Печерами України
Тема українських печер доволі актуальна, адже вони манять багатьох туристів та цікавих людей як з України, так і з закордону.
І воно й не дивно, адже Україні таки є чим похизуватися – вже сьогодні досліджено понад тисячу печер. І одна з них найдовша у Євразії. А скільки ще не досліджено.
Для бажаючих відвідати українські печери потрібно сфокусувати свою увагу на двох регіонах – Крим, де знаходиться понад 900 печер та Поділля, головним чином Тернопільської області.
Левова частка кримських печер знаходяться у межах таких гірських комплексів — Чатир-Дагу, Карабі-Яйли та Ай-Петринської Яйли. Найвідоміша печера Криму — Мармурова на Чатир-Дагу. Її особливість полягає в тому, що вона якнайкраще з обладнана для екскурсій, і, відповідно, найбільш відвідувана туристами завдовжки вона два кілометра, і близько кілометра обладнано для туристів.
Поблизу Мармурової печери знаходиться ще одна, доволі розкручена, печера Еміне-Баїр-Хосар (або просто — печера Мамонтів). Тут, окрім захопливого видовища першої житлоплощі пралю дини. Допитливі туристи зможуть ознайомитися з рештками давніх тварин — мамонта, печерного ведмедя, шерстистого носорога, які були знайдені на території Криму.
Не залишить байдужими і найдовша печера Кримського півострова Кизил-Коба (Червона), що знаходиться у верхів’ї найбільшої кримської ріки — Салгіра. Цікавим є те, що й у самій печері тече річка упродовж 20 кілометрів. У дванадцяти місцях вона перекриває прохід, тож якщо ви збираєтеся оглянути всю печеру, радимо вам запастися аквалангом. Попри непростий шлях, тут завжди чимало туристів.
В будь-якому разі відпочинок в Криму не буде повним, якщо ви втратите нагоду подивитися на перлини української природи, спогад про які залишить у вас бажання повернутися туди ще і ще.
Ще однією печерною Меккою України є Поділля. яке характеризується високою концентрацією печер.
Так в Борівському районі, ви можете знайти найбільшу в світі гіпсову печеру — Оптимістичну. Зараз на карту нанесено до 230 кілометрів її підземних ходів. І ця цифра далеко не остаточна .адже кожна нова експедиція додає печері кількасот метрів. Єдиним недоліком для туриста в цій печері є те, що її ходи аж надто заплутані. Тож потрапити туди може лише професіонал. Для пересічної людини, відвідування Оптимістичної печери може закінчитися зустріччю з мінотавром.
Не менш прекрасною, хоча й вдвічі коротшою є печера Озерна, яка, станом на сьогодні, має протяжність у 116 кілометрів. Свою назву печера отримала від величезної кількості озер, які займають близько 30 відсотків печери. На жаль, очевидно, в печері теж живе мінотавр, тож вхід туди дозволений лише спеціалістам.
Однак, якщо ви активний турист і таки мрієте потрапити до подільської печери, прямуйте до Вертебу, Кришталевої та Млинки. І хоча ці печери і не залиті на третину озерами, а їхня протяжність не найдовша у світі – там буде від чого відкрити рот. Та й відсутність мінотавра тільки додасть настрою.
Печера Вертеба – справжня колиска України, адже вона безпосередньо торкається трипільської культури. Сама печера утворилася за часів, коли ці землі були морським дном. А коли море відступило, то залишило нам серед решти утворень і цю печеру.
Сьогодні вхід до печери заґратований, і пускають туди лише за попередньої домовленості ((03541) 2-16-92), адже печера є ласим шматком для чорних археологів, у яких тече слина на залишки трипільської цивілізації, які пердставлені тут у посуді, залишках вогнищ та інших предметів побуту. Сьогодні у самій печері виставлено експонати, які дають уявленя про те, як там жили трипільці.
У Кришталевій було знайдено рештки різноманітних тварин та рослин.
Не тепліше буде і в печері Млинки, яка на додачу до холоду має ще й досить таки складні проходи. Вирушаючи в подорож до цієї печери гарно огляньте себе перед дзеркалом, аби раптом вам не застрягнути у вузьких ущелинах, які досить часто перекривають одну порожнину від іншої. Більшість туристичних маршрутів цієї печери є складними, але деякі є надзвичайно складні, на проходження по цих маршрутах погоджуються лише справжні сміливці, але подолати такий маршрут повністю, ще не стало до снаги жодному туристові, тож якщо ви відчуваєте, що у вас не забракне сили і відваги стати першим – вирушайте до млинків – місце вакантне.
Попри велику кількість досліджених підземних ходів, очевидно, що багато печер — як на Поділлі, так і в Криму — ще не відкриті. Щороку спелеологи додають до списку нові назви.
Відкриваючи нові печери, люди дізнаються щось нове. Однак цим самим вони, так би мовити, обеззброюють красоти підземелля. Адже за першодослідниками приходять шукачі пригод і екстриму, що часто закінчується вандалізмом і непоправними втратами для природи.
Тож якщо ви хочете, щоб цими красотами милувалися і наступні покоління – ставтеся до печер особливо дбайливо, адже напис «Тут був Вася», не зробить честі нашій цивілізації у очах прийдешньої.
Найстаріший з діючих мостів України було збудовано ще в ХІІІ ст.
Найдавніший міст України знаходиться у м. Феодосії. Його збудували генуезці ще в ХІІІ ст. Міст функціонує ще й сьогодні. Його довжина становить 10 м.
Українське біле озеро називають озером молодості
Біле озеро Озеро карстового походження з чистою і прозорою водою.
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові
Кам’янець-Подільський - найбільше у світі місто-фортеця, яке розміщене на півострові