СЕДНІВ
У Седніві жили українські громадські і культурні діячі брати Лизогуби: Андрій та Ілля (учасник війни 1812, полковник) і композитор Олександр Іванович (див.Лизогубівський літопис).В 1-й пол. 19 ст. працювали по оформленню церков визначні майстри золотарської справи С. Полуян та А. Кохан, лікар-народник М. М. Колодкевич. Двічі в містечку перебував Т. Г. Шевченко – в 1846, коли за завданням Археографічної комісії їздив змальовувати пам’ятки Чернігівщини. Жив у маєтку Лизогубів, які цінували поезії Кобзаря. Андрій листувався з поетом у засланні, клопотався про його звільнення, Ілля купив малюнки Т. Шевченка, також клопотався про його долю. У Седневі Шевченко зробив малюнки: «В Седневі», «Коло Седнева», «Чумаки серед могил». Вдруге – 1847 (друга половина лютого-березень, початок квітня). Зупинявся там же; намалював портрети братів, написав тут поему «Відьма», передмову до другого видання «Кобзаря», переписав до окремого зошита збірку поезій «Три літа». Згадки про Седнів є у Шевченкових листах до А. Лизогуба. У парку збереглася Шевченкова липа, під якою він любив відпочивати; його ім’ям названо в Седневі вулицю і парк. У 1852–1856 – приїздили до Седнева український і російський художник Л. М. Жемчужников, який створив серію малюнків про Седнів, український і російський письменник, етнограф, мовознавець та історикО.С. Афанасьєв-Чужбинський, який супроводжував Т. Г. Шевченка під час подорожі 1846. У 1859 Седніввідвідав український поет-байкар Л. І. Глібов.
У 1957 на місці зруйнованого під час німецько-фашистської окупації встановлено новий пам'ятник Шевченку, у 1976 – погруддя Кобзаря під Шевченковою липою. Встановлено меморіальну дошку Шевченку на будинку Лизогубів, де зупинявся Кобзар.
У Седневі збереглися залишки давньорус. городища (урочище Коронний Замок). Поблизу міста виявлено поселення епохи бронзи та раннього залізного віку (2–1 тис.до н. е.), ранньослов’янські і часів Київської Русі (11–13 ст.); кургани епохи бронзи (2–1 тис. до н. е.), давньоруський курган, могильник (9–11 ст.); городище та поселення 1–3, 8–9, 12–13 ст.
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу
Кам'яне село вважають одним з незрозумілих чудес світу - тільки природа або вищі сили могли створити такий феномен: прямо посеред лісу загубилися...
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України
Бакота – один з найбільш недооцінених туристичних об’єктів України. Попри те, що вона входить до більшості туристичних рейтингів України, про неї...
Червоногородський водоспад найпотужніший та найбільший водоспад рівнинної України
Червоногородський 16-метровий водоспад має чотири каскади. Це найпотужніший та найбільший водоспад рівнинної території України.