«Нікополь Туристичний»
На дзвіниці собору знаходиться унікальний нікопольський «цар-дзвін», відкритий на гроші братів-козаків Шиянів в 1793 році.
У ХХ столітті Спасо-Преображенський собор зачиняли два рази й використовували не за призначенням. 7 квітня 1991 року, коли співпали разом Благовіщення і Великдень, в соборі пройшла перша божественна служба. З цього моменту починається період його відновлення.
Як дістатися: їхати автомобілем по проспекту Електрометалургів чи вул. К. Лібнехта до вул. Преображенської
Сюди приходять не тільки жителі міста, але й з усього Нікополя та Нікопольського району.
Як дістатися: автобусами №№ 1, 5, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 24 до зупинки «Металург» и далі по вул. Ломоносова до перехрестя з вул. Войкова
Неподалік від пам’ятника Хмельницькому стоїть гранітний пілон з меморіальною дошкою – з метою увічнення цього історичного місця, пов’язаного з боротьбою українського народу за незалежність. Відкриття відбулося в січні 1954 року. На самому пілоні, на його лицьовій стороні, зверху закріплена гранітна дошка з текстом: «На цій місцевості знаходилась Запорозька (Микитинська) Січ. В 1648 році в цій Січі обрали Богдана Хмельницького гетьманом України»
Як дістатися: автобусами №№ 1, 6, 7, 9, 11, 15, 16, декілька приміських маршрутів до зупинки «Площа Б. Хмельницького»
Як дістатися: пам’ятник знаходиться біля міськвиконкому, проїхати можна будь-яким автобусом до зупинки «Міськвиконком»
Як дістатися: автобусами №№ 1, 6, 7, 9, 16, 23 і декілька міжміських маршрутів до зупинки «Спартак»
На лицьовій стороні – зображення над Хрестом Святого Духа у вигляді голуба та віяло променів, що розходяться із хмар. У підніжжя Хреста ліворуч – Марія та Марія Магдалина, праворуч – Святий Іоан Богослов, внизу – янгол, що сидить на Гробі Господнім. По обидві сторони від Хреста – хмарні Херувими по три з кожного боку. Всі зображення подані титулованими різьбленими іменними написами.
На зворотній стороні у тому ж порядку: зверху – у хмарному сегменті Бог-Отець, нижче ліворуч – цар Костянтин і його мати Єлена, праворуч – Святий Макарій, під Хрестом – Святий архістратиг Михаїл і зображення трьох хмарних херувимів ліворуч та праворуч від Хреста.
У 1998 році Ікона-Ставротека була передана до Дніпропетровського державного історичного музею імені Д.І. Яворницького для вивчення та реставрації. У 2000 році реставратори музею Коваленко Д.А., Передерій С.П., Шамрай Г.Ф. вивчили її фізико-механічні та історико-матеріальні данні для складання рекомендацій по реставрації та збереженню.
У 2002-2003 рр. на кошти, зібрані прихожанами Нікопольської Спасо-Преображенської церкви та козацького товариства Нікопольського району "Військо Запорозьке Низове Українського козацтва" Ікона-Ставротека була відреставрована.
В день Покрови та Українського козацтва 14 жовтня 2005 року оновлена Ікона-Ставротека була урочисто представлена відвідувачам у Нікопольському державному краєзнавчому музеї*. Тут вона експонується і понині.
* Нікопольський краєзнавчий музей, адреса – проспект Електрометалургів, 46а. Час роботи – вівторок-субота 9:00-16:00, неділя 9:00-14:30. Номер телефону – 05662 5 13 61
Як дістатися: автобусами №№ 16, 16а до зупинки «Владі» або автобусами №№ 6, 6а, 7, 14, 15, 23, 23а до зупинки «Міськвиконком»
Як дістатися: автомобілем до західного виїзду із міста до ресторану «Ковчег», автобусами №№ 1, 5, 14, 19, 20, 21, 22, 24 до зупинки «ТВЦ-4»
Як дістатися: автомобілем до західного виїзду із міста до ресторану «Ковчег», автобусами №№ 1, 5, 14, 19, 20, 21, 22, 24 до зупинки «ТВЦ-4»
Як дістатися: з м. Нікополь до м. Марганець можна дістатися приміським потягом чи автобусом № 140
Як дістатися: автобусами №№ 135, 135/2, 144
По завершенню Другої Світової війни приступити до дослідження Нечаєвої могили планували такі видатні археологи того часу, як А. Тереножкін і Б. Мозолевський, проте розкопки так і не були розпочаті. І понині курган Нечаєва могила залишається недослідженим.
Біля підніжжя стародавнього кургану встановлено пам'ятник загиблим воїнам.
Як дістатися: розташований за 50 км північніше м. Нікополя, за 4 км східніше с. Лебедине
Як дістатися: автобусом № 144 до зупинки с. Капулівка, далі до південної околиці села
Християнська козацька республіка була заснована саме на Томаківській Січі. Вона завоювала авторитет в Європі, завдяки створенню козаками Війська Запорозького та його морським та сухопутним походам на Крим. Саме тут розпочалося козацьке повстання 1591-1593 рр. на чолі з Криштофом Косинським.
Томаківська Січ являла собою окопаний канавою і валом чотирикутник, завдовжки 200 метрів і заввишки 400 метрів. Південний берег Січі, що йшов до Річища - дуже крутий. Височінь його досягла близько 20 м. На острові були печери. Буцько-Томаківський острів був завжди важливим стратегічним пунктом у запорожців.
На території Січі сучасники віднайшли джерело з цілющою водою, яка допомагає при різноманітних захворюваннях. Саме ця вода надавала сил та натхнення запорозьким козакам. Тепер спробувати цю цілющу воду й переконатися в її цілющих властивостях може кожен.
Як дістатися: на автомобілі по Запорізькій трасі 45 км до Томакіки або на рейсовій маршрутці «Нікополь – Запоріжжя» до зупинки «Томаківка». Електричка до зупинки «Мирова», що знаходиться за 3 км від Томаківки.
Шолоховський водоспад – «молодший брат» Дніпровських порогів, пам’ятник природи, створений відрогами Українського кристалічного щита ще в мезозойську еру. На цій території був проведений ряд археологічних розкопок, в результаті яких були знайдені сліди стародавніх поселень.
Як дістатися: залізнична дорога – до зупинки «Тік» (Токівський гранітний кар’єр), автомобілем до с. Токівське. Найбільш оптимальними є два наступні маршрути: із м. Нікополя через с. Олексіївка до с. Ленінське, від околиці якого 15 км степовими шляхами в сторону кар’єра і с. Токівське, далі – уздовж одного з берегів річки Кам’янки; через м. Покров и с. Шолохове, після мосту через річку Кам’янка повернути направо та їхати уздовж берега.
Як дістатися: по трасі «Нікополь – Дніпропетровськ» , за 20 км від міста до с. Дмитрівка, за 5 км від вказівника «с. Борисівка».
Дії авіаторів 17-й і 8-й повітряних армій слід зазначити як окрему сторінку в боях за Нікопольщину і на Нікопольському плацдармі. У листопаді 1943 року під час особливо інтенсивних боїв на лівому березі Дніпра авіація 8-ї повітряної армії надавала допомогу наземним військам і здійснила 9600 бойових вильотів, під час яких знищив понад 300 танків, 1400 автомашин, 70 батарей польової артилерії і мінометів противника. Незважаючи на досить несприятливі метеорологічні умови в грудні (всього 2 льотні дні і три ночі) частини і з'єднання армії здійснили 4270 бойових вильотів, провели 65
Наказами Верховного Головнокомандування Збройних сил СРСР №28 і №29 від 13 лютого 1944 військовим частинам і з'єднанням Червоної Армії, відзначилися в боях за звільнення г .. Нікополя та ліквідації Нікопольського плацдарму німців були присвоєні почесні найменування «Нікопольські». Серед них - 31-й гвардійський винищувальний авіаполк (6-ї гвардійської винищувальної авіадивізії 8-ї повітряної армії)
На честь славних льотчиків і в пам'ять про їх подвиг в нашому місті встановлено пам'ятний знак - на похилій металевої балки укріплений літак МіГ-17, націлений в небо. Пам'ятник відкрився 8 травня 1989 року.
