ХАЛТУРІНЕ
ХАЛТУРІНЕ (Мартинівське і Цехмістерівське управительства) – селище Карлівського району, центр сільської Ради, якій підпорядковані селища Вакулиха, Красне (Червоний Маєток), Тишенківка, Шевченка та село Мар’янівка. Сучасна назва – з 1957. Розташоване за 22 км від райцентру. 1878 жителів (1990).
З 1-ї чверті 18 ст. ці землі належали до Карлівської вотчини генерала І.-Б. Вейсбаха, потім – генерал-фельдмаршала Б.-К. Мініха, 1743 були пожалувані імператрицею Єлизаветою Петрівною графу О. Г. Розумовському. Після смерті останнього на початку 70-х pp. 18 ст. перейшли до його брата, останнього гетьмана України К. Г. Розумовського. 1849 Карлівський маєток купила велика княгиня Олена Павлівна. Ні Мартинівка, ні Цехмістрівка як самостійні поселення на той час не значилися. З 2-ї половини 19 ст. ця територія віднесена до складу Піщанської волості Костянтиноградського повіту. У 80-х pp. 19 ст. у центрах Мартинівського та Цехмістерівського у правительств з’являються невеликі поселення. Навесні 1902 у Карлівській економії стався ряд селянських виступів, для придушення яких та охорони шести управлінь у Цехмістрівку прибула рота солдатів. За переписом 1910 у Мартинівському управительстві –14 дворів, 64 жителя; у Цехмістерівському–24 двори, 153 жителя.У 1911–1914 на території Цехмістерівського управительства власники Карлівської економії – герцоги Мекленбург-Стрілицькі та принцеса О. Г. Саксен-Альтенбурзька заснований Мартинівський цукрозавод (діяв до 1918).
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу - тільки природа або вищі сили могли створити такий феномен: прямо посеред лісу загубилися...
Найстарішому човну, що було знайдено на дні Чорного моря - 2400 років
Підводний світ Чорного моря зберігає безліч таємниць та цікавинок. Одна із них - човен, що затонув 2400 років тому. Відкриття свідчить про те, що в...
Цілющі води «Української Швейцарії»
Цілющі води «Української Швейцарії» В мальовничій гірській долині, залитій сонячним промінням, беруть свій початок цілющі джерела Східниці.