МАРЕНА ВАЛЕЦЬКОГО
МАРЕНА ВАЛЕЦЬКОГО
Barbus waleckii Rolik, 1970
Таксономічна належність
Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — Коропові (Cyprinidae). Один із понад 340 видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України. В Україні ця риба вперше офіційно зареєстрована в 2003 р. (виявлена у фондових колекціях ННПМ НАН України за 1974 і 1976 рр.). Систематика виду потребує уточнень.
Природоохоронний статус виду
Недостатньо відомий, вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні
Басейни Вісли і Верхнього Дністра. В Україні зустрічається тільки в бас. верхньої течії Дністра в межах Львівської обл. та в деяких його притоках, зокрема в р. Стрв'яж.
Чисельність і причини її зміни
Низька, в уловах трапляється одиничними екземплярами. Невідомі, вірогідно, зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм; забруднення води, надмірний вилов.
Особливості біології та наукове значення
Біологія в умовах водойм України не вивчена. Прісноводна річкова донна зграйна жила риба чистих, добре насичених киснем річок гірського типу, яка зазвичай не зустрічається вище 250-300 м. Тримається на ділянках з помірною, інколи значною (до 1,2-2 м/с) течією і піщаним, піщано-глинистим, піщано-гальковим або кам'янистим, дещо замуленим ґрунтом.
Морфологічні ознаки
Тіло видовжене, струнке, майже веретеноподібне, ледь стиснуте з боків. Рило відносно довге, вузьке, пригострене. Середня лопать нижньої губи розвинута досить добре, відносно невелика, з помітним вільним заднім краєм. Найбільша довжина тіла близько 35 см. Спина і верхня частина голови темні, коричнювато-сіруваті, боки зеленкувато-жовтуваті або жовтувато-золотисті з слабкою темною крапчастістю, остання є на голові, спині і хвостовому плавці. Грудні, черевні і нижня лопать хвостового плавців бурувато- або жовтувато-оранжеві, всі інші сіруваті.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму, всебічне вивчення виду. Заходи з охорони не здійснювалися.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Не з'ясоване. Об'єкт аматорського вилову.
Основні джерела інформації
Rolik, 1970; The freshwater, 2003; Богуцкая, 2004; Мовчан, 2005.
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Його називають «Каньйоном Диявола»
Актовський каньйон – це унікальне місце, де ансамбль стрімких скель і гранітних валунів поєднується зі світом рослин. Його називають «Каньйон...
Озеро Світязь - найбільше і найглибше озеро природного походження в Україні
Розташований Світязь неподалеку смт Шацьк, центру відновленого в 1993 році району.