Області та міста
За часів Київської Русі більшість сучасних українських земель входила до складу окремих древньоруських князівств. У період формування української державності (1648-1654) низовою ланкою адміністративно-територіального устрою виступала сільська козача громада, яка обирала отамана. Сільські громади об'єднувалися в сотні, сотні - в полки. На початку 70-х років XVII століття на Правобережжі та Лівобережжі було сформовано 17 полків, які виконували функції адміністративно-територіального управління. Земля Запорозького Війська була поділена на паланки. У дореволюційні роки на території України, яка входила до складу царської Росії, налічувалося дев'ять губерній. Вони об'єднувалися в три великих регіони: Південно-Західний край (Подільська, Волинська, Київська губернії), Лівобережна Україна (Полтавська, Чернігівська, Харьківська губернії), Новоросія (Катеринославська, Херсонська, Таврійська губернії).
За новим адміністративним районуванням в Україні в 1923 році було ліквідовано повіти і волості, замість них створено округи та райони. У1925 році було ліквідовано всі дев'ять губерній. До 1930 року Україну було поділено на 40 округів. Крім того до її складу входила Молдавська АРСР. У1932 році на території України почалися створюватися області.
Нині вся територія України ділиться на 24 області та автономну республіку (Кримську), на території яких розташовано понад 440 міст, близько 1000 селищ міського типу близько 30 тисяч сіл.
КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована на півночі країни, в басейні середньої течії Дніпра, головним чином на Правобережжі. На сході межує з Чернігівською та Полтавською областями, на південному сході та півдні - з Черкаською, на південному заході - з Вінницькою, на заході - з Житомирською областями України, на півночі - з Гомельською областю Білорусії. Великі міста (крім Києва): Біла Церква, Бориспіль, Бровари, Васильків, Переяслав-Хмельницький, Фастів.
Місто Київ. Столиця України (з 1934 року), центр Київської області та Києво-Святошинського району. Поділений на 12 міських районів. Населення - понад 2,6 мільйона чоловік. Більша частина міста лежить на правому високому березі Дніпра, порізаному ярами та долинами колишніх річок, менша - на низовинному лівому березі.
Поселення на місці сучасного Києва відомі з доісторичних часів. Як місто Київ існує з V століття. Наприкінці IX століття Київ став центром давньоруської держави - Київської Русі. В ХІ-ХІІ століттях місто стало великим центром Європи і налічувало 50-100 тисяч жителів.
Нині Київ - політичний, економічний, науковий і культурний центр країни, великий транспортний вузол. Головною галуззю виробничої спеціалізації Києва є машинобудування, в якому зайнято близько двох третин усіх працюючих у промисловості. Відомими є підприємства, що випускають верстати-автомати, устаткування для хімічних виробництв, літаків, суден, мотоциклів, електронних машин, телевізорів, устаткування для торгівлі та громадського харчування, хімічне волокно, будівельні матеріали, лаки і фарби, взуття, текстильні вироби тощо.
У Києві працює 18 академічних, близько 145 галузевих науково-дослідних інститутів та їхніх філіалів, 20 вузів.
У Києві зосереджені численні всесвітньо відомі пам'ятники древньоруської культури, серед яких Золоті ворота, Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Кирилівська й Андріївська церкви, Володимирський собор. Різноманітні фірми можуть запропонувати в Києві понад 200 туристичних маршрутів. До послуг гостей міста найкращі готелі - "Либідь" (площа Перемоги), "Дніпро" (вул. Хрещатик, 1/2), готельний комплекс "Київська Русь" (вул. Госпітальна, 4).
ВІННИЦЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована у межах Поділля. На заході межує з Чернівецькою і Хмельницькою, на півночі -з Житомирською, на сході - з Київською, Черкаською, Кіровоградською, на півночі - з Одеською областями України і Молдовою. Великі міста: Вінниця, Жмеринка, Могильов-Подільський, Казатин, Гайсин, Хмельник, Тульчин, Ладижин.
Вінниця. Адміністративний, економічний, культурний центр Вінницької області і всього Поділля, одне з наймальовничіших міст України. Розташоване на берегах Південного Бугу, де в нього впадають невеликі річки Вінничанка і Вишня. Населення - понад 370 тисяч чоловік. Вперше місто згадується в 1363 році. У1569 році місто захопила Польща, в 1793 році воно увійшло до складу Росії і до 1797 року було центром Брацлавського намісництва.
