В Україні лише три поховальні комплекси, що мають статус заповідників: Личаківський у Львові, Кладовище на вулиці Зеленій в Чернівцях та Лук‘янівське у Києві. Кожне з них має неповторну історію, образ та стиль. На алеях Лук‘янівського цвинтаря спочивають спомини про нашу історію.
Тут поховані київський міський голова С.Сольський, нащадки відомих родів Леонтовичів, Симиренків, Чирвинських, Юркевичів, Полуботків, Грушевських; учасники Російсько-турецької та Російсько-Японської війни, воїни, що загинули в боротьбі за Українську Народну Республіку, а також символічні могили страченим НКВС у Лук‘янівській в‘язниці (місця масових поховань жертв більшовицького терору ретельно приховували, тож встановити нині могили М.Йогансена, М.Бойчука, австрійського ерцгерцога В.Габсбурга (В.Вишиваного) та багатьох інших нині немає змоги). Пізніші могили – учасників ІІ Світової війни, а також символічний надгробок жертвам Куренівської трагедії.
Широкий діапазон видатних діячів, що знайшли останній спочинок за огорожею Лук‘янівського цвинтаря, дозволяє проводити тематичні екскурсії про українських науковців: (тут поховані академік Д.Граве (засновник першої в Російській імперії алгебраїчної школи), М.Холодний (чиє ім‘я носить Інститут ботаніки НАН України), Президент Академії Наук М.Василенко та інші) про медиків: (М. Стражеско, В.Образцов, Ф.Яновський, А.Васютинський); художників (В.Пальмов, О.Богомазов, Ф.Кричевський, О.Мурашко, М.Пимоненко), письменників (П.Тулуб, символічні могили Г.Косинки та М.Зерова).
Стримані надгробки, скорботні янголи й родові дерева варті окремої бесіди про естетику некрополів. Завітайте до заповідника, щоб долучитися до збереження пам‘яті.