Забороль
Можливо, були тут і дворядні дерев’яні зруби, наповнені всередині землею. Таке укріплення теж звалося заборолом. Отже, назва села Забороль – від оборонних споруд навколо нього.
Село вперше згадується в історичних документах, датованих 1429 роком. Саме тоді в Луцьку відбувся з’їзд європейських монархів. Високих гостей розміщували і в сусідніх селах, у тому числі і в Заборолі. Жителі Забороля брали активну участь у козацьких повстаннях. Як свідчать архівні документи, в ході повстання на Волині під проводом Косинського, десятки жителів Забороля вступили до козацьких загонів.
До середини XIX століття село залишилося власністю родини польських поміщиків Чернецьких. У 50–60-х роках XVII століття в Заборолі було побудовано цілу систему оборонних кам’яних споруд, великі підземні льохи. За легендою, від одного з них було побудовано підземний хід аж до Луцького замку.
У 1707 році російський цар Петро І гостював у місцевого дворянина Олізара. Про це свідчить меморіальна дошка, що знаходиться на території колишнього поміщицького маєтку.
У 1812 році біля Забороля проходила лінія розмежування російських і напо-леонівських військ. Військові дії завдали селу чималої шкоди.
На початку XX століття населення Забороля перевищувало 700 чоловік. Тут працював паровий млин, діяло з 1911 року однокласове училище.
Як і по всій Україні, у XX столітті і Заборолем кривавим смерчем пронеслися дві світові війни, забравши сотні життів хліборобів.
Під час окупації Волині Польщею (1920–1934 pp.) у селі діяли осередки національно-патріотичної "Просвіти", КПЗУ, ОУН. Комуністи-підпільники Григоренко, Гарб, Штернбера агітували місцевих селян за радянську владу, а члени "Просвіти" і ОУН прагнули відродження незалежної української держави.
Після приходу на Західну Україну Червоної Армії і встановлення радянської влади, на початку 1940 року було створено перший колгосп, почалися арешти тих, хто не хотів господарювати по-новому.
У роки Великої Вітчизняної війни в селі було розстріляно 46 місцевих жителів, спалено 77 житлових будинків. Село від німецько-фашистських окупантів звільнили воїни 188 Аргунського стрілецького полку 106 дивізії на початку березня 1944 року. За короткий час з села на фронт було мобілізовано 114 чоловік. З них 49 загинули на фронтах війни. У перші повоєнні роки 48 заборольців – воїнів УПА – загинули в боях за незалежну Україну, 33 заборольці загинули в сталінських сибірських таборах. 217 імен заборольчан викарбувані на скорботному пам’ятнику в селі.
Сьогодні Забороль схожий на містечко з гарними будівлями, двоповерховою школою, будинком культури, асфальтованою магістраллю. В 1993 році сюди проведено лінію газопроводу. Село особливо розбудувалося у 80-ті роки, коли колективне сільськогосподарське підприємство очолював Василь Макарович Герасимчук. Заборольці в 1991 році одностайно голосували за незалежність України, а десяту річницю Незалежності зустріли з надією на краще.
Затоплена церква у Ржищеві - оповита легендами
Складно повірити, але колись на тому самому місці, де нині розлилося водосховище, розташовувалося мальовниче українське село Гусинці.
Букові праліси Карпат - перлина світового значення (фото)
Букові праліси Карпат — це транснаціональний серійний природний об'єкт, що складається з десяти окремих масивів, які розташовані вздовж осі...
Цілющі води «Української Швейцарії»
Цілющі води «Української Швейцарії» В мальовничій гірській долині, залитій сонячним промінням, беруть свій початок цілющі джерела Східниці.