Щоб український щит» захищав нас від економічних негараздів і гарантував заможне майбутнє
Український щит, з точки зору геологів, - це 1000-кілонетрова смуга вздовж середньої течії Дніпра, брилове підняття кристалічного фундаменту південної частини Східноєвропейської платформи в межах України. Для звичайних громадян - це, образно кажучи, «золота комора» вітчизняних надрових багатств, як для канадців «хлібний кошик» - родюча смуга землі, котра тягнеться паралельно кордону з США, що забезпечує зерном не лише Канаду, а й є потужним постачальником збіжжя на світовий ринок. Сподіваємось, що фахова розповідь про українські підземні багатства зацікавить читачів.
Наша країна -унікальний регіон світу, формування якого проходило протягом більш як 3,5 млрд. років. її територія характеризується складною геологічною будовою, різноманітністю геотектонічних структур та геодинамічних умов їх розвитку, які обумовили створення цілої низки родовищ корисних копалин. Серед головних ге-оструктурних зон земної кори виділяється давня Східноєвропейська платформа, молода Скіфська плита, складчасті області Донбасу, Карпат та Криму.
Україна є геологічним і географічним центром Європи. На її території сходяться основні геологічні структури Європейського континенту: Східно-, Західно-Європейська та Центрально-Євразійська платформи; структури Тетісу; Альпійсько-Карпатська та Кримсько-Кавказька складчасті системи. Поблизу міста Рахів у Закарпатті розміщується знак географічного центру Європи. Ми володіємо унікальним мінерально-сировинним комплексом (МСК). Займаючи площу в 603,7 тис. квадратних кілометрів (0,4% світової суші), Україна виробляла близько 5% світової мінеральної сировини та продуктів її переробки, в тому числі 20% марганцевих і 10% залізних руд, 3% вугілля. У надрах країни вивчено близько 8 тисяч родовищ (90 видів мінеральної сировини), більше половини з них розробляється.
Найбільше значення мають залізні, марганцеві, уранові руди, вугілля, титан, циркон, сірка, каолін, ртуть, графіт, нерудна сировина для металургії, облицювальне каміння, мінеральні води. Видобувається також буре вугілля, газ, нафта та конденсат, цементна сировина, будівельні матеріали, сировина для хімічної та харчової промисловості. У надрах також виявлені промислові родовища золота, берилію, літію, скандію, рідкісних земель, флюориту, горючих сланців, фосфоритів, освоєння яких передбачається найближчим часом і в майбутньому.
Встановлено перспективи знаходження та розвитку нових видів корисних копалин: міді, платиноїдів, молібдену, олова, танталу, ніобію, ванадію та інших. Останнім часом доведена можливість використання техногенних родовищ для одержання кольорових, рідкісних та благородних металів, різних видів неметалічної сировини.
Приблизна оцінка вартості розвіданих запасів основних видів корисних копалин перевищує 7,5 трильйона доларів США.
З розвідкою, видобутком, переробкою та використаннями мінеральної сировини пов'язано 48% промислового потенціалу країни, до 20% трудових ресурсів; працює близько 400 шахт, 1100 кар'єрів, десятки гірничо-збагачувальних підприємств та комбінатів, нафто- та газодобув них комплексів. Це забезпечує одержання 23 - 25% національного доходу та більше третини валютних надходжень від експорту мінерально-сировинної продукції.
Україна експортує каолін, бром, сірку, концентрати марганцевих, залізних і титанових руд, сировину для виробництва скла, кам'яну сіль, мінеральні фарби, немета-лічну сировину для металургії, облицювальні камені та інше. У відносно короткий строк можна налагодити видобуток руд берилію, літію, скандію, деяких інших рідкісних елементів, а також збільшити видобуток каоліну, різноманітних глин, титану, цирконію, декоративно-облицювальних каменів, вуглеводнів. Проте рівень використання цього потенціалу країни дуже низький унаслідок пасивної інноваційної політики, застосування застарілих технологій та вкрай низького рівня маркетингових досліджень. Імпорт продукції МСК (навіть без нафти і газу) майже на 1 млрд. доларів США перевищує експорт. Проведені попередні оцінки вказують на те, що експортні можливості МСК можна збільшити в1,5-2 рази, а імпорт скоротити на 60-70%. Це дасть щорічний прибуток 5-6 млрд. доларів США.
