Всі ріки Криму (їх понад 250) зовсім не такі, як на решті території Україні. Це переважно гірські струмки, пересихають влітку і за кілька годин наповнюються водою від дощів і танення снігів. Найбільшою річкою Криму є Салгир, значними - Альма, Кача, Бельбек, Чорна.

За розташуванням кримські ріки можна розділити на три групи: річки північного і північно-східного схилів Кримських гір, що протікають по степовому Криму і впадають у Сиваш - затока Азовського моря; річки західного та північно-західного схилів Кримських гір, що впадають в Чорне море; річки і струмки Південного берега Криму, що стікають також у Чорне море.

До річок північного і північно-східного схилів Кримських гір відносяться Салгир, довжина якого 238 км. Джерела його становлять річки Ангара (13 км) і Червонопечерна (5,1 км). Верхня течія Салгіра проходить у вузькій долині з скелястими берегами; тут він має гірський характер і добре розвинену мережу приток, що беруть початок з численних джерел.

До м. Сімферополя річка пересихає в окремі роки, а нижче його - щорічно. Перебіг часто губиться в галькових наносах. У 1955 р. недалеко від Сімферополя збудовано велике водосховище, в якому накопичуються паводкові води Салгіра. Його довжина - 7 км, ширина - до 1,5 км, найбільша глибина - 38, середня - 11 м. Дно Салгіра до гирла річки Великий Карасівки кам'янисте, далі - мулисте, береги поросли очеретом.

Головний приплив Салгира - річка Велика Карасівка (довжина - 106 км). Вона бере початок поблизу м. Білогірськ, приймаючи води річок Танас і Сарису, протікає по крейдяним породам межигір'я і вступає в степову область, де води її губляться. Поблизу Білогірська на Великій Карасівці споруджено Таганське водосховище.

Сухе русло Великої Карасівки з'єднується з сухим руслом правої притоки - річки Малої Карасівки (довжина - 80 км). Велика Карасівка впадає в Салгир за 27 км до впадання його в Сиваш. Велику частину року (10-11 міс) русла цих річок залишаються сухими.

В Салгірі і Великий Карасівці мешкають форель, бистрянка, шемая, вусань, головень, рибець, піскар, ян, голець. У Сімферопольське водосховище, розташоване на руслі Салгіра, були вселені райдужна та севанська форелі, сиглудога, чудський і ладозький сиги, тарань, Орфа (золотий язь), лин, лящ, синец, рибець, чехоня, карасі, судак, гамбузія, окунь ; в Таганське - струмкова форель, сиг-лудога, чудський і ладозький сиги, тарань, лящ і судак.

Річки Індол (довжина - 55 км) і Східний Булганак (48 км) у верхів'ях мають вигляд гірських струмків, що протікають по ярах. Беручи води багатьох джерел, а також ближніх балок та струмків, вони стають багатоводніше, але після виходу з гір в степу часто пересихають, і їх води не доходять до Сиваша. У Індол водиться головень.

До річках західного та північно-західного схилів Кримських гір відносяться річки, що знаходяться в районі м. Севастополя і на північ від нього: Чорна, Бельбек, Кача, Альма, Західний Булганак.

Чорна (41 км) - одна з найбільш повноводних річок Криму. Вона бере початок в Байдарській долині, по якій тече 7,5 км. За її схилах знаходиться ряд водотоків, що живлять річку в верхній частині. Постійне течія в руслі іноді переривається: річка ховається в наносах, залишаючи русло сухим. Воно наповнюється водою після злив і паводків. Нижче впадіння річки Уркуста Чорна вступає в вузьку ущелину довжиною близько 16 км. Тут вона тече, здавлена  майже прямовисними скелями, і її течія посилюється. Ослаблення течії настає після виходу річки в Інкерманську долину. Тут в Чорну впадає два правих притоки, один з яких (Ай-Тодорка) має достатню водоносність, тому що його живлять джерела, а інший (Суха)

- Приносить у річку дощові води. В самому пониззі Чорна тече по рівній низинній долині, а в її гирлову частину заходять морські води, викликаючи осолоненя вод. Водами річки Чорної живиться Чорноріченське водосховище, основне призначення якого - забезпечити населення водою.

