Це був перший кам'яний православний храм Київської Русі, який називали мало не восьмим чудом світу. Як тільки Володимир хрестив в 988 році князівство, він тут же повелів будувати грунтовну церкву на честь Пресвятої Богородиці. Кажуть, це місце вибрали тому, що тут були колись замучені ранні християни Іоанн і Федір, принесені в жертву Перуну.
За іншою версією, головний християнський храм збудували там, де знаходилося центральне язичницьке капище. За легендою, поруч з місцем, де була споруджена Десятинна церква, стояла навіть дорогоцінна статуя бога Перуна, голова якого була зі срібла, а вуса - із золота.
Назву свою храм отримав тому, що за розпорядженням князя Володимира десята частина всіх княжих доходів йшла на потреби Десятинної. Так було в Візантії, релігійну естафету якої ми підхопили. Київська церква приводила в захоплення - фрески, мозаїки, майолікові підлоги, безліч ікон, мармурове облицювання, шиферні різьблені плитки, фігурні карнизи ... При ній відкрили першу школу на Русі, яку увічнив в « Повісті минулих літ» Нестор - літописець. Навколо розташовувалися князівські палаци.
Зрозуміло, що на все це пишність знайшлися бажаючі. Андрій Боголюбський, половці, татари періодично грабували храм. Доконало ж його навала хана Батия. Десятинну церкву захищали сотні людей, стільки ж сховалося в її стінах від ворога. І стіни не витримали атаки, вони звалилися (за іншими даними стіни розвалили тараном монголи під час осади)...
У руїнах собор лежав 400 років! І тільки в XVII столітті митрополит Петро Могила розпорядився « викопати храм з мороку і відкрити денному світлу » і побудувати в одному з Десятинна церква вийшла настільки просторою, що її порівнювали з Небесами .
Більш-менш вцілілих прибудов церква Миколая. У своєму заповіті Могила залишив тисячу золотих на повне відновлення Десятинної .
Але через 100 років і його церковця, і залишки стародавнього храму були розібрані - тут розпочалися розкопки. Як стверджували очевидці, багато чого з знайденого було попросту вкрадено, оскільки майданчик ніким не охоронялася.
На початку XIX століття собор вирішили відновити. За основу був узятий проект петербуржця, одного з основоположників російського ампіру Василя Стасова. Відкрили дітище в 1842 році. І тут думки розділилися: одні кияни вважали вийшло творіння занадто громіздким, інші - хвалили і раділи його помпезності і величі. Спорам поклала кінець радянська влада: в 30 -х роках XX століття храм був зруйнований. На пустирі перед Музеєм історії України залишилися тільки обриси фундаментів колишньої Десятинної церкви. Можливо, в XXI столітті її таки відновлять, а старовинну основу накриють склом і її можна буде побачити, увійшовши в новий храм.
До речі, саме в Десятинній зберігалися чудотворні нетлінні мощі святої княгині Ольги. Вони творили чудеса, зцілюючи і напоумляючи віруючих. Під час навали монголів їх сховали і, за легендою, саме Петро Могила розшукав їх, але в XVIII столітті мощі знову пропали і до цих пір невідомо, де знаходяться.
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу - тільки природа або вищі сили могли створити такий феномен: прямо посеред лісу загубилися...
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України. Попри те, що вона входить до більшості туристичних рейтингів України, про неї...
Букові праліси Карпат - перлина світового значення (фото)
Букові праліси Карпат — це транснаціональний серійний природний об'єкт, що складається з десяти окремих масивів, які розташовані вздовж осі...