ЯЛЕЦЬ-АНДРУГА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ
ЯЛЕЦЬ-АНДРУГА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ
Telestes souffia Risso, 1827
Таксономічна належність
Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — Коропові (Cyprinidae). Один з 4-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Раніше вид відносили до роду Ялець — Leuciscus Cuvier, 1816 і в Україні він розглядався в ранзі підвиду Ялець-андруга закарпатський — L. souffia agassii Valensiennes, 1844.
Природоохоронний статус виду
Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні
Ріки Центральної Європи, Пд. Франції і Пн. Італії. В Україні зустрічається тільки на Закарпатті (сх. межа ареалу).
Чисельність і причини її зміни
Більш-менш звичайний у Теребле-Ріцькому водосховищі; в інших місцях виловлюють до десятка особин. Порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, господарською діяльністю (випрямлення руслових ділянок, вирубка лісу, вилучення гравію і гальки з річок, забруднення води, надмірний вилов тощо).
Особливості біології та наукове значення
Прісноводна зграйна придонна риба гірських річок, яка вибирає місця з помірною або слабою течією. Статевої зрілості досягає в 2-3 роки при довжині тіла самців понад 5-7 см, самок понад 9 см. Нерест — з кінця березня — початку квітня до кінця травня — початку червня. Плодючість самок завдовжки 9-15 см і масою 13-61 г у середньому складає 2,6 тис., при максимальній кількості 5 тис. ікринок. Ікра донна, відкладається на мілководді. Живиться тваринною (червами, ракоподібними, личинками і лялечками комах та падаючими у воду комахами, ікрою риб тощо) і рослинною (діатомовими, нитчастими та ін. водоростями, насінням вищих рослин і т. д.) їжею.
Морфологічні ознаки
Тіло видовжене, низьке, слабко стиснуте з боків. Рот маленький, нижній, напівмісячний. В бічній лінії переважно 53-59 лусок. Найбільша довжина 20 см, зазвичай 15-17 см, маса до 100 г, зазвичай 40-50 г, тривалість життя близько 10 років. Верхня частина тіла темно-сіра з оливковим, зеленкуватим або металевим вилиском, боки сірувато-сріблясті, черево сріблясто-біле. Від кінця рила до початку хвостового плавця посередині боків проходить широка темна смуга. Спинний і хвостовий плавці оливково-сірі, парні і анальний жовтуваті. Основа всіх плавців оранжева або жовтувата.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Промислового значення не має. Об'єкт аматорського вилову.
Основні джерела інформації
Владыков, 1926; Мовчан, 1988, 2000, 2005; Каталог коллекций, 2003; Kosco et al., 2004; Kottelat, Freyhof, 2007.
Замок «Паланок» - це одна з рідкісних українських пам'яток, які мають настільки багату історію (фотозвіт)
Надзвичайний історичний пам'ятник ХІV-ХVII століття, знаменитий своєю архітектурою - замок «Паланок» так оригінально названий через споруджені...
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу - тільки природа або вищі сили могли створити такий феномен: прямо посеред лісу загубилися...
Відкриваємо Україну. Печера Кришталева - одна з найбільших печер України
Кришталева печера (Кривченська) - карстова печера в гіпсах. Знаходиться в селі Кривчому (Тернопільська область). Одна з найбільших печер в Україні.