Кіл - найвідоміша глина Криму
При замочуванні водою глина збільшується в об'ємі. Складається з мінералу монтморилоніту, кристалічна решітка якого рухлива, і саме це пояснює його дивовижні поглинювальні, відбілюючі, лікувальні та інші своєрідні властивості. Глини монтморілонітового складу називають бентонітовими. Кіл виник за рахунок перетворення вулканічного попелу на дні неглибокого моря. Утворює протяжний пласт потужністю від декількох до 70 см в верхньокрейдяних мергелях Передгірної гряди між Севастополем і Білогірському.
Відкриття кримського кила поклало початок вивченню бентонітових глин в Росії. Довгий час кіл Курцовського родовища (околиці Сімферополя) служив еталоном. Кіл використовувався для знежирення овечої вовни і, мабуть, цим пояснюється його назва (у перекладі з кримськотатарської "кил" – шерсть). Застосовувався для прання білизни в морській воді, освітлення вин, фруктових соків, в лікувальних цілях і для виготовлення мила. Довгий час кримські татари, кримчаки і караїми добували цінну глину кустарно в кильних ямах. З 1931 по 1973 р. велася промислова розробка Курцовського родовища.
Червоногородський водоспад найпотужніший та найбільший водоспад рівнинної України
Червоногородський 16-метровий водоспад має чотири каскади. Це найпотужніший та найбільший водоспад рівнинної території України.
Шолоховський водоспад виник ще у мезозойську еру
Шолоховський водоспад у народі відомий під назвою «Червоне каміння».
Українське лікувальне озеро Кунігунда ніколи не замерзає і дозволяє відчути невагомість
Озеро Кунігунда - це соляне озеро, концентрація солі в якому досягає 146-150 %, а вода в цих місцях має підвищену концентрацією брому. Кунігунда...