Нині Вінниця - великий промисловий центр, в якому розвинуті машинобудування і металообробка. Підприємства випускають підшипники, радіоапаратуру, електротехнічні вироби, тракторні агрегати. Вінницький хімічний завод випускає суперфосфат, сірчану кислоту, отрутохімікати, вироби побутової хімії тощо - всього понад 20 найменувань хімічної продукції. Працюють меблева фабрика і деревообробний комбінат. Добре розвинуті харчова і легка промисловість.
У місті розташовані три вищих навчальних заклади, є чимало історичних та архітектурних пам'яток. У будинку, де народився М. Коцюбинський, створено літературно-меморіальний музей.
ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році після возз'єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною. Розташована на північному заході країни. На півночі межує з Брестською областю Білорусії, на сході - з Рівненською, на півдні - з Львівською областями України, на заході -з Польщею. Великі міста: Луцьк, Ковель, Володимир-Волинський, Новово-линськ.
Луцьк. Адміністративний, економічний і культурний центр Волинської області і всієї Волині. Розташований на залізничній лінії і судноплавній річці Стир. Населення - близько 200 тисяч чоловік. Вперше місто згадується у 1085 році. У XIV столітті Луцьк увійшов до складу Литви, у 1595 році - Польщі. В 1795 році місто відійшло до Росії. В 1921 році - передане Польщі.
Машинобудування міста спеціалізується на випуску автомобілів, приладів, електротехнічних виробів тощо. Розвинуті харчова і легка промисловість. У Луцьку працює два вищих навчальних заклади. Є чимало архітектурних пам'яток - замок XIV століття і ряд споруд XV-XVIII століть. В Луцьку жила Леся Українка, починав педагогічну діяльність письменник Я. Галан.
ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована на південному сході країни, в басейні середньої і нижньої течії Дніпра. На півночі межує з Полтавською і Харківською, на сході - з Донецькою, на півдні - з Херсонською і Запорізькою, на заході - з Миколаївською і Кіровоградською областями України. Великі міста: Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Нікополь, Павлоград.
Дніпропетровськ. Обласний центр, друге за розмірами після Києва місто на Дніпрі. Населення - близько 1,3 мільйона чоловік. Місто засноване в 1776 році як Катеринослав. У 1897 році воно дістало назву Новоросійськ, у 1802-1926 роках - знову Катеринослав, у 1919 - Січеслав, а з 1926 року місто має сучасну назву - Дніпропетровськ. Дніпропетровськ є великим індустріальним центром України. Розвинуті чорна металургія, хімічна галузь, виробництво устаткування для важкої промисловості, сільськогосподарське машинобудування, приладобудування, промисловість будівельних матеріалів, деревообробна, харчова і легка галузі. Найбільшими індустріальними заводами міста є металургійні (імені Г. Петровсь-кого, імені Комінтерну, трубопрокатний), хімічні (шинний, лакофарбовий), машинобудівні (виробництво металургійного устаткування, комбайнів, верстатів, електровозів). Розвивається і космічна галузь. Далеко за межами України відомі виробниче об'єднання "Південний машинобудівний завод" та конструкторське бюро "Південне".
У Дніпропетровську створений Придніпровський науковий центр, інститути якого спеціалізуються на дослідженні проблем металургії, хімії, сільського господарства. У місті працює сімнадцять вузів.
ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована на південному сході країни. На південному заході межує із Запорізькою і Дніпропетровською, на північному заході - Харківською, на північному сході -з Луганською областями України, на сході - з Ростовською областю Росії. Великі міста: Донецьк, Маріуполь, Макіївка, Горлівка, Краматорськ, Слов'янськ.
Донецьк. Обласний центр, який разом із суміжними і тісно пов'язаними з ним містами та селищами міського типу створює Донецьку індустріальну агломерацію і виступає її центром. Розміщений у центральній, найбільш розвинутій частині Донбасу. Населення - понад мільйон чоловік. Донецьк (до 1924 року - Юзівка, до 1961 року - Сталіно) виник у 1869 році як робітниче селище при металургійному заводі. У 1917 році Юзівка отримала статус міста.
У Донецьку працюють 22 вугільні шахти, потужний металургійний завод, підприємства з випуску устаткування для коксових підприємств, вугільних шахт, металургійних і хімічних заводів. Значного розвитку досягли промисловість будівельних матеріалів, легка і харчова галузі. Працюють текстильний комбінат, трикотажна, швейна, камвольно-прядильна, взуттєва фабрики. У Донецьку знаходиться Донецький науковий центр, близько 130 науково-дослідних організацій, п'ять вузів.
ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1937 році. Розташована у північній частині країни, головним чином у межах Українського Полісся. На півночі межує з Гомельською областю Білорусії, на сході - з Київською, на півдні - з Вінницькою, на заході - з Хмельницькою і Рівненською областями України. Великі міста: Житомир, Бердичів, Коростень, Новоград-Волинський, Коростишев.
Житомир. Адміністративний, економічний та культурний центр області. Розміщений на річках Тетереві та Кам'янці, на важливих залізничних і шосейних шляхах. Населення - близько 300 тисяч чоловік.
Місто вперше згадується в літописах часів Київської Русі. До революції Житомир був адміністративним центром Волинської губернії і значним торговим пунктом.
Легка (льонотекстильна, виробництво хімічного волокна, овчинно-кожушна) і харчова (м'ясна, молочна, овочеконсервна, хмелепереробна) промисловість виробляють майже 70 відсотків вартості валової продукції. Машинобудівна промисловість представлена електроприладобудуванням, устаткуванням для промисловості будівельних матеріалів, автозапчастинами, деревообробна -меблями, музичними інструментами.
В Житомирі працюють педагогічний та сільськогосподарський інститути, науково-дослідні установи.
ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1946 році. Розташована на південному заході України. На півночі межує з Львівською, на північному сході і сході - з Івано-Франківською областями України, на північному заході - з Польщею, на заході - зі Словаччиною, на південному заході - з Угорщиною, на півдні - з Румунією. Великі міста: Ужгород, Мукачеве.
Ужгород. Адміністративний економічний і культурний центр Закарпатської області. Це старовинне слов'янське місто, розташоване у доли ні річки Уж, у смузі садів і виноградників. Населення - близько 120 тисяч чоловік.
Місто спеціалізується на виробництві продукції легкої (взуттєвої, швейної, текстильної), харчової (виноробної, м'ясної, молочної), деревообробної (меблевої, фанерної, лісохімічної) промисловості у комплексі з машинобудуванням і металообробкою (виробництво приладів, металорізальних верстатів, технологічного устаткування). Важливе значення має промисловість будівельних матеріалів.
У 1945 році у місті відкрито державний університет, музично-драматичний театр, філармонію, картинну галерею. Ужгород - один з головних центрів туризму в Закарпатті.
ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році. Розташована на південному сході України у степовій зоні. На північному заході межує з Дніпропетровською, на сході - з Донецькою, на заході - з Херсонською областями України, на півдні омивається водами Азовського моря. Великі міста: Запоріжжя, Мелітополь, Бердянськ, Токмак.
Запоріжжя. Адміністративний, економічний і культурний центр області, розташований на обох берегах Дніпра нижче колишніх Дніпровських порогів. Населення - близько 900 тисяч чоловік. Місто засноване в 1770 році на місці колишньої фортеці Олександрівської (таку ж назву прийняло і місто). Швидкий економічний розвиток Запоріжжя почався у роки першої п'ятирічки у зв'язку із спорудженням Дніпрогесу -першої греблі на Дніпрі. Нині Запоріжжя багатофункціональне місто з переважанням важкої промисловості. В межах міста сформувався і потужний металургійний комплекс, машинобудівна і металообробна промисловість представлені трансформаторним, електроапаратним, автомобільним, авіаційним, абразивним та іншими підприємствами. У місті працює чотири вузи, в тому числі - університет.
На острові Хортиця, що знаходиться в межах міста, створений державний іс-торико-культурний заповідник з музеєм історії запорозького козацтва.
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році (до 1962 року Станіславська область) після возз'єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною. Розташована на заході країни в межах Прикарпаття та Карпат. На північному заході межує зі Львівською, на північному сході - з
Тернопільською, на південному сході - з Чернівецькою, на південному заході - із Закарпатською областями України. Великі міста: Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Долина, Надвірна.
Івано-Франківськ. Найбільший економічний і культурний центр однойменної області. Івано-Франківськ (до 1962 року - Станіслав) розташований у межиріччі Бистриці Солотвинської і Бистриці Надвірнянської. Населення - понад 210 тисяч чоловік.
Машинобудівна, металообробна та хімічна промисловість міста представлена приладобудівним, тонкого органічного синтезу, тепловозоремонтним, авторемонтним та іншими підприємствами. Досить розвинута легка промисловість (трикотажна, швейна, швіряно-взуттєва, хутрова, художніх промислів). У місті є три вузи, два театри, філармонія, історико-краєзнавчий музей.
КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році. Розташована у центральній частині України, в межиріччі Дніпра та Південного Бугу. На півночі межує з Черкаською, на північному сході - з Полтавською, на сході та південному сході - з Дніпропетровською, на півдні - з Миколаївською, на південному заході - з Одеською, на заході - з Вінницькою областями України. Великі міста: Кіровоград, Олександрія, Світловодськ, Знам'янка.
Кіровоград. Економічний і культурний центр області. Заснований у 1754 році як фортеця на річці Інгулі під назвою Єлисаветград. Населення - близько 300 тисяч чоловік.
Основним напрямком машинобудівної і металобробної промисловості міста є виробництво сільськогосподарських машин і устаткування. Воно представлене заводом сільськогосподарських машин - одним з найбільших підприємств України з виробництва тракторних сівалок для зернових, технічних та овочевих культур, тукорозкидачів.
У місті працює три вузи, технікуми, училища, культурно-освітні установи.
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1938 році. Розташована у схід-ній частині України. На півночі межує з Білгородською і Воронезькою, на сході і півдні - з Ростовською областями Росії, на південному заході - з Донецькою, на заході - з Харківською областями України. Великі міста: Луганськ, Комунарськ, Лисичанськ, Северодонецьк, Стаханов, Красний Луч, Краснодон.
Луганськ. Адміністративний, економічний і культурний центр області. Населення - близько 500 тисяч чоловік.
Місто засноване у 1795 році поблизу злиття річок Лугані і Вільхової на шляху з Харкова до Ростова-на-Дону у зв'язку з будівництвом першого в Донбасі металургійного заводу на мінеральному паливі. З 1935 року - Ворошиловград, з 1958 року по 1970 рік - Луганськ, потім знову - Ворошиловград, а з 1990 року -Луганськ.
Основу виробничого профілю міста становить транспортне машинобудування. Виробництво машин для гірничодобувної промисловості, металообробних верстатів, інструментів, санітарно-технічного обладнання, деталей для автомобілів і сільськогосподарських машин. Чорна металургія представлена трубним заводом.
У місті - чотири вузи, більше десяти проектних і науково-дослідних інститутів та їхніх філіалів.
ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році. Розташована в західній частині України. На півночі і північному сході межує з Волинською і Рівненською, на сході і південному сході - з Тернопільською й Івано-Франківською, на півдні - з Закарпатською областями України, на заході -з Польщею. Великі міста: Львів, Дрогобич, Стрий, Червоноград, Борислав, Самбір.
Львів. Економічний, культурний та науковий центр Західної України. Населення - близько 800 тисяч чоловік.
Місто знаходиться на головному європейському вододілі. Тут на Княжій горі (Високий Замок) галицько-волинський князь Данило Галицький побудував фортецю, названу іменем сина Лева. Вперше Львів згадується в літописі 1256 року. У середині XIV століття його завойовують польські феодали. Деякий період (1370-1378 роки) місто перебувало під владою Угорщини. У1772 році воно увійшло до складу Австрії. У 1918 році місто захопила Польща, а в 1939 році Львів увійшов до складу України.
Львівська промислова структура представлена підприємствами автобудування і підіймально-транспортного машинобудування (заводи автобусний, автонавантажувачів, моторний), електротехнічної та приладобудівної промисловості (заводи телевізорний, електроламповий, телеграфної апаратури), виробництвом сільськогосподарських машин, верстатів та інструментів, обладнання, підприємствами побутового обслуговування. Значного розвитку досягли легка, харчова, деревообробна, хімічна, скляна і фарфоро-фаянсова, поліграфічна галузі.
