Печера Трипільська
Печера знаходиться в правому борту безіменного притока річки Мокра Плотва біля села Трипілля (Артемівський район, Донецька область).
Загальна довжина печери складає 210 метрів; площа — 5 га; середня висота - 1,6 метра. Середня ширина - 2,2 метра.
Порожнина утворена в гіпсах, внаслідок вилуговування атмосферних опадів і підземних вод. Печера закладена по тектонічних тріщинах і тріщинах нашарування в білому дрібнокристалічному гіпсі.
Вхід до печери - вузька коса щілина. Відразу за входом знаходиться Озерний зал. Дно озерного залу вкрите товстим шаром буро-палієвих суглинків. В середині залу є підземне озеро глибиною здебільшого 0,6 метра (найбільша глибина озера — 1,8 метра, площа при мінімальному рівні - 120 м ?).
Суглинки, що покривають підлогу печери і дно озера, потрапляють до печери разом з паводковими водами.
У Озерному залі є велика кількість бічних відгалужень. Більша частина з них закінчуються тупиками. У південно-західній частині Озерного залу є закритий сифон. Через сифон можна потрапити інший зал. Бічні відгалуження в цьому залі приводять в тупики.
З Озерного залу можна потрапити в Далекий зал. До нього веде хід у північно-західному напрямку. Потрібно пройти вузький шкуродерний хід, полусифон та галерею.
Далекий зал має кілька бічних відгалужень. Всі бічні відгалуження приводять в тупики і завали. На підлозі залу товстий шар буро-палієвих суглинків. Далекий зал має різні рівні обводнення за роками.
Полусифон в ході від Озерного до Далекого залу має різні рівні обводнення за роками. Іноді полусифон повністю закривається
Печера «Трипільська» була відкрита в листопаді 1971 року спелеорозвідкою Київської лабораторії спелеологічний досліджень. Печера була обстежена Донецької обласної спелеокомісією в 1978 році[2]. До дослідження довелося залучати аквалангістів з СТК «Корифей». 46-метровий сифон був пройдений, але не змогли провести топографічну зйомку через сильне замутніння сифона. Повна топографічна зйомка печери без сифону була виконана в 1985 році і повторно в 1986 році.
Печера трипільська - геологічна пам'ятка природи місцевого значення з 1995 року.
Відкриваємо Україну. Печера Кришталева - одна з найбільших печер України
Кришталева печера (Кривченська) - карстова печера в гіпсах. Знаходиться в селі Кривчому (Тернопільська область). Одна з найбільших печер в Україні.
Найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди
На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою...
Його називають «Каньйоном Диявола»
Актовський каньйон – це унікальне місце, де ансамбль стрімких скель і гранітних валунів поєднується зі світом рослин. Його називають «Каньйон...