Колись в приміщенні нацбанку була прозора стеля
Стрімке зростання ділових операцій на рубежі XIX -XX століть зробило будівництво цієї будівлі неминучим. Адже до того контора Держбанку перебувала в старенькій хаті ще першої половини XIX століття. Проект нового корпусу повинен був враховувати всі потреби професіоналів - банківських службовців, мати просторий операційний зал, зручні кабінети, надійні комори. Перед будівництвом було проведено конкурс, в якому переміг цивільний інженер Олександр Кобелєв. Йому і довірили споруду банку в 1902 році. А для розробки малюнка фасаду додатково залучили іншого талановитого зодчого - Олександра Вербицького.
І результат виправдав очікування. Зовні банк стилізований під флорентійські палаццо епохи Ренесансу. До традиційного Оштукатурення цегли і Лабрадоритових колон додався новий на той час матеріал - залізобетон. Саме з нього скульптор Еліо Саля - той самий, який оформляв будинок з химерами на сусідній Банковій вулиці, - виліпив на кутах крилатих грифонів, що охороняють фінансову цитадель.
Таємні знаки. При уважному розгляді фасаду будівлі Нацбанку виявляються цікаві деталі. Наприклад, чотири псевдогерба, які позначають різні сфери діяльності, що вимагають банківського кредиту: торгівлю ( жезл Меркурія - кадуцей ), промисловість ( зубчасте колесо, циркуль і рейсшина ), сільське господарство ( ціп, снопи колосся) і транспорт ( якір, колесо, крила ). Деякі з дослідників старовини трактують ці знаки як масонські : мовляв, банківська справа, як одне з найприбутковіших, завжди тримало в руках київське масонство і навіть не соромилися « мітити » свої будівлі.
Всередині споруда теж вражала. Арки і колони, рельєфи, ліпні герби всіх 12 повітів Київської губернії, засклена стеля з фігурою архістратига Михайла ... В операційному залі дзюрчав біломармуровий фонтан. Але й це було ще не все. По всіх приміщеннях поширювався запах квітучих троянд. Повітря в систему вентиляції надходило з трояндового парку.
Радянська влада не змінила призначення будівлі. У 1934 році воно стало « штабом фінансів » всієї України. Знадобилося розширення території. І двоповерховий красень виріс на два поверхи. Але відомий зодчий Валеріан Риков та автор вихідного проекту Олександр Кобелєв настільки акуратно підійшли до завдання, що « підросший » будинок, не втративши колишньої краси і зберігши стиль, став ще більш представницьким. На його фасаді до дат першого будівництва « 1902-1905 » додався рік реконструкції «1934».
З тих пір і до нинішнього часу зовнішній вигляд банку практично не змінювався. А на інтер'єри час все ж накладало відбиток. Лише нещодавно на стелі операційного залу, де тривалий час містився радянський герб, відновили лик архістратига Михайла. Правда, всього не повернеш. Так, коли реставратори спробували відновити ефект рожевого аромату, виявилося, що це нереально: на місці колишнього розарію давно знаходиться гараж ...
В Україні знаходиться центр Європи
Хочете побувати у центрі Європи? Тоді Вам обов’язково слід відвідати Закарпаття. Адже у центрі Європи знаходиться географічний центр Європи. Точне...
Арбузинський каньйон одне з найкрасивіших місць України
Арбузинський каньйон Арбузинський каньйон – це молодший брат Актовського каньйону. Названий так, бо крізь валуни вперто пробиває собі дорогу річка...
Затоплена церква у Ржищеві - оповита легендами
Складно повірити, але колись на тому самому місці, де нині розлилося водосховище, розташовувалося мальовниче українське село Гусинці.