Chordata
ЧОБОТАР (ШИЛОДЗЬОБКА)
Recurvirostra avosetta Linnaeus, 1758
Таксономічна належність
Клас — Птахи (Aves), ряд — Сивкоподіб-ні (Charadriiformes), родина — Чоботарові (Recurvirostridae). Один з 4-х видів роду; єди-ний монотиповий вид у фауні України.
Природоохоронний статус виду
Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні
Охоплює Пд. і Центральну Європу, Пд. Азію, Африку. В Україні — від Дунаю до Сх. Приазов'я. Відмічено розселення на зх., пн.-зх. та сх. країни. Зимують на сх. Середземномор'я.
Чисельність і причини її зміни
В Європі половина світової популяції (38-57 тис. пар). В Україні 5-7 тис. пар, головно — у дельті Дунаю, на оз. Сасик, Шагани-Алібей-Бурнас, Малий Сасик, Акмонайських, Бу-дацькому, Куяльницькому, Тилігульському, Молочному лиманах, Ягорницькій, Тендрів-ській, Джарилгачській, Каркінітській затоках, Сиваші, Олександрівській та Обитічній косах, у гирлі р. Берди, на Бердянській і Кривій косах. З 1990-х рр. чисельність зменшилася через втрату гніздових біотопів.
Особливості біології та наукове значення
Гніздовий, перелітний, іноді зимуючий. Приліт середина березня — початок квітня. Заселяє узбережжя морів, озер, річок, відстійники. Гніздиться на о-вах і косах, солончаках та пасовищах. Оселяється колоніями. Моно-гам. Гнізда з решток злаків, очерету, полину, камінців, мушель, біля води. Кладка в середині квітня — на початку травня. У кладці 4 яйця. Насиджують 23-25 днів. У віці 33-42 днів пташенята стають на крила. Міграція у вересні, починають її молоді птахи. Живляться ракоподібними, личинками комах, червами, молюсками, зрідка насінням рослин.
Морфологічні ознаки
Розміри дорослого птаха (мм): довжина тіла — 420-460, розмах крил — 770-800, маса тіла — 219-435 г. У дорослого верх голови, задня частина шиї, смуги на покривних перах крил і зовнішні першорядні махові чорні, решта оперення біла. Дзьоб чорний, довгий, на кінці загнутий догори. Ноги довгі, синювато-сірі. Молодий птах подібний до дорослого, але чорний колір в оперенні замінений темно-бурим.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Захищений Бернською (Додаток ІІ) та Бонн-ською (Додаток ІІ) конвенціями, угодою AEWA. Охороняється в Чорноморському і Дунайському БЗ, Кримському ПЗ, РЛП «Меотида», на ІВА територіях. Необхідні менеджмент плани для підтримки гніздових біотопів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.
Основні джерела інформації
Воїнственський, Кістяківський, 1952; Страутман, 1963; Иванов, 1976; Степанян, 1990; Льісенко, 1991; Tucker, Heath, 1994; Troglodythes, 1994, 1995, 1996; Hagemaijer, Blair, 1997; Snow, Perrins, 1998; Сиохин, Черничко, Андрющенко и др., 2000; Фесенко, Бо-котей, 2002; Birds in Europe, 2004.