Anax imperator Leach, 1815
Природоохоронний статус виду
Вразливий.
Ареал виду та його поширення в україні
Зх. (на пн. до Швеції) і Сх. (на пн. до країн Балтії) Європа, Пн. і Центральна Африка, Зх. Азія та Пн. Індія, Кавказ, Закавказзя і Середня Азія. По всій території України.
Чисельність і причини її зміни
Незначна (поодинокі особини). За сприятливих умов концентрація личинок на дні водойм може становити 1-2 особини на 1 м2.
Причини зміни чисельності
Хімічне та органічне забруднення водойм.
Особливості біології та наукове значення
Вид населяє узлісся та лісові галявини, мешкає вздовж берегів річок, озер і ставків. Імовірно, має дворічну генерацію. Літ імаго — з червня до вересеня. Хижаки, живляться дрібними літаючими комахами, зокрема кровососами. Яйця відкладають у тканини листків і стебел водяних рослин. Личинки одні з найбільших серед личинок інших бабок (досягають 60 мм); протягом життя ли-няють близько 12 разів. Вони теж хижаки: підстерігаючи здобич (дрібні ракоподібні, п'явки, пуголовки, личинки водяних комах тощо), тривалий час можуть сидіти нерухомо на дні або серед водоростей.
Морфологічні ознаки
Груди зелені. Основа перетиночки біла, вершина — сіра. Самці: нижній анальний придаток складає близько третини довжини верхніх анальних придатків, його довжина більша за ширину, кінці верхніх анальних придатків заокруглені. Самки: потиличний трикутник без придатків. Тіло — 83-85, крила — 45-51 мм.
Режим збереження та заходи охорони
Рекомендується охороняти місця перебування виду (прибережну смугу та водойми) від забруднення.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.
Основні джерела інформації
Горб, Павлюк, Спурис, 2000.