ЗАЙЦЕГУБ П'ЯНКИЙ
Поширення
Трапляється в Середній Азії (Узбекистан і Таджикистан) на підгірних рівнинах та низинах передгір'я, глинистих і кам'янистих схилах, по сухих руслах ариків.
Заготівля і зберігання
Для виготовлення ліків використовують квітки і листки, які заготовляють під час цвітіння рослини, зрізуючи всю її надземну частину на висоті 5 см від кореневої шийки. Зібрану сировину розкладають тонким шаром у затінку або в приміщенні, яке добре провітрюється, і сушать 5—6 днів, після цього обмолочують, щоб обсипались квітки і листя, а стебла викидають. Зберігають у сухому приміщенні. Аптеки сировину не відпускають.
Хімічний склад
Сировина містить лагохілін (дитерпеновий спирт), дубильні речовини (11 —14 %), ефірну олію (0,03 % ), органічні кислоти, каротин (7—10 мг% ), аскорбінову кислоту (77— 100 мг% ), вітамін К, смоли й цукри та великий набір (близько 20) мікроелементів, у тому числі кобальт, стронцій, титан, золото та інші.
Фармакологічні властивості і використання
Препарати виявляють ефективну гемостатичну, болетамувальну та протисудомну дію. Розширюючи судини, вони знижують кров'яний тиск, а завдяки підвищенню загальної й вільної кислотності збільшують травну спроможність шлунка. В основі механізму гемостатичної дії рослини лежить процес прискорення згортання крові і зменшення проникності судинних стінок. Препарати зайцегуба використовують при легеневих, носових, гемороїдальних, маткових і травматичних кровотечах, для запобігання кровотечам при хірургічних операціях. Крім цього, використання їх ефективне при функціональних захворюваннях центральної нервової системи, при гіпертонії, алергічних захворюваннях шкіри, при глаукомі та виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. Тривале застосування 3. п. підвищує зсідання крові, спричинює пронос, прискорює пульс і посилює серцебиття. В разі підвищеної здатності до зсідання крові (інфаркти, тромбози, тромбофлебіти) препарати зайцегуба вживати не можна.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій квіток і листя (1 столова ложка сировини на склянку окропу, настоюють 4—6 годин) дорослі п'ють по 1 столовій ложці 3—6 разів на день; настойку квіток і листя (готують на 70° спирті у співвідношенні 1 : 10) по 1 чайній ложці в чверті склянки води, 3—5 раз на день; таблетки (Tabulettae extracti Lagochili), що містять по 0,2 г сухого екстракту рослини, призначають по 1 шт 3—4 рази на день як кровоспинний і седативний засіб. ЗОВНІШНЬО — зволожені в настої салфетки з марлі прикладають на 2—5 хв до ран, що кровоточать.
Цілющі води «Української Швейцарії»
Цілющі води «Української Швейцарії» В мальовничій гірській долині, залитій сонячним промінням, беруть свій початок цілющі джерела Східниці.
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України. Попри те, що вона входить до більшості туристичних рейтингів України, про неї...
Відкриваємо Україну. Печера Кришталева - одна з найбільших печер України
Кришталева печера (Кривченська) - карстова печера в гіпсах. Знаходиться в селі Кривчому (Тернопільська область). Одна з найбільших печер в Україні.