Цей курорт поєднує в собі комфорт і аристократизм Південного берега (на заході) і вольницю курортної цілини (на сході).
Адміністративний статус, економіка і населення. Велика Алушта - адміністративний район Криму, що простягнувся від смт. Партеніт на південно-заході до села Привітне на південному сході. Налічує більше 80-ти здравниць, кілька десятків тимчасових баз відпочинку, оздоровчих таборів студентів і школярів, а також близько сотні приватних міні-готелів.
Адміністративний центр району - місто Алушта (34000 жителів). Крім курортів і туризму, населення зайнято в транспортних підприємствах, в будівництві, у виробництві будівельних матеріалів. Харчосмакова фабрика виробляє смачний фруктовий мармелад, пряники і мінеральну воду. Фабрика сувенірів випускає різьблену стильні меблі для барів і пансіонатів. Сільське господарство спеціалізується на виноградарстві, виноробстві, тютюнництво, виробництві ефірних масел.
Алушта та Професорський куточок
Найзручніший у транспортному відношенні (в Криму і взагалі в країні) курорт, привабливий для автомобільного, велосипедного, кінного та пішохідного туризму.
Надзвичайно чисте повітря і загальне відчуття спокійного благополуччя завжди посилювали вплив тутешніх курортних факторів. Лікують тут захворювання органів дихання нетуберкульозного характеру, серцево-судинної і нервової системи.
Планування і транспортна схема. Алушта знаходиться в приморській частині самій просторій улоговини Південного берега, утвореної долинами річок Улу-Узень і Демерджі. Між їх гирлами розташовується набережна і міський пляж (вище нього - Приморський парк), а також пляж і парк Центру дитячої творчості. Височина на вододілі займають руїни генуезької фортеці та адміністративний центр міста, там же і міський ринок.
Потрапляючи в Алушту з півночі (слідуючи із Сімферополя), ви спочатку бачите Судакську розвилку. На схід іде Судакське шосе, по якому потрапляють на молоді курорти східній частині Великої Алушти: Східні елінги, Еврика, Семидвір'я, Сотера, Сонячногірське, Малоріченське, Канака, Рибальське, Привітне. Прямо до моря ви спускаєтеся уздовж долини річки Демерджі до Приморського парку, здравницям східної Алушти, а можете і згорнути до центру міста. Основна вулиця в цій частині міста - вулиця Леніна веде спочатку над річковою долиною, а потім переходить в набережну.
Якщо ви проїжджаєте Судакську розвилку і піднімаєтеся на вододільний пагорб, то спускаєтеся в долину річки Улу-Узень. У неї ви потрапляєте і подорожуючи від Ялти. У цій долині розташований автовокзал з ринком. По самій жвавій вулиці Алушти - вулиці Горького ви спускаєтеся повз тролейбусної станції до набережної (вулиці Леніна). Направо від неї через невеликий підйом можна потрапити на набережну Професорського (колишнього Робочого) куточка, а якщо не втрачати висоту і пройти повз нічного клубу «Малібу», то до Професорського куточка можна пройти серед кипарисів по Алеї Декабристів з відмінними видовими майданчиками.
У сезон навігації