чт.12142017

Last updateT3_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

БІЛОЗУБКА ВЕЛИКА

БІЛОЗУБКА ВЕЛИКА

Crocidura leucodon (Hermann, 1780)

Таксономічна належність

КласСсавці (Mammalia), рядКомахоїдні (Insectivora), родинаЗемлерийкові (Sorecidae). Один з приблизно 174-х видів роду, один з 2-х видів фауни України.

Природоохоронний статус виду

Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні

Вид з великим середземноморським ареалом. Центральна і Пн. Європа, Передня Азія, Кавказ. Ще 50 років тому вся Україна. Зараз зустрічається на пд. в Херсонській обл. і АР Крим, а також на зх. в Волинській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській обл.

Чисельність і причини її зміни

Ще в 1950-х рр. у виловах дрібних ссавців в середньому по Україні становив біля 1%. Зараз білозубка велика досить численна лише в Криму (особливо на Керченському півострові та на окремих ділянках гір і передгір'їв), де може становити значну частку виловів дрібних ссавців. В цілинному степу Асканія-Нова вид звичайний під час осіннього підйому чисельності. В Чорноморському запоіднику теж трапляється досить часто. В зх. областях останнім часом лише поодинокі знахідки. З інших областей України за останні 30 років достовірних повідомлень немає. Причини зміни чисельності: не з'ясовані, імовірніше за все — це руйнування місць придатних для існування.

Особливості біології та наукове значення

Білозубка велика активна протягом року, веде наземний спосіб життя. За характером живлення типовий комахоїдний звір (прямокрилі, жуки, метелики, їх личинки і лялечки), що веде нічний і сутінковий спосіб життя. Вид відкритих ландшафтів, особливо цілинних степових ділянок. Розмноження триває протягом теплої пори року. В приплоді 5-10 малят. Вид — індикатор певних біотопів.

Морфологічні ознаки

Довжина тіла — 5,5-7,3 см, хвоста — 2,7-4 см. Верх буруватий, низ чистобілий, різко відмежований від боків. Хвіст знизу світліше, ніж зверху. Хвіст покритий рівним хутром, з якого виступають окремі подовжені волоски. Зуби білі, вуха помітно виступають із хутра.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Вид занесений до Червоного списку МСОП, та, як вид, що підлягає охороні, до Бернської конвенції. Зберігається в БЗ «Асканія-Нова» та Чорноморському, заповідниках і заказниках АР Крим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Гоподарське та комерційне значення.

Не має.

Основні джерела інформації

Абелєнцев та ін.,1956; Абелєнцев, Підоплічко, Попов, 1956; Вестник зоологи, 1996; Кондратенко, 2003; Кондратенко, 2003.

Автор: С.В. Межжерін Фото: H. Willcox

Україна туристична

загрузка...

загрузка...