До музею в Дніпрі з прифронтового села привезли кам'яну бабу, якій може бути понад 800 років
Дніпровському національному історичному музею імені Яворницького передали половецьку кам’яну "бабу", яку знайшли військові на Донеччині. Знахідка підпирала огорожу в одному із сіл за 10 кілометрів від лінії фронту.
Про це йдеться у матеріалі Суспільного.
Скульптура залишилася без голови приблизно 200 років тому, а також має пошкодження через обстріли під час повномасштабної війни, розповів військовий Дмитро.
Половецьку бабу знайшов побратим Дмитра минулого року. Чоловік зацікавився нею, адже в цивільному житті працював у музеї. Найскладніше було вивезти скульптуру із села, де майже не залишилося людей. Через російські обстріли, на евакуаторах не хотіли туди їхати.
"Як нам місцевий житель сказав, старожил, вона стоїть тут ще з часів, як він себе пам’ятає, тобто дуже давно. Приїхало тоді нас чотири побратими й відкопали її. Дуже складно було її витягнути з ями, але ми це зробили. Намагалися її повантажити в автівку, але не вдалося", — розказав Дмитро.
Аби відкопати та довезти половецьку бабу до Дніпра знадобилося два тижні. Знахідку передали національному історичному музею Яворницького. Заклад збирає колекцію кам’яних баб з ХІХ століття, розповів виконуючий обов'язки директора Олександр Старік.
В музеї зберігають понад сотню таких експонатів, 70 з них — половецькі. За словами чоловіка, це перша кам’яна баба в їхній колекції з території сучасної Донеччини.
"Їх дуже мало, і кожна знахідка на вагу золота. В них багато своїх кінографічних особливостей. Вони відрізняються зображеннями: різні прикраси, зачіски, зброя, декоративні елементи. Ці статуї для нас відображають матеріальну та духовну культуру половецьких племен”, — сказав Олександр Старік.
Навіть без голови та з іншими ушкодженнями, половецька баба цінна, розповів Олександр. За попередньою оцінкою, їй близько 800 років. Надалі її досліджуватимуть та реставруватимуть. Презентувати скульптуру планують на виставці до 175-річчя музею.
Що відомо про колекцію кам'яних баб у Дніпрі
Колекція кам’яної пластики, яка належить Дніпровському національному історичному музею імені Яворницького, – одна з найбільших у Європі. У ній є стели епохи енеоліту, скіфські статуї VI-ІV століть до н.е. й середньовічні половецькі статуї. Частину цього зібрання можна побачити просто неба, біля музею.
Скіфські скульптури відтворюють образ чоловіка-воїна. Свідчення тому – зброя та ремені, які вказували на приналежність власників до військової верхівки. У цих статуях вгадуються портретні риси.
Колекцію баб для музею в Дніпрі збирали не одне десятиліття: біля її витоків, зокрема, стояли підприємець Олександр Поль та історик Дмитро Яворницький. Три роки тому в історичному музеї повідомили про поповнення зібрання сотим, «ювілейним» експонатом. Соту кам’яну скульптуру, якій близько 5 тисяч років, привезли з кургану Верхньодніпровщини.
Найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди
На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою...
Замок «Паланок» - це одна з рідкісних українських пам'яток, які мають настільки багату історію (фотозвіт)
Надзвичайний історичний пам'ятник ХІV-ХVII століття, знаменитий своєю архітектурою - замок «Паланок» так оригінально названий через споруджені...
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові