ГОЛЬЯН
Звичайний гольян поширений у річках і струмках з швидкою течією і холодною водою, з піщаним або кам'янистим дном. Озерний гольян менш вимогливий до якості води і може жити в сильнозаілених і зарослих водоймах, де мешкає в придонних шарах води. Його особини тримаються зграями, які можуть заповнювати всю товщу води. Звичайні гольяни протягом усього літа мешкають на кам'янистих і піщаних перекатах, поблизу водоспадів, вирів і в інших місцях з бурхливою течією. На зиму вони йдуть у глибокі ділянки водойм або забираються в різні прибережні укриття, де перебувають в малорухомому стані. З настанням весни їх зграйки переходять на свої звичайні місця проживання і приступають до розмноження.
Ікрометання починається в травні і в зв'язку з порційних дозріванням ікри триває майже до кінця липня. Плодючість самок невелика. Наприклад, у 11 самок гольянов з басейну Салгіра довжиною 4,5-7,3 см кількість великих ікринок (розміром 1,2-1,3 мм) дорівнювало в середньому 228 шт., Коливаючись від 100 до 528 шт. Кількість дрібних ікринок у окремих самок часто було більшим. Плодючість десяти самок з верхньої течії Дністра становила 226-576, в середньому 344 ікринки. У нерестовий стаді гольянов самок майже в два рази менше, ніж самців. Статевозрілими вони стають у дво-, трьохрічному віці. До червня мальки можуть досягати довжини 1,5 см. Найбільш великі особини дорослих гольянов мають довжину тіла близько 7 см і масу - більше 9 г (Сімферопольське водосховище). У річках Закарпаття довжина тіла гольянов дворічного віку становила 4-6 см, а маса - 4-8 г, трирічного - відповідно 4-8 см і 3-9 р.
В Салгірі гольяни харчувалися переважно нитчастими водоростями і меншою мірою - ракоподібними й комахами. У вмісті кишечників особин, що мешкають в Сімферопольському водосховищі, переважали тваринні організми - ракоподібні, личинки комарів, бабок і ін Так як мальки гольянов тримаються в придонних шарах, вони харчуються організмами як товщі води, так і її придонних шарів. Самими гольяном харчуються різні хижі риби, але найчастіше форель, яка мешкає, як правило, в тих же місцях, що і гольяни. Рибалки використовують їх для наживки при лові хижих риб.
На Україну гольян мешкає в річках Карпат, в деяких річках і озерах басейну Дніпра (Тетерів), в Салгірі і деяких річках і водосховищах Криму.
Шолоховський водоспад виник ще у мезозойську еру
Шолоховський водоспад у народі відомий під назвою «Червоне каміння».
У Чорному морі є свій "Бермудський трикутник"
У Чорному морі, біля берегів України є свій Бермудський трикутник. Де так само з незрозумілих причин гинуть кораблі та зникають літаки. Вчені...
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові