Чаруків
Перша письмова згадка про село Чаруків відноситься до 1444 року. Це не дата заснування села, а згадка в той час, коли воно серед інших стало досить помітним, становило значну вартість. Бо того року володар Волині і Східного Поділля князь Лев Свидригайло віддав село Чаруків за вірність і службу своєму улюбленцю, князеві Михайлові Васильовичу Чорторийському. Чаруків став маленькою часточкою його володінь.
Мали у власності це село і син князя Михайла, луцький староста князь Федір, і онук – воєвода волинський князь Олександр Чорторийський.
Інший документ засвідчує, що 4-го липня 1494 року новий власник села Андрушко Русинович чаруківське по- містя продав "на вечность" княгині Марії Семеновій Ровенській.
Під 1547 роком власником села уже названі в документах Микита і Зінько Чаруківські.
В 1548 році власником Чарукова став королівський дворянин Микола Дубровський. 20 липня 1584 року вісім родин селян втекли від Дубровського і знайшли притулок аж у маєтку полоцького воєводи Миколи Дорогостайського.
Особливу непокору своєму панові виявили чаруківські селяни під час козацько- селянських повстань під проводом Криштофа Косинського і Северина Наливайка (1591–1596 pp.).
Документ від 10 березня 1596 року свідчить, що управитель чаруківського маєтку Яроцький схопив і ув’язнив кількох підданих князя Острозького, а двох чоловік наказав спалити живцем.
В липні 1648 року козацько-селянський загін розгромив панський маєток у селі Городище, наводив жах на шляхту. В березні 1649 року розгромлений був і чаруківський маєток, знищені документи про повинності і борги.
Багато селян покозачилися, підтримали військо Богдана Хмельницького у боротьбі за волю України.
За два десятиліття Чарукову довелося пережити два страшні лиха. Перше – в 1793 році чума викосила більше половини людей села. Досі стоїть пам’ятний знак про той біль, поставлений у 1893 році. Друге – влітку 1812 року під час Вітчизняної війни, тут була на постої австрійсько-французька окупаційна частина. Продукти, фураж брали у селян. 12 вересня село було визволено російськими віиськами.
У 1848 році в селі було лише 50 селянських дворів, які налічували 454 кріпаки. Володів ними пан В. Бушинський.
З 1866 року Чаруків став волосним центром. Діяли земська поштова станція, фельдшерський пункт, п’ять крамниць.
У пошані була стара, з прекрасним іконостасом і розписом, православна церква святої Параскеви. Церква побудована ще в 1759 році. При ній – церковно-приходська школа. Але навчання в ній велося на російській мові.
Чаруківці брали участь у всіх трьох революціях. В тому числі – в подіях жовтня 1917 року. В 1920–1939 роках Волинь, Чаруків – у складі Речі Посполитої. Люди пам’ятають парцеляцію земель.
Політичні уподобання чаруківців були дуже строкатими. Більшість об’єдналися, особливо молодь, в українській патріотичній організації "Просвіта". В Чаруківській волості просвітянських товариств було аж 15. Частина людей об’єдналася в 1924 році в осередку КПЗУ. Погляди значної групи молоді виражала організація УНАКОТО (Українське національне козаче товариство), метою якої була боротьба за утворення Української гетьманської національної держави. Діяли також антиалкогольне товариство "Відродження" і кооперативне.
У 1939 році Чаруків увійшов до складу Сенкевичівського району, в зв’язку з приєднанням Волині до УРСР. 25 червня 1941 року село окупували фашистські війська. За опір окупантам влітку 1943 року карателі підпалили село. Загинули 62 чоловіки. Червона Армія визволила село 1 квітня 1944 року.
Восени 1947 року група селян об’єдналася в колгосп, який у 1992 році перетворено в колективне сільгосппідприємство, а з 1999 року його землі взято в оренду на п’ять років Луцьким РТП і створено відкрите акціонерне товариство "Луцьке ремонтно-транспортне підприємство".
В селі споруджений пам’ятник воїнам, які загинули на війні.
В 1992 році побудована нова православна церква на кошти прихожан Чаруківської сільської ради і колективного сільгосппідприємства.
За три кілометри від села розміщена залізнична станція Несвіч, що відіграє певну роль в житті мешканців села. В Чарукові діють лікарська амбулаторія, що обслуговує п’ять сіл, школа, магазин-бар.
Найстарішому човну, що було знайдено на дні Чорного моря - 2400 років
Підводний світ Чорного моря зберігає безліч таємниць та цікавинок. Одна із них - човен, що затонув 2400 років тому. Відкриття свідчить про те, що в...
Найстаріший з діючих мостів України було збудовано ще в ХІІІ ст.
Найдавніший міст України знаходиться у м. Феодосії. Його збудували генуезці ще в ХІІІ ст. Міст функціонує ще й сьогодні. Його довжина становить 10 м.
Його називають «Каньйоном Диявола»
Актовський каньйон – це унікальне місце, де ансамбль стрімких скель і гранітних валунів поєднується зі світом рослин. Його називають «Каньйон...