БАБАК, АБО СТЕПОВИЙ СУРОК
За останнє століття ареал цього звіра дуже скоротився. Причиною цього стало широке освоєння степових просторів. В Україні бабак зараз мешкає, лише в Луганській, Сумській та Харківській областях. Спроби розселення здійснювались в Київській області.
Місцеперебування бабаків — це різнотравні або злаково-різнотравні ділянки степів.
Бабаки ведуть денний спосіб життя. Коли їх турбують, вони стають дуже обережними. Перед виходом з нори бабак спочатку висовує голову, послухає, подивиться, а вже потім вилізе, стане стовпчиком, огляне все навкруги. У разі небезпеки різко свисне і сховається вже надовго. Там, де їх не турбують, бабаки поводяться спокійно. Вони безпечно гріються на ці, вовтузяться біля нір, живляться. їх можна сфотографувати з 10-20 м, знімати на кіноплівку.
Нори риють на схилах балок або на рівному місці, але обов’язково сухому. Нори бувають гніздові, де звірки зимують, виводять малят, та тимчасові. У тимчасових норах бабаки ховаються від ворогів, відпочивають після того, як поживляться. Нору бабака можна впізнати по викидам землі, натоптаним від них стежкам та екскрементам звірків. Далеко від нір сурки не відходять, бо бігають нешвидко.
Основна їжа бабаків — різна трава, її насіння, листя та квіти. Повесні вони викопують підземні частини рослин, восени їдять полин. Полюбляють також сільгоспкультури, але значної шкоди полям не завдають. їдять горох, пшеницю, просо, люцерну та інші культури.
Гон відбувається зразу після пробудження від зимової сплячки, в яку вони залягають у вересні-жовтні. Прокидаються і виходять з нір у березні. Вагітність триває близько 40 днів. Малят сурчиха приводить у квітні. У виводку буває в середньому 4-6 малят. Через місяць вони вже виходять з нори, і сурок-батько починає їх виховувати.
Ворогами сурків є вовк, лисиця, великі хижі птахи, але найбільшого лиха можуть накоїти бродячі собаки. Перед завозом партії бабаків в угіддя користувачі мисливських угідь в обов’язковому порядку проводять профілактичні заходи з цього питання.
Бабак, безумовно, є одним із найперспективніших і цінніших мисливських видів.
Замок «Паланок» - це одна з рідкісних українських пам'яток, які мають настільки багату історію (фотозвіт)
Надзвичайний історичний пам'ятник ХІV-ХVII століття, знаменитий своєю архітектурою - замок «Паланок» так оригінально названий через споруджені...
Букові праліси Карпат - перлина світового значення (фото)
Букові праліси Карпат — це транснаціональний серійний природний об'єкт, що складається з десяти окремих масивів, які розташовані вздовж осі...
Відкриваємо Україну. Печера Кришталева - одна з найбільших печер України
Кришталева печера (Кривченська) - карстова печера в гіпсах. Знаходиться в селі Кривчому (Тернопільська область). Одна з найбільших печер в Україні.