У місті працює десять вузів (зокрема старовинний університет), створено Західний науковий центр Академії наук України.
Стара частина міста характеризується компактною забудовою, вузькими вулицями та багатьма унікальними пам'ятками історії, архітектури, духовної культури.
МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1937 році. Розташована на півдні України. На півночі межує з Кіровоградською, на північному сході - з Дніпропетровською, на сході і південному сході - з Херсонською, на заході - з Одеською областями України, на півдні омивається водами Чорного моря. Великі міста: Миколаїв, Первомайськ, Вознесенськ, Очаків.
Миколаїв. Адміністративний, економічний і культурний центр однойменної області. Розташований на східному березі Бузького лиману при злитті річок Південного Бугу та Інгулу за 50 кілометрів від Чорного моря. Населення - понад 500 тисяч чоловік.
Миколаїв засновано як укріплення в 1784 році. Під час російсько-турецької війни у 1788 році тут було споруджено верф (адміралтейство), що поклало початок розвитку міста. В 1789 році місто дістало назву Миколаїв. До 1862 року Миколаїв був військовим портом. У 1862 році тут було відкрито торговий порт і митницю. В 1897 році в Миколаєві закінчено будівництво двох великих суднобудівних заводів "Наваль" та Чорноморського механічного, об'єднаних у 1908 році в один завод.
Нині основна галузь спеціалізації промисловості міста - суднобудування, яке представлене декількома заводами. З підприємств легкої промисловості виділяються трикотажний, шкіряно-взуттєвий, парфумерно-склоробний комбінати, швейні і меблеві фабрики.
У Миколаєві є кораблебудівний і педагогічний інститути, технікуми, училища, театри, філармонія, музеї.
ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована на південному заході України. На півночі межує з Вінницькою і Кіровоградською, на сході - з Миколаївською областями України, на заході - з Молдовою, на південному заході - з Румунією. Великі міста: Одеса, Ізмаїл, Білгород-Дністровський, Іллічевськ.
Одеса. Центр області і найбільше місто Причорномор'я. Розташована на крайньому південному заході України. Населення - понад мільйон чоловік.
На місці Одеси колись знаходилося невелике татарське поселення Хаджибей, яке вперше згадується у 1415 році. Місто Одеса виникло як морський порту 1794 році. У 1847 році Одеса посідала перше місце в Європі за торгівлею хлібом. Основною галуззю машинобудування Одеси є приладобудування. Налагоджено також випуск потужних кранів, верстатів, плугів, кіноапаратури, організовано випуск широкого асортименту хімічних виробів. Харчова промисловість представлена підприємством "Антарктика", яке переробляє продукцію антарктичного китобойного промислу, заводом шампанських вин, чаєрозважувальною фабрикою та іншими підприємствами.
У місті 14 вузів (в тому числі університет), 28 середніх спеціальних закладів і училищ. Провідною науковою установою міста є Південний науковий центр Академії наук України. В Одесі знаходиться відділення Державного науково-дослідного океанографічного інституту. У місті є шість театрів, серед яких театр опери і балету - один з найкрасивіших в Європі. Заслужену славу мають Лермонтовський курорт та Інститут хвороб ока та тканинної терапії імені В. Філатова.
ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1937 році. Розташована у центральній частині лівобережної України. На півночі межує з Чернігівською і Сумською, на сході - з Харківською, на півдні - з Дніпропетровською і Кіровоградською, на заході - з Черкаською і Київською областями України. Великі міста: Полтава, Кременчук, Лубни, Миргород, Комсомольськ.
Полтава. Адміністративний, економічний і культурний центр області. Розташований на правому високому березі річки Ворскли. Вперше місто згадується в 1174 році під назвою Полтава. Населення - понад 310 тисяч чоловік.