Насамперед це стосується виявлених останніми роками родовищ кольорових, рідкісних та благородних металів: берилію, літію, цирконію, рідкісних земель, танталу, ніобію, молібдену, скандію, галію, ванадію, германію, міді, золота та інших, визначені ресурси яких є найбільшими в Європі. Водночас більшу частину цих дефіцитних корисних копалин ми імпортуємо щорічно, майже на 3 млрд. доларів США. Широке використання саме цих металів, як переконливо свідчить світовий досвід, є основою для втілення у промисловість високих технологій та створення конкурентоспроможних видів продукції, енергозабезпечення та зміцнення валютного фонду країни.
Проте реалізація цих можливостей невиправдано зволікається, що призвело до парадоксального явища, коли Україна, маючи найбільший в Європі мінерально-ресурсний потенціал, не може вміло ним скористатися, саме в той скрутний час, коли це найбільш необхідно. Таке становище вимагає визначення відповідно до сучасної соціально-економічної ситуації нової стратегії розвитку та ефективного використання мінерально-сировинної бази країни.
Для цього треба скласти дієспроможну інноваційну програму відповідно до сучасних умов ринкової економіки та світової кон'юнктури.
Передусім необхідно врахувати вимоги та умови сучасної ринкової економіки, яка є основою соціально-економічного розвитку країни.
З цих позицій слід змінити колишній, уже хибний, стратегічний курс і переоцінити весь мінерально-ресурсний потенціал країни.
Це стосується принципово розбіжних підходів до розвитку мінерально-сировинної бази в країнах з плановою та ринковою економікою. Якщо ступінь розвитку МСК для країн ринкової економіки визначається співвідношенням ціни й індивідуальних витрат під час освоєння родовища і головним критерієм є одержання прибутку, то для країн планової економіки це суспільно необхідна вимога в мінеральній сировині. Саме тому більшість раніше розвіданих родовищ корисних копалин не відповідає сучасним економічним критеріям, передусім забезпеченню прибутку від розробки родовищ і реалізації мінеральної сировини та продуктів її переробки.
У зв'язку з цим виникає потреба переоцінки всього розвіданого фонду родовищ та державних балансів з виділенням активних запасів, що відповідають категоріям ринкової економіки, насамперед забезпеченню прибутку від розробки. У цьому разі частина корисних копалин, яка має особливе значення для економіки та безпеки держави, може бути віднесена до стратегічної сировини, оцінка якої здійснюється за винятковими критеріями. Це стосується в першу чергу деяких рідкісних та благородних металів.
Зміна стратегії оцінки і використання МСК можлива завдяки новій концепції, яку можна визначити як «раціональне використання надр». Головні її положення такі: ефективне комплексне освоєння надр на основі прогресивних технологій геологорозвідки, видобутку та переробки корисних копалин, удосконалення організації виробництва з урахуванням стратегічних інтересів держави, кон'юнктури внутрішнього і світового ринків, екологічних наслідків розробки родовищ.
Це вимагає системного і комплексного підходу до розв'язання низки проблем, а саме: вибору оптимальних технологій та способів розробки родовищ, методів переробки добутої мінеральної сировини, ступеню комплексного використання родовищ, залучення до промислового освоєння нетрадиційних видів мінеральної сировини і типів родовищ, прогноз споживання і визначення нових сфер використання мінеральної сировини, розробки економічних стимулів з метою раціонального використання надр.
Необхідні проведення маркетингових досліджень, вивчення кон'юнктури та тенденцій розвитку внутрішнього та світового ринку мінеральної сировини, пошуки потенційних споживачів та інвесторів.
Важливе значення має здійснення маркетингу основної і супутньої продукції кожного гірничодобувного підприємства, що є основою успіху виробництва в умовах конкуренції.
Визначені нові стратегічні положення про розвиток МСК та сучасний кризовий економічний стан країни вимагають докорінних змін наявного стану геологорозвідувальних робіт. Сьогодні потрібно не розпорошувати зусилля геологічної галузі на оцінку багатьох різнорідних об'єктів, як це робилося раніше, а зосередити всю увагу і кошти на прискореному вивченні та освоєнні першочергових родовищ, конкурентоспроможних на внутрішньому та світовому ринках. Для цього терміново необхідно провести випереджувальні дослідження з об'єктивного обгрунтування та вибору таких першочергових об'єктів.
