ВУХАНЬ ЗВИЧАЙНИЙ
ВУХАНЬ ЗВИЧАЙНИЙ
Plecotus auritus (Linnaeus, 1758)
Клас — Ссавці (Mammalia), ряд — Руко¬крилі (Chiroptera), родина — Лиликові (Vespertilionidae). Один з 8-ми видів роду, один з 2-х видів роду фауни в Україні.
Природоохоронний статус виду
Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні
Поширений на більшій території Євразії, на Кавказі, у пн. Африці. В Україні поширений по всій території, окрім степових р-нів, ізольовано у Гірському Криму. Найбільш су¬цільним є ареал у Поліссі.
Чисельність і причини її зміни
Низька, в Україні відомо близько 100-200 знахідок, як літніх, так і зимових, які склада¬ють до 4% від обсягу колекцій кажанів, така ж частка виду у зимових скупченнях кажанів. Загальний розмір популяції — кілька десятків тисяч особин. Причини зміни чи¬сельності: знищення дуплистих дерев. У підземних сховищах несприятливим чинником є непокій.
Особливості біології та наукове значення
Типовим місцем оселення є мішані та шпилькові ліси, а також заплавні і байрачні ліси і лісопарки. Оселяється в дуплах дерев, у суворі зими зустрічається в підземеллях (часто у привхідних залах). Великих скупчень не утворює. Веде переважно усамітнений спосіб життя, влітку і восени формує мате¬ринські колонії чисельністю 15-30 особин. Осілий, здійснює лише локальні сезонні міграції. Восени нерідко відмічають у штучних гніздівлях. Політ маневрений; полює на дрібних нічних комах на просіках, узліссях і в садках, часто збирає поживу з субстрату (стовбури і гілки дерев). Статевої зрілості до¬сягає на 2 рік життя, плодить раз на рік по 1 малечі. Природний регулятор чисельності комах та індикатор мало порушених лісових фауністичних угруповань.
Морфологічні ознаки
Загальні ознаки типові для роду: вуха великі (понад 30 мм), зрослі при основі, хутро спи¬ни світло-буре. Видові ознаки: над очима є великі (більші за око) бородавки; кінець мор¬ди позаду ніздрів роздутий; вільний палець крила довгий (6,2-7,2 мм); вершини траґусів світлі; черево з жовтим відтінком, пеніс вузь¬кий; передпліччя — 36-41 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
За останнім зведенням МСОП має категорію LC, EUROBATS, Бернська конвенція — ІІ дода¬ток. Знаходиться під охороною в заповідни¬ках усіх природних зон. Ефективна охорона може бути досягнута при створенні великих заповідних масивів у зоні мішаних лісів та охороні природних сховищ.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Загалом вид нескладно утримувати в неволі, проте досвід розведення не відомий.
Господарське та комерційне значення
Не має.
Основні джерела інформації
Полушина, 1998; Стрелков, 1988a, б; Загороднюк, 1999, 2001а; Жила та ін., 2001; Загороднюк, Год¬левська, 2001; Kiefer et al., 2002; Zagorodniuk, Postawa, 2007.
Замок «Паланок» - це одна з рідкісних українських пам'яток, які мають настільки багату історію (фотозвіт)
Надзвичайний історичний пам'ятник ХІV-ХVII століття, знаменитий своєю архітектурою - замок «Паланок» так оригінально названий через споруджені...
Українське лікувальне озеро Кунігунда ніколи не замерзає і дозволяє відчути невагомість
Озеро Кунігунда - це соляне озеро, концентрація солі в якому досягає 146-150 %, а вода в цих місцях має підвищену концентрацією брому. Кунігунда...
В Україні знаходиться центр Європи
Хочете побувати у центрі Європи? Тоді Вам обов’язково слід відвідати Закарпаття. Адже у центрі Європи знаходиться географічний центр Європи. Точне...