БРАЖНИК ПІВДЕННИЙ МОЛОЧАЙНИЙ
Hyles nicaea (De Prunner, 1798)
Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Луско-крилі (Lepidoptera), родина — Бражники (Sphingidae). Один з 5 видів роду у фауні України, де представлений підвидом H. n. orientalis (Austaut, 1905).
Природоохоронний статус виду
Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні
Пн. Африка, Пд. Європа, Кавказ, Закавказзя, Мала та Передня Азія, Близький Схід, гірські райони Центральної Азії, Пд. Алтай, Афганістан, Китай, Пн.-Зх. Індія. В Україні зустрічається в Криму.
Чисельність і причини її зміни
На початку XX ст. був ширше розпровсюдже- ний на Кримському п-ві: постійно існували чисельні популяції у багатьох локалітетах переважно зх. Криму. В останні роки у Криму знайдений в Зує та на Тарханкутському п-ві. На Тарханкуті зараз існує у вигляді досить стабільної та територіально поширеної колонії, значних коливань чисельності колонії не зареєстровано: від 1-2 до 5-6 особин за ніч обліків на світлопастку. Причини зменшення чисельності: не з'ясовані. Ймовірно, ці зміни викликані частково природними процесами (довгостроковим періодом відносної аридизації клімату). На сучасний стан виду у Криму негативно впливає господарська діяльність на Тарханкутському п-ві, особливо природоруйнуюча.
Особливості біології та наукове значення
Мешкає у гірсько-ксерофітних та петрофітно-степових біотопах. У Криму дає 1 повну та 1 часткову генерацію на рік. Літ імаго у червні-липні та серпні-вересні, активний увечері та переважно наприкінці ночі. Гусінь живиться листям молочаю жорсткого, молочаю скельного та молочаю Сегієрового. Залялькування у ґрунті, зимує лялечка.
Морфологічні ознаки
Розмах крил — 80-110 мм. За візерунком крил метелик дуже схожий на бражника молочайного (Hyles euphorbiae), але відрізняється від нього значно більшими розмірами і тим, що навскісна зовнішня темна смуга на передніх крилах у молочайного бражника рівномірно розширюється від переднього до заднього краю крила, а у південного молочайного бражника вона вузька і тільки біля заднього краю крила різко розширюється, утворюючи трикутник.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Охороняється у Тарханкутському ландшафтному заказнику у комплексі з іншими видами. Для збереження виду у Криму доцільно створити на цій території Тарханкутський ПЗ.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.
Основні джерела інформації
Грумм-Гржимайло, 1882; Плигинский, 1929; Ефетов, Будашкин, 1990; Pittaway, 1993; Ефетов, 1999.
Замок «Паланок» - це одна з рідкісних українських пам'яток, які мають настільки багату історію (фотозвіт)
Надзвичайний історичний пам'ятник ХІV-ХVII століття, знаменитий своєю архітектурою - замок «Паланок» так оригінально названий через споруджені...
Його називають «Каньйоном Диявола»
Актовський каньйон – це унікальне місце, де ансамбль стрімких скель і гранітних валунів поєднується зі світом рослин. Його називають «Каньйон...
Шолоховський водоспад виник ще у мезозойську еру
Шолоховський водоспад у народі відомий під назвою «Червоне каміння».