Графська пристань у Севастополі
Вона була закладена 3 (14) рюмса 1783 в числі перших кам'яних будівель Севастополя. Керував будівництвом Д. Н. Сенявін, в той час прапор-офіцер (похідний начальник штабу) ескадри. Пізніше він писав: "Пристань зроблена з невеликим на місяць ..." У 1787 р. до приїзду Катерини II пристань упорядкували, тоді ж вона отримала офіційну назву Катерининської. Але серед севастопольців утвердилася інша назва – Графська.
Тут в 1787 р. контр-адмірал граф М. І. Войнович, з 1786 по 1790 р. командував Севастопольської ескадри, разом з командирами кораблів і старшими офіцерами ескадри вітав імператрицю, доповідав про благополуччя флоту та міста. Саме М. І. Войновичу Графська пристань зобов'язана своєю назвою: він мав звичай сідати біля пристані в шлюпці. Імператор Олександр I, вступивши на Графську пристань в 1818 р., сказав командувачу Чорноморським флотом адміралу А. С. Грейгу: "Адмірал, бережи Севастополь. Це дорогий камінь в короні моєї".
У 1830-х рр. Графська пристань знайшла свою кам'яну сходи, в Графська пристань у Севастополі найзнаменитіша пристань в Криму.
1837 Д. Вітон, військовий інженер, розробив проект колонади і бічних павільйонів. Однак цей проект, представлений Миколі I до найвищого твердження, був прийнятий "лише за винятком колонадної галереї, яка виключається зовсім". Пристань так і була добудована: з павільйонами по боках, але без колонади.
Спроби завершити ансамбль у задуманому варіанті (з колонадою) були залишені: для цього був навіть використаний аргумент, що якийсь візник, будучи п'яний, з'їхав у темряві по сходах вниз і звалився разом з екіпажем у морі. У 1844 р. дозвіл па будівництво колонади було отримано.
Спорудження пристані, архітектуром якої була витримана в традиціях російського класицизму, було завершено в 1846 р., коли головним командиром Чорноморського флоту і портів був адмірал М. П. Лазарєв. У нішах колонади були поставлені 4 мармурові статуї (копії з античних оригіналів) роботи італійського скульптора Фердінандо Пеллічіо (до наших днів збереглися тільки дві з них), а біля підніжжя сходів – 2 мармурові скульптури лежачих левів.
22 листопада (4 грудня) 1853 на Графській пристані сталася урочиста зустріч севастопольців з віце-адміралом П. С. Нахимовим, що отримав перемогу в Снопській битві.
У 1854–1855 рр., в дні героїчної оборони Севастополя з Графської пристані здійснювалося постачання всіх бастіонів боєприпасами, продовольством та спорядженням.
26 серпня (7 вересня) 1855 ворожою ракетою була підпалена одна з барж, що стояли біля Графської пристані. Баржа була загружена порохом, потужний вибух перетворив пристань на руїни. Після закінчення Кримської війни вона була відновлена.
14 (27) листопада 1905 р., під час востання на кораблях ЧФ, з Графської пристані відбув на крейсері "Очаків" лейтенант П. П. Шмідт, що прийняв командування повсталими кораблями.
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Шолоховський водоспад виник ще у мезозойську еру
Шолоховський водоспад у народі відомий під назвою «Червоне каміння».
В Україні знаходиться найбільший у світі штучний ліс
Штучний ліс було висаджено на Херсонщині аби зупинити пустелю Олешківські піски (до слова теж найбільшу Європі)