Перемишльська фортеця
Ця потужна фортеця відігравала значну роль на східній лінії фронту. У вересні 1914 росіянам не вдалось захопити твердині штурмом, вже у листопаді вони змінили тактику. Розпочалася цілковита і довготривала блокада фортеці. Тактика забезпечила очікуваний позитивний результат. Після 137 днів австрійці здалися, попередньо висадивши в повітря усі форти, знищивши склади зброї і запаси їжі, щоб та не потрапила до рук росіян.
Після захоплення твердині 2 квітня 1915 року її відвідав російський цар Ми-кола II з великим князем Миколаєм Миколайовичем.
Проте росіяни володіли твердинею недовго, невдовзі австрійці повернули собі форт (з розвитком потужної артилерії наприкінці війни це було уже не так складно). Фортеця впала за З Дні.
Про Перемишльську фортецю існує чимало легенд. Одну з них розповідає І. Саган: “Влітку 1923 р. впорядковували прилеглу до фортів територію, розбирали завали, загортали ями, заглядали у середину укріплень, щоб довідатись, що там збереглось. Робітники, проникнувши вглиб під землю, відкинувши завали, побачили щось рухоме. Освітивши місце ліхтарем, вони зауважили худого, мов скелет, чоловіка з бородою по пояс. В окремих місцях тіло його пошматували щури, яких тут була тьма-тьмуща. Очі мав заплющені і ледве тримався на ногах. Його винесли на майданчик перед фортом, він нічого не говорив, тільки щось белькотів і розібрати його мову було неможливо. Чоловіка відвезли до шпиталю, де він за кілька годин помер. Слідчий так і не дізнав- I ся ні його прізвища, ні імені”.
В іншій підземній кімнаті виявили ск лет чоловіка. У підземеллі натрапили і криницю. В одному із залів стояв р) стелажів з рештками продуктів, чим ло банок від консервів, бутлі, ящики мішки з сухарями. В іншій кімнаті бу/ залишки старого обмундирування і п> стіль. Спочатку поширювались різ фантастичні чутки, що це духи вбиті на війні солдатів боронили доступ ) форту, що виявлено банду, що з’явиві пророк і чудотворець, який покут вав у підземеллях форту тощо. Пізніше ґрунтовні дослідження встановили, що ввійти і вийти з підземелля можна було через єдині двері. Але їх завално 1915 року. На час вибуху у форті під землею перебувало два офіцери, про яких у хаосі війни, ймовірно, забули. Завдяки сприятливим умовам одна жертва прожила вісім років і нарешті була навіть врятована.
Серед знайдених особистих речей вояків були ніж, сірники, олівець і зошит, зошита витягнули фотокартку молодої жінки. На звороті вціліло декілька слів російською мовою: “Бережи Боже... моя любов... завжди з тобою, завжди твоя 25.07-1914”.
Ретельно прочитавши зошит, який виявився книгою тилового австрійського підофіцера, встановили, що записи робив ув’язнений під землею один із полонених російських офіцерів. Кільканадцять сторінок зошита були заповнені рахунками і відповідями на накази. Проте не всі записи через вологість вдалося прочитати.
Найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди
На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою...
У Чорному морі є свій "Бермудський трикутник"
У Чорному морі, біля берегів України є свій Бермудський трикутник. Де так само з незрозумілих причин гинуть кораблі та зникають літаки. Вчені...
Озеро Кагул - український вирій
Кагул – це українське озеро, яким неможливо намилуватися.