У середній течії Чорної водяться форель, щиповка, шемая, рибець, бистрянка, вусань. У її нижній течії в прісних водах мешкають бичок-пісочник, щиповка, шемая і рибець, а в устьевой частини в напівсолоних водах зустрічаються бичок-пісочник, щиповка і шемая, в солоних - риба-голка, колючка, ласкирь, бичок-пісочник. У Чорноріченське водосховище вселяли райдужну і севанску форелей, тарань, ляща, рибця, карася, судака.

Бельбек (довжина - 63 км) - сама повноводна ріка Криму. Вона починається із злиття двох гірських річок. Між гірськими пасмами Бельбек являє собою бурхливі, ніколи не пересихають потоки, з вузьким руслом, швидкою течією і крутими високими берегами. Такий же характер має і його притока - річка Коккозка (довжина - близько 18 км), що протікає у вузькій ущелині, відомому під назвою Великого каньйону Криму. В нижній течії Бельбек прорізає глинисті наноси, течія його сповільнюється. При впадінні в море русло схоже на яр шириною 25-30 м. Зауважимо, що в нижній течії річка майже кожен рік пересихає, але в результаті сильних дощів часто бувають повені. У її верхній течії споруджено водосховища, що затримують стік талих і дощових вод.

У річці Бельбек зустрічаються форель, головень, вусань і бистрянка.

Кача (довжина - 69 км) бере початок на північному схилі центрального хребта Кримських гір злиттям двох річок - Пісари і Біюк-Узень. Її берега високі, кам'янисті, русло широке, дно майже на всьому протязі галькові. Всі притоки впадають в Качу в її верхній течії. Найбільший з них - річка Марта (довжина - 21 км). Під час сильних дощів, а також восени і взимку Кача може сильно розливатися. Влітку у зв'язку з використанням води на зрошення вона пересихає. На її руслі споруджено багато гребель, вище яких утворилися водосховища.

У Качі зустрічаються головень, піскар, вусань, бистрянка і колючка. У Бахчисарайському водосховищі, що живиться водами Качи, проводили роботи по вселення сига-лудогі, чудського і Ладозького сигів, тарані, ляща і судака.

Річка Альма (довжина - 84 км) утворюється в результаті злиття двох струмків. Вона має глибоко врізану долину з високими берегами. У верхній течії Альма - гірська річка, в нижньому - степова. Вона приймає води багатьох гірських струмків та річок. Басейни деяких з них досить значні (перевищують 25-30 км2). Альма не пересихає, а під час дощів і танення снігу може виходити з берегів. Її течія сповільнюється в самому пониззі. Морська вода осолоняє води гирлового ділянки Альми. Передгирлова зона річки заболочена і покрита заростями болотних рослин. Сток Альми регулюється за допомогою численних ставків і водосховищ.

На різних ділянках річки виявлено неоднакова кількість видів риб. У її верхній та нижній течії зустрічаються форель, головень, піскар, вусань, бистрянка, в середньому - до них додається короп, в гирлі живуть лише головень і піскар. У Альмінське водосховище вселялися щука, тарань, лящ та карась.

Річки і струмки Південного берега Криму - Водопадна, Швидка, Улу-Узень, Західний, Демерджі, Авунда, Східний та ін - являють собою короткі гірські потоки (довжиною 8 - 15 км), що мають бурхливий перебіг і в багатьох місцях утворюють водоспади. Коливання рівнів води в них значні і швидкоплинні, дно встелене гравієм, галькою, часто великими каменями і уламками скель. Деякі річки влітку пересихають, а під час злив їх русла переповнюються водою, яка спрямовується вниз за течією, змітаючи все зустрічається на шляху.

В даний час в руслах багатьох річок Південного берега Криму споруджені греблі, що дозволяють збирати паводкові води і використовувати їх для водопостачання та риборозведення. Рибне населення струмків дуже бідно: за наявними відомостями, тут мешкає лише бичок-підкаменьщик.

 


    фейсбук