Як дістатися: автобусами №№ 6, 6а, 7, 9, 11, 14, 16, 16а, 20, 21, 22, 23 до зупинки «Універмаг»
Пам’ятник являє собою важкий танк типу «ІС-2», що встановлений на трапецієподібний ребристий постамент. З правого і лівого боку вежі танка були зображені гвардійські знаки. Постамент охоплений пояском, який на фасадній стороні виконаний у вигляді цифр «1944». Постамент спирається на прямокутну основу. Праворуч і ліворуч від постаменту розташовуються дві стели, що складаються з двох частин (головна і приставні) і встановлені одна до іншої кутом. З лівого боку на приставній стелі укріплено рельєфне зображення відлитої з бронзи медалі «Золота Зірка» Героя Радянського Союзу. На основній стелі викарбовано текст: «Наказом Верховного Головнокомандування 13 лютого 1944 р найменування «Нікопольських» присвоєно з'єднанням і частинам, що відзначилися в боях за ліквідацію Нікопольського плацдарму і звільнення міста Нікополь від німецько-фашистських загарбників:
- 11 окремій танковій бригаді 243 і 61 стрілецьким дивізіям
- 3 зенітно-артилерійської дивізії РГК 37 гвардійській танковій бригаді
- 62 окремої інженерно-саперної бригаді 7 окремої винищувально-протитанкової бригади
- 370 армійському інженерному батальйону 526 армійському мінометного полку
- 326 армійському інженерному батальйону 25 гвардійського мінометного полку
- 39 окремому розвідувальному полку 322 армійському інженерному батальйону
- 3 винищувальному авіакорпусу
- 31 гвардійському винищувальному авіаполку
- 289 штурмової авіадивізії
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 лютого 1944 р. за звільнення міста Нікополя та ліквідацію Нікопольського плацдарму від німців нагороджені орденом Червоного Прапора 203 і 244 стрілецькі дивізії, орденом Суворова 2 ступеня 266, 333 стрілецькі дивізії, 5 окрема гвардійська мотобригада».
Як дістатися: автобусами 16, 16а, 19, 20, 21, 22 до зупинки «Площа Незалежності»
Пам'ятник являє собою трапецієподібний постамент, на якому встановлена 122 мм гаубиця. На лицьовій стороні постаменту розташовано напис: «Тут 8 лютого 1944 року війська 4-го Українського фронту форсували річку Дніпро і звільнили від німецько-фашистських окупантів місто Нікополь». Під написом розташовується вигравіруване зображення ордена Вітчизняної війни.
Як дістатися: автобусами №№ 1, 6, 6а, 7, 9, 11, 16, 16а, 23 та деякими міжміськими маршрутами до зупинок «Спартак» чи «Площа Богдана Хмельницького»
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України. Попри те, що вона входить до більшості туристичних рейтингів України, про неї...
В Україні знаходиться центр Європи
Хочете побувати у центрі Європи? Тоді Вам обов’язково слід відвідати Закарпаття. Адже у центрі Європи знаходиться географічний центр Європи. Точне...
Найстарішому човну, що було знайдено на дні Чорного моря - 2400 років
Підводний світ Чорного моря зберігає безліч таємниць та цікавинок. Одна із них - човен, що затонув 2400 років тому. Відкриття свідчить про те, що в...