ЩИПАВКА СИБІРСЬКА
Cobitis melanoleuca Nichols, 1925
Таксономічна належність
Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — В'юнові (Cobitidae). Один з понад 50-ти видів роду, один з принаймні 5-6-ти видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду
Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні
Широко поширений в прісноводних водоймах Європи від бас. Дону до Уралу, в Сибіру, Монголії, у водоймах Далекого Сходу (зокрема й в бас. Амуру), Пн. Китаю і на п-ві Корея. В Україні зустрічається тільки в бас. Сів. Дінця (зх. межа ареалу), де відмічена як у корінному руслі, так і в притоці р. Красна.
Чисельність і причини її зміни
Невідома. Зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, гідрохімічного та гідробіологічного режимів унаслідок гідротехнічного будівництва і техногенного забруднення води. Потребує додаткового вивчення.
Особливості біології та наукове значення
Прісноводна малорухлива риба, яка не здійснює широких міграцій. Трапляється переважно на прибережних ділянках річок з уповільненою течією, або в затоках з мулисто-піщаним дном, зустрічається в евтрофованих водоймах. Веде донний спосіб життя. Багато часу проводить, занурившись у ґрунт. Живлення складається з зоо- та фітопланктону, організмів зообентосу. Вік ста-тевого дозрівання, плодючість, хід нересту та розвитку у водоймах України потребують додаткового вивчення.
Морфологічні ознаки
Тіло видовжене, сплюснуте з боків, вкрите дуже дрібною лускою. Очі малі, розташовані у верхній частині голови. Під очима роз-ташовані гострі кісткові колючки. Навколо ротового отвору 3 пари вусиків. При основі хвостового плавця 2 чіткі темні видовжені плями. Зазвичай в хвостовому плавці 14-15 розгалужених променів. Найбільша довжина тіла до 9 см, маса 9,5 г, тривалість життя до 4-5 років. Забарвлення дуже варіює, але переважають сірувато-буруваті чи жовтуваті тони. На боках тіла плями, які іноді зливаються в широку смугу. Під час нересту забарвлення яскравішає: спина стає жовтою, плями темнішають, вздовж голови і тіла з'являються епітеліальні горбки.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Потребує повної заборони на вилов. В Україні раніше заходи охорони не здійснювалися.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Об'єкт уваги акваріумістів.
Господарське та комерційне значення
Промислового значення не має.
Основні джерела інформації
Аннотированный каталог, 1998; Васильева, 1988; Атлас, 2002; Каталог коллекций, 2003.
Букові праліси Карпат - перлина світового значення (фото)
Букові праліси Карпат — це транснаціональний серійний природний об'єкт, що складається з десяти окремих масивів, які розташовані вздовж осі...
У Чорному морі є свій "Бермудський трикутник"
У Чорному морі, біля берегів України є свій Бермудський трикутник. Де так само з незрозумілих причин гинуть кораблі та зникають літаки. Вчені...
Відкриваємо Україну. Печера Кришталева - одна з найбільших печер України
Кришталева печера (Кривченська) - карстова печера в гіпсах. Знаходиться в селі Кривчому (Тернопільська область). Одна з найбільших печер в Україні.