ТЮЛЬКА
Тюлька може витримувати значні коливання солоності води. Проте на різних етапах життя її ставлення до солоності води неоднакове. Наприклад, в Азовському морі навесні в період розмноження вона зосереджується в зонах із солоністю води близько 9%, тоді як улітку, в період нагулу — в зонах із солоністю близько 10—12%, а восени та взимку — із солоністю близько 11—13%. Причому, найбільші і найстаріші риби концентруються у воді, солоність якої коливається в межах 3—7%, а однорічні — у водах із солоністю близько 7—10%. Отже, під час розмноження тюлька тримається у воді з найменшою солоністю. На цій підставі її відносили до напівпрохідних риб. Але дальші дослідження показали, що тюлька може жити навіть у прісних водах. Спочатку її виявляли у прісноводних придунайських і придністровських лиманах. Допускалося, що сюди заносились ікринки й личинки тюльки під час весняних поводей, коли ці водойми сполучалися з руслами річок за допомогою проток. Внаслідок пересихання проток молодь, яка до осені досягала довжини близько 4—5 см і маси 1 г, залишалась у лиманах зимувати, а під час наступної поводі виходила в русло річки і спускалася в море. Отже, як показали дослідження, тюлька — постійний житель лиманів.
Про те, що тюлька може постійно жити у прісних водах, було остаточно з'ясовано після створення в пониззі Дніпра Каховського водосховища, де ця невелика риба заселила всю його акваторію і стала промисловим об'єктом. Одночасно вона зайняла важливе місце в живленні деяких риб, зокрема судака та чехоні.
З Каховського водосховища тюлька через шлюзи проникла у водосховища, розміщені вище по течії Дніпра, наприклад у Кременчуцьке, де також стала промисловим об'єктом. Так-за короткий час вона перетворилася з напівпрохідної у типову прісноводну рибу.
Ікру тюлька відкладає біля поверхні води при температурі від 8—9° до 20—24°. Маючи великі жирові-краплі, ікринки тримаються у поверхневих шарах води. Тут же відбувається і їх інкубація. Вітрове перемішування водної маси сприяє тому, що ікринки добре постачаються киснем. Завдяки короткому періоду інкубації (наприклад, при температурі 20— 23° він триває не більше доби) ембріони, тюльки меншою мірою зазнають негативного впливу різних факторів, що забезпечує значне виживання її нащадків. До того ж вона дуже плодюча. Наприклад, у придунайських лиманах середня кількість ікринок в однієї самки досягає 6—8 тис. штук, а в тих, що нагулюються у передгирловому просторі Дунаю,— понад 11 тис. штук. Взагалі плодючість тюльки коливається в надзвичайно широких межах; наприклад, у дністровської тюльки — від 3,5 тис. до майже 40 тис. штук. Ці та інші причини і сприяли значному поширенню її у водосховищах Дніпра та його притоках.
Тюлька живе не більше чотирьох років, частіше — три. Залежно від умов життя в різних водоймах вона росте неоднаково. Наприклад, у Каховському водосховищі однолітки мали довжину близько 6 см, дволітки — 7 см, трилітки — близько 9 см, а їхня маса відповідно становила близько 2, 5 і 8 г. Основними об'єктами живлення є рослинні й тваринні організми, що живуть у товщі води.
Найвисокогірніша будівля України, в якій жили й працювали люди
На карпатській горі Піп Іван в Івано-Франківській області досі збереглися руїни старої астрономічної і метеорологічної обсерваторії під назвою...
Озеро Кагул - український вирій
Кагул – це українське озеро, яким неможливо намилуватися.
Арбузинський каньйон одне з найкрасивіших місць України
Арбузинський каньйон Арбузинський каньйон – це молодший брат Актовського каньйону. Названий так, бо крізь валуни вперто пробиває собі дорогу річка...