Україна має реальні можливості також вийти на світовий ринок з чистими та надчистими металами: гелієм, індієм, талієм, берилієм, германієм, ртуттю, свинцем, оловом, вісмутом, міддю, алюмінієм, скандієм, нікелем, паладієм, сріблом, золотом, телуром, миш'яком, одержання яких можна налагодити у вітчизняних інститутах та дослідних підприємствах завдяки великому творчому потенціалу вчених та фахівців країни.
За цими ж умовами, можливо, нам буде вигідніше імпортувати деякі дешеві мінеральні промпродукти, концентрати, наприклад, ніобієві, та переробляти їх на власних підприємствах з одержанням високоякісних металів та їх сполук.
Слід також ураховувати й загальносвітові тенденції. Так, рідкісні метали відносяться до матеріалів високих технологій і темпи їх світового виробництва істотно випереджають темпи зростання практично всіх видів корисних копалин. Передбачається, що XXI століття принесе розквіт рідкіснометалевій промисловості.
Загальносвітовою тенденцією є також прагнення до «мініатюризації» виробів і конструкцій та скорочення питомих витрат «важких» чорних та кольорових металів, що пов'язано насамперед із застосуванням легуючих рідкісних металів. Цей напрям особливо перспективний, навіть необхідний для України, де, як відомо, гіпертрофований розвиток мають такі важкі матеріало- та енергозатратні виробництва, як металургійна, машинобудівна та паливно-енергетична промисловості.
Широке застосування рідкісних металів приведе до створення суперматеріалів, які значно зменшать матеріало- та енергоємність виробництва і зроблять його рентабельним.
Ці тенденції та коливання необхідно ретельно вивчати, відстежувати, прогнозувати та враховувати в оперативній діяльності та виробництві.
Для здійснення цих передбачень потрібно створити під безпосереднім протекторатом Кабінету Міністрів України маркетинговий Центр з визначення сучасної кон'юнктури мінерально-сировинного комплексу України та шляхів найбільш повної та ефективної реалізації його потужного потенціалу в умовах ринкової економіки.
До цієї структури треба залучити висококваліфікованих фахівців, незалежних експертів, ініціативних підприємців, фінансистів.
Центр має стати авторитетним у світі як об'єктивний геоінформаційний, консультативний та експертний орган.
Основними формами діяльності його будуть визначення стратегії розвитку мінерально-ресурсного комплексу України, складання міжвідомчих програм із найважливішим напрямів, бізнес-планів із першочергових об'єктів, проведення міжнародних конференцій та виставок, організація постійно діючих виставок та випуск рекламно-інформаційних матеріалів, пошук інвесторів, проведення ділових зустрічей. У перспективі Центр може бути трансформований у відповідну торгово-промислову палату.
Саме такий підхід може забезпечити найповніше та раціональне використання потужного природно-ресурсного потенціалу країни, що сприятиме виходу України з економічної кризи.
Чим наповнена наша «золота комора»?
Нафта і газ. На території України відомо 350 родовищ нафти, газу і газового конденсату, які розташовуються в межах чотирьох нафтогазових провінцій: Дніпровсько-Прип'ятської, Карпатської, Причорноморсько-Північно-Кавказької та Балтійсько-Переддобруджинської. Початкові видобувні ресурси вуглеводнів оцінено в 8417,8 млн. тонн умовного палива, з них нафти з конденсатом - 674 -1,6 млн. тонн. Значна частина (27%) ресурсів вуглеводнів України зосереджена на великих (5-7 км) глибинах. Величина щорічного видобутку вуглеводнів за останні роки в середньому становила 4 млн. тонн нафти з конденсатом і 18 млрд. кубічних метрів газу, що дорівнює відповідно 10% і 20%, споживаних країною. На початок 2004 року видобуто 26% і розвідано 14,8% початкових ресурсів; рівень реалізації ресурсів становить 45,8%. До 2010 року планується приростити 440, млн. тонн умовного палива.