Машинобудування та металообробка міста, на які припадає близько 40 процентів валової продукції, спеціалізуються на виробництві устаткування для хімічної, харчової промисловості, електротехнічних виробів, запасних частин для парових турбін та устаткування для електропідстанцій. Легка промисловість представлена бавовнопрядильною фабрикою, яка виробляє кордну пряжу високих номерів, трикотажно-рукавичною, швейними фабриками, взуттєвим комбінатом. У місті п'ять вузів, технікуми, училища, науково-дослідні установи, театри, музеї.
РІВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році. Розташована на північному заході України. На півночі межує з Брестською, на північному сході - з Гомельською областями Білорусії, на сході - з Житомирською, на південному сході - з Хмельницькою, на півдні - з Тернопільською, на південному заході - з Львівською, на заході - з Волинською областями України. Великі міста: Рівне, Дубно, Здолбунов, Костополь, Сарни, Кузнецовськ.
Рівне. Адміністративний, економічний і культурний центр області. Місто розташоване на річці Устя, відоме з XIII століття. Населення - близько 230 тисяч чоловік.
Рівненський багатогалузевий промисловий вузол включає підприємства машинобудування і металообробки, хімічної, легкої, харчової, деревообробної промисловості.
Вищі навчальні заклади міста готують педагогів, інженерів водного господарства та культурно-освітніх працівників.
СУМСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році. Розташована у північно - східній частині України. На півночі і сході межує з Брянською, Курською і Білгородською областями Росії, на південному сході - з Харківською, на півдні - з Полтавською, на заході - з Чернігівською областями України. Великі міста: Суми, Конотоп, Шостка, Ромни.
Суми. Адміністративний, економічний і культурний центр області. Розташовано на високому правому березі річки Псел, при впадінні у нього Сумки. Населення - близько 300 тисяч чоловік. Місто засноване в XVII столітті козаками-переселенцями на місці Липенсько-го городища як укріплений пункт для захисту від нападу степових кочівників. Тривалий час було повітовим містом Харківської губернії. У місті працюють заводи хімічного машинобудування, електронних мікроскопів, важкого компресобудування, насосний, чавуноливарний. Хімічна промисловість виробляє суперфосфат, сірчану кислоту, отрутохімікати, лакофарбову продукцію. Харчова промисловість представлена цукрорафінадним, овочеконсервним, молочним та іншими виробництвами. У Сумах є педагогічний інститут, філіал Харківського політехнічного інституту, науково-дослідні та культурно-освітні установи.
ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1939 році в результаті возз'єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною, розташована в західній частині України. На півночі межує з Рівненською, на сході - з Хмельницькою, на півдні - з Чернівецькою, на південному заході - з Івано-Франківською, на заході - з Львівською областями України. Великі міста: Тернопіль, Чортків, Кременець, Бережани, Бучач, Теребовля, Збараж, Борщів.
Тернопіль. Адміністративний, економічний і культурний центр області і Західного Поділля. Старовинне, відоме з XVI століття місто розташоване на річці Сірет (притока Дністра). Населення - понад 200 тисяч чоловік. Тернопільський промисловий вузол сформований у зв'язку з розвитком машинобудування і металообробки, легкої та харчової промисловості, розвинута промисловість з виробництва будівельних матеріалів, а також фарфорового посуду, меблів, деревообробки.
У місті є медичний, фінансово-економічний і педагогічний інститути, технікуми і училища, музично-драматичний театр, філармонія, краєзнавчий музей.
ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована у північно-східній частині України. На півночі межує з Білгородською областю Росії, на сході - з Луганською, на південному сході - з Донецькою, на півдні і південному заході - з Дніпропетровською, на заході і північному заході -з Полтавською і Сумською областями України. Великі міста: Харків, Ізюм, Лозова.
Харків. Найбільше місто на північному сході України, друге за чисельністю населення після Києва. Розташоване при злитті річок Харків, Лопань, Уда (басейн Сіверського Дінця). Населення - понад мільйон чоловік. Вперше місто згадується у 1655 році - тут почала споруджуватися фортеця для захисту Слобідської України. З середини XVII століття до 1765 року місто було центром Харківського полку, пізніше - Слобідсько-Української губернії (у 1780 році перейменованої на Харківську губернію). До 1934 року Харків був столицею УРСР.
Харків-багатогалузевий індустріальний комплекс, центр Харківської промислової агломерації - однієї з найбільших в країні. Місто спеціалізується на випуску устаткування для електроенергетики, тракторів, двигунів, самохідних шассі, верстатів, інструментів, приладів, різноманітних транспортних засобів, підшипників тощо. Розвиваються легка і харчова промисловість. Харків - великий транспортний вузол, у якому сходяться вісім залізничних ліній, автомагістралі, що йдуть до Москви, Санкт-Петербурга, Києва, Донбасу, Криму і Кавказу. В місті є три залізничних і чотири автобусних вокзали. У Харкові працюють Північно-Східний науковий центр, близько 150 науково-дослідних і проектно-пошукових організацій, понад 20 вузів, шість театрів.
ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1944 році. Розташована на півдні України. На півночі межує з Дніпропетровською, на сході - із Запорізькою, на півдні - із Кримською, на заході - із Миколаївською областями України. Омивається водами Азовського і Чорного морів. Великі міста: Херсон, Нова Каховка, Каховка, Геничеськ, Цюрупинськ, Скадовськ.
Херсон. Адміністративний, економічний і культурний центр області, великий морський і річковий порт за 25 кілометрів від Дніпровського лиману. Місто засноване у 1778 році. Населення - понад 350 тисяч чоловік. Найважливіші промислові підприємства міста - суднобудівні і судноремонтні заводи, комбайновий завод, що спеціалізується на виробництві кукурудзозбиральних комбайнів, нафтоперегінний завод, бавовняний комбінат, виноробний завод.
У місті працюють сільськогосподарський і педагогічний інститути, інші освітні, наукові і культурні заклади.
ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1937 році (до 1954 року - Кам'янець-Подільська область). Розташована у західній частині України. На північному заході межує з Рівненською, на північному сході - з Житомирською, на сході - з Вінницькою, на півдні - з Чернівецькою, на заході - з Тернопільською областями України. Великі міста: Хмельницький, Кам'янець-Подільський, Шепетівка, Славута.
Хмельницький. Розташований на мальовничих схилах Південного Бугу. Адміністративний, економічний, культурний центр області, відомий з XV століття (до 1954 року7 - Проскурів). Населення - близько 250 тисяч чоловік.
Машинобудівна і металообробна промисловість міста випускає трансформаторні підстанції, високовольтну апаратуру, радіотехнічні вироби, прилади, металорізальні верстати, ковальсько-пресове устаткування, запасні частини для тракторів тощо. Розвинута промисловість будівельних матеріалів: залізобетонна, асфальтобетонна, цегельна. Понад 60 процентів промислової продукції дає харчова промисловість.
У місті працює технологічний інститут побутового обслуговування, ряд середніх спеціальних навчальних закладів, музично-драматичний театр, музеї.
ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1954 році. Розташована у центральній частині України, в басейні середньої течії Дніпра. На півночі межує з Київською, на сході - з Полтавською, на півдні - з Кіровоградською, на заході - з Вінницькою областями України. Великі міста: Черкаси, Умань, Сміла, Канів.
Черкаси. Адміністративний, економічний і культурний центр області, розташований на березі Дніпра (Кременчуцького водосховища). Населення - близько 300 тисяч чоловік.
Місто засноване наприкінці XIII століття. У 1596 році Черкаси увійшли до складу Польщі. З 1648 року місто стає центром Черкаського полку, а в 1793 році відійшло до Росії.
Промислову спеціалізацію міста визначають хімічна, машинобудівна, харчова і легка промисловість. У місті виробляється штучне волокно, азотні добрива, хімреактиви, продукція побутової хімії. Працюють підприємства, які випускають консерви, цукор-рафінад, м'ясну і молочну продукцію, трикотаж, швейні вироби, телеграфну апаратуру, будівельні машини, меблі тощо. У місті працює два вузи: педагогічний інститут і філіал Київського політехнічного інституту.
ЧЕРНІГІВСЬКА ОЬААСТЬ. Утворена в 1932 році. Розташована на півночі України, у басейні ріки Десни. На північному заході межує із
Гомельською областю Білорусії, на півночі - із Брянською областю Росії, на сході - із Сумською, на півдні - із Полтавською, на південному заході і заході - з Київською областями України. Великі міста: Чернігів, Ніжин, Прилуки, Бахмач.
Чернігів. Адміністративний, економічний і культурний центр області, розташований на правому березі Десни. Одне з найдавніших міст України, згадка про яке належать до IX століття. Населення - близько 300 тисяч. Для структури промислового комплексу характерне поєднання хімічної, легкої, харчової, металообробної та деревообробної промисловості. Є фабрика музичних інструментів.
У місті працюють педагогічний інститут, філіал Київського політехнічного інституту, технікуми, науково-дослідні інститути, музеї, картинна галерея. Чернігів славиться цінними історичними та архітектурними пам'ятками.
ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ. Утворена в 1940 році після возз'єднання Північної Буковини і Хотинського повіту Бесарабії з Радянською Україною. Розташована у західній частині України в межах Прикарпаття і східної частини Карпат. На заході межує з Івано-Франківською, на півночі - з Тернопільською і Хмельницькою, на сході - з Вінницькою областями України, на південному сході - з Молдовою, на півдні - з Румунією. Великі міста: Чернівці, Сто-рожинець, Хотин, Сокиряни.
Чернівці. Адміністративний, економічний і культурний центр області, розташований на річці Прут у передгір'ях Карпат. Старовинне місто Київської Русі, яке протягом шести століть перебувало під владою іноземців. Населення - понад 250 тисяч чоловік.
Головне місце в структурі Чернівецького промислового вузла займає промисловість: легка (текстильна, трикотажна, швейна, взуттєва), харчова (м'ясна, молочна, цукрова, олійножирова), машинобудівна і металообробна (виробництво технологічного устаткування для нафтової, легкої і харчової промисловості, інструментів), розвинута деревообробна промисловість. В Чернівцях є університет, медичний інститут, технікуми, драматичний театр, філармонія, музеї (краєзнавчий, літературно-меморіальний О. Кобилянської та літературний Ю. Федьковича).
АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ. Утворена в 1991 році. Кримська область була утворена у 1945 році. До 1954 року знаходилася у складі Росії. Розташована на крайньому півдні України, на Кримському півострові. На півночі межує з Херсонською областю України (кордон проходить по Пе-рекопському перешийку), на сході відокремлена Керченською протокою від Краснодарського краю Росії, омивається водами Чорного і Азовського морів. У Х-ХІ століттях Східний Крим (Тмутараканське князівство) мав політичні та торговельні зв'язки з Київською Руссю. У XIII столітті Крим, який захопили орди Батия, став улусом золотої Орди. Після її розпаду виникло Кримське ханство, яке у 1475 - 1774 роках було васалом Турції. У XVI-XVII століттях проти турків вели боротьбу запорозькі козаки, а пізніше і російські війська. У1783 році Крим був приєднаний до Росії. У 1797 році увійшов у Новоросійську губернію, в 1802 році - в Таврійську. У 1921 році була створена Кримська АРСР у складі Росії.
Сімферополь. Адміністративний, економічний і культурний центр республіки. Розташований у широкій котловині, якою протікає річка Салгир. Місто засноване у 1784 році на місці села Акмечеть. Провідна галузь промисловості в господарському комплексі міста - харчова, яка випускає високоякісні овочеві і фруктові консерви, трояндову і лавандову олію. Машинобудівні і металообробні підприємства випускають устаткування для харчової промисловості, для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур, телевізори, електровимірювальні прилади, електромотори. Новою галуззю стала хімічна промисловість. Працюють підприємства будівельних матеріалів.
У місті є університет, медичний і сільськогосподарський інститути, філіал Севастопольського приладобудівного інституту. З наукових установ виділяється Інститут мінеральних ресурсів Академії наук України, відділення Інституту археології Академії наук України, Сейсмічна станція Академії наук України, науково-дослідний інститут ефіроолійних культур. У місті три театри, цирк, картинна галерея, краєзнавчий музей.
Шолоховський водоспад виник ще у мезозойську еру
Шолоховський водоспад у народі відомий під назвою «Червоне каміння».
У Чорному морі є свій "Бермудський трикутник"
У Чорному морі, біля берегів України є свій Бермудський трикутник. Де так само з незрозумілих причин гинуть кораблі та зникають літаки. Вчені...
Українське біле озеро називають озером молодості
Біле озеро Озеро карстового походження з чистою і прозорою водою.