Перещепинський скарб
Перещепинський скарб
Скарб візантійських, давньоболгарських, перських та аварських цінностей знайдений 1912 біля на Полтавщині біля села Мале Перещепине (тепер Новосанжарський район).
До складу скарбу входило близько 800 окремих предметів з золота (загальною вагою майже 25 кг) і срібла (близько 50 кг). В комплекс входять золотий та срібний посуд, прикраси з золотих візантійських солідів середини VII ст., золоті браслети, персні і гривна, фрагменти зброї, золоті деталі від поясів і кінської упряжі, частини дерев'яного жезла в золотому облицювання.
І сьогодні Перещепинська знахідка є предметом вивчення та суперечок багатьох науковців.
Щодо характеру комплексу висловлювалися різні думки. Одні дослідники вважають його поминальним жертовником, інші - скарбом.
Порівнявши знайдене з предметами з декількох степових поховань, більшість вчених вважають, що це поховання одного з представників тюркської знаті. Перстень з монограмою "Кубрата патрикія" є одним з предметів, що дозволяють вважати, що Перещепинський скарб знаходився в могилі хана Великої Болгарії Кубрата.
Скарб був закопаний не раніше кінця VII ст.
На період поховання вказує те, що знайдені візантійські монети відносяться до царювання Маврикія(582-602) і його найближчих наступників аж до Константа II (641-668). На перському блюдівикарбуваний профіль Шапура II (309-379), на грецькому блюді - напис єпископа міста Томи, який жив на початку VI століття.
Зберігається Перещепинський скарб в російскому Ермітажі.
Замок «Паланок» - це одна з рідкісних українських пам'яток, які мають настільки багату історію (фотозвіт)
Надзвичайний історичний пам'ятник ХІV-ХVII століття, знаменитий своєю архітектурою - замок «Паланок» так оригінально названий через споруджені...
Фортеця Меджибіж одна з найбільших і найдавніших фортифікаційних споруд України
Меджибізький замок – легендарне давньоруське укріплення, що успішно протистояло татарським навалам. Місто розкинулося на високому лівому березі...
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України. Попри те, що вона входить до більшості туристичних рейтингів України, про неї...