Тверді горючі копалини представлені кам'яним та бурим вугіллям, горючими і менілітовими сланцями. Кам'яне вугілля зосереджене в Донецькому та Львівсько-Волин-ському басейнах, а буре вугілля - у Дніпровському басейні, частково в Закарпатті. Головною вугленосною областю є всесвітньо відомий Донецький басейн, де останніми роками відкрито й нові райони: Західний, Північний і Південний Донбас. У відкладах карбону Донбасу на глибинах від 60 до 2000 метрів міститься до 330 вугільних пластів, з яких понад 180 мають промислову потужність понад 0,45 метра, розробляються 45 пластів. Максимальна глибина розкриття пластів вугілля становить 1341 метр. Відомі всі марки кам'яного вугілля. Особливе значення має високоякісне коксівне вугілля та антрацит. Загалом, в Україні обліковано понад 100 млрд. тонн вугілля. Цілий ряд вугільних родовищ слід розглядати як комплексні - вугле-газові. Орієнтовні запаси метану у вугільних пластах Донбасу становлять більш як 10 трлн. кубічних метрів. У Дніпробасі є значні поклади бітумвмісного вугілля, з якого можна одержувати гірський віск. Важливою проблемою є комплексне використання териконів, яких уже накопичилось мільярди тонн, і з них за сучасними технологіями можна одержувати якісне вугілля та будівельні матеріали.
Залізні руди.- У нас є поклади 96 видів корисних копалин, з них 70 можна розробляти. Однак деякі види корисних копалин зараз немає сенсу видобувати. Наприклад, у Бразилії величезні поклади ніобію - їхнє родовище може забезпечити 70% світового споживання за дуже низькими цінами. Тому ніобій дешевше купити в Бразилії, ніж видобувати в Україні.
Але за деякими видами сировини Україна справді може лідирувати і в Європі, і у світі. Зокрема, за видобутком та виробництвом титану. Зараз у нас видобувають руду, отримують ільменітовий концентрат і виробляють так звану титанову губку, яку постачають за кордон за невиправдано низькими цінами. З неї виробляють чистий титан, виготовляють титанові вироби вартістю на порядок вище. Ми повинні самостійно освоїти весь цей цикл.
Крім титану, потрібно видобувати рідкісні метали, поліметал (свинець, цинк) і золото, за яке взялися недавно. До речі, ще один приклад комплексної освоєння -розробка Мужіївського родовища на Закарпатті. За запасами золота воно ледве скуповується, а якщо крім золота видобувати ще й рідкісні метали, родовище буде високорентабельним. Після розпаду СРСР в Україні відкрито родовища газу нафти, глин, каолінів, пісків, однак великих знахідок останнім часом не було. Перехідним можна назвати одне з найбільших у світі Стремигородське родовище титану, розробляти яке почали з Союзу, а завершили менш ніж рік тому. Всі масштабні проекти стартували за часів СРСР, коли в надра йшли величезні гроші. Відтоді обсяги розвідувальних робіт скоротилися у 12 разів. Я б назвав стан гірничодобувної галузі кризовим - ідуть фахівці, верстати й техніка застаріли. Нерозвідані родовища корисних копалин є майже в кожній області. У нас розвідано близько 8 тисяч родовищ, приблизно половина з них експлуатуються, а всього зафіксовано близько 20 тисяч рудопроявів. За статистикою, приблизно 10% рудопроявів переходять у родовища. Тобто ще близько 2000 родовищ напевно з'являться.
Загальні ресурси залізних руд становлять понад ЗО млрд. тонн, що забезпечує близько 6% світових запасів. Основні запаси залізних руд пов'язані з докембрійськими формаціями, розвинутими в найдавнішому у світі Криворізькому залізорудному басейні, а також у Кременчуцькому та Білозерському рудних районах. Виділяється також Керченський залізорудний басейн, представлений осадовими морськими відкладами. Загалом, залізні руди представлено трьома основними типами: багатими мартитовими та магнетитовими рудами, залізистими кварцитами (магнетитовими та окисленими) та бурими залізняками.
У період максимального розвитку залізорудної галузі Україна забезпечувала 14% світового і 43% союзного видобутку товарної залізної руди. Наявні експлуатаційні запаси залізних руд можуть забезпечити сталу роботу підприємств до 60 років.
Марганцеві руди. За обсягами розвіданих запасів марганцевих руд Україна посідає друге місце у світі після ПАР та перше місце - у виробництві марганцеворудної та феросплавної продукції. За останні роки значно збільшилися запаси Нікопольського марганцеворудного басейну та розвідано нове Великотокмакське родовище. Загальні запаси руд становлять 2,26 млрд. тонн, серед яких виділяються окисні, окисно-карбонатні та карбонатні типи руд.
Титанові руди. Україна в колишньому Союзі була монопольним виробником титанових концентратів (більш як 90% загальносоюзного виробництва). В Україні створена потужна мінеральна база титану, розвідані запаси ільменітових руд за сумарними ресурсами перевищують світові запаси ільменіту. Всього відомо 40 родовищ, із яких 12 - детально розвідані і розробляються. Видобуток титанових концентратів із розсипних руд виконує Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат та Вільногірський гірничо-металургійний комбінат. їх спільна потужність становить майже 20% світового випуску ільменітових концентратів. Останніми роками виявлено та розвідано унікальне за запасами Стремигород-ське родовище корінних ільменітових руд, пов'язаних із габ-ро-долеритами та троктолітами, ефективне освоєння якого є стратегічним завданням. Крім ільменіту, тут можна одержувати апатит для мінеральних добрив, а також ванадій і скандій. До цього типу відносяться Федорівське, Видибор-ське, Паромівське, Кропивеньківське родовища.
Кольорові метали. В Україні розробляються родовища нікелю і кобальту, пов'язані із силікатними рудами в корах вивітрювання ультрабазитів, магнію в калійних солях та ропі, до недавніх часів розроблялося Микитівське родовище ртуті.
Відомі родовища та рудопрояви міді, свинцю та цинку, алюмінію. Перспективи створення власної мінерально-ресурсної бази міді пов'язані насамперед із самородною міддю в базальтах трапової формації Волині. Тут виділяється Рафалівський рудний вузол, де в Полицькому кар'єрі 1999 року було знайдено найбільший самородок міді вагою 700 грамів. Загальні ресурси Волинського міднорудного району оцінюються в ЗО млн. тонн міді, що відповідає світовим промисловим рівням. Перспективними є також мідисті пісковики Бахмутської улоговини Донбасу та мідно-нікелеві зруденіння в габро-долеритах Волині.
Україна має можливість частково або повністю забезпечувати свої потреби у свинці й цинку за рахунок супутнього зруденіння на Мужієвському, що вже розробляється, та сусідньому Біганському родовищах у Закарпатті, а також Біляївського родовища в Західному Донбасі.
Дуже важливе значення для України мають руди алюмінію, які нині імпортуються. У Придніпров'ї відоме Високо-польське родовище залізистих бокситів, з яких можна отримувати феросиліцій та глинозем. Нещодавно визначено перспективи виявлення високоякісних бокситів у Середньому Придністров'ї.
Як потенційна алюмінієва сировина можуть розглядатися закарпатські алуніти, за умови їх комплексного використання.
Рідкісні метали. Україна - велика рідкіснометалева провінція світу, і визначений на сьогодні мінерально-ресурсний потенціал рідкісних металів є найбільшим в Європі. Найбільше значення має Український щит, де виділяються 22 рідкіснометалеві формації. Унікальні й великі родовища: Пержанське - берилій; Азовське - цирконій-рідкісноземель-них руд; Полохівське, Станкуватське і Шевченківське - літій; Мазурівське - тантал-ніобій-цирконієвих руд.
Україна є також найбільшою титан-цирконієвою провінцією, де розробляються Малишівська і Волинська групи комплексних родовищ осадового типу.
Золотоносність України. Найдавнішою золотоносною провінцією є Український щит, де розвинуті типові для докембрію золоторудні формації граніт-зеленокам'яних поясів.
У межах Донбасу золоторудні і срібнополіметалічні формації приурочені до чорно-сланцевих алеврит-глинис-тих осадових товщ карбону.
У межах Мармароської зони Карпат золоторудна мінералізація, пов'язана із кварц-хлоритовими сланцями і кварц-карбонатними породами. Найбільш молоде золоте зруденіння Закарпаття пов'язане з андезит-ріолітовим вулканізмом. Усього виявлено та оцінено 16 родовищ золота. На трьох із них розпочата розробка золотих руд.
Неметалічна мінеральна сировина представлена найбільш численною групою, яка поділяється на нерудну сировину для металургії, гірничо-хімічну та гірничорудну сировину, будівельні матеріали.
Україна є основною мінерагенічною провінцією в Європі і в світі за розвитком каолінів та високоякісних вогнетривких глин (Український щит, Донбас, Закарпаття).
Калійні солі відомі у двох районах - Передкарпатсько-му та в Донбасі. За рахунок Стебникського та Калуш-Го-линського родовищ щорічно вироблялося понад 2,5 млн. тонн калійних добрив.
Широке розповсюдження на території України має кам'яна сіль - Донбас, Закарпаття. Підземні розсоли експлуатуються в Передкарпатті. Значні запаси кухарської солі утримує ропа Сивашу та Кримських озер.
Важливим для сільського господарства є розширення обсягів виробництва фосфатних добрив, які поки що отримують за рахунок привізної сировини. В останні роки в Житомирській та Запорізькій областях виявлено та розвідано перспективні родовища апатиту, а в Донецькій та Волинській областях - фосфориту, що дає можливість створення власної мінерально-сировинної бази для одержання мінеральних добрив.
Україна володіє значними ресурсами графіту, запаси якого становлять понад 6 млн. тонн, а прогнозні ресурси -2 млрд. тонн. Родовища флюориту: Бахтинське у Придністров'ї, Ястребецьке на Волині.
В Україні розвідано більш як 3000 родовищ будівельних матеріалів: цегельної сировини, будівельного та стінового каменю, перліту, цегельної та керамзитової сировини, будівельних пісків та ін. Особливу цінність мають високоякісні скляні піски.
Україна посідає також провідне місце в Європі з розмаїття та запасів декоративно-облицювальних матеріалів. Відомо понад 200 родовищ облицювального каменю майже всіх кольорів, майже 50 із них розробляються. Найбільше значення мають родовища гранітів, габро, лабрадоритів, кварцитів, мармурів.
Україна за різноманітністю та запасами мінеральних вод посідає одне з перших місць у світі. Відомо 119 родовищ із сумарними запасами 102156,5 м3/добу. Сумарний водовідбір мінеральних вод становить 4643,9 м3/добу, або 5% від загальної кількості запасів. Родовища мінеральних вод розташовані майже у всіх областях України, але найбільше - в Закарпатській, Львівській, Одеській, Донецькій областях та Криму. На базі родовищ мінеральних вод здавна діють такі загальновідомі курорти, як Трускавець, Моршин, Саки, Євпаторія, численні санаторії в Карпатах.
Дуже важливою проблемою для України є комплексне освоєння руд. Щорічно видобувається близько 1,5 млрд. тонн мінеральної сировини і лише 12% її використовується. Уже накопичено понад 25 млрд. тонн техногенних відходів. Прогнозно-оціночні роботи показали, що частину відвалів можна віднести до техногенних родовищ, з яких одержувати багато цінних і дефіцитних компонентів: рідкісних, кольорових, благородних металів, нерудної сировини, добрив, будівельних матеріалів. До них можна зарахувати відвали Миколаївського глиноземного заводу, Запорізького тита-но-магнієвого комбінату, Іршанського титанового комбінату, Кривбасу та інших. Тут уже розпочато вилучення цирконію, галію, заліза; продуктів для добрив, цементу, сорбентів; різноманітних будівельних матеріалів.
Отже, Україна володіє значним мінерально-сировинним потенціалом, ефективна реалізація якого можлива за умов нових комплексних підходів, сучасних високих технологій з урахуванням світової кон'юнктури і на основі взаємовигідного міжнародного співробітництва. Займаючи площу в 603,7 тис. квадратних кілометрів (0,4% світової суші), Україна спроможна забезпечити близько 5% світової потреби в мінеральній сировині та продуктах її переробки. Загальний потужний мінерально-ресурсний потенціал України дає змогу їй посісти домінуюче позицію в Європі та ввійти до десятки провідних гірничорудних країн світу.
Леонід ГАЛЕЦЬКИЙ, доктор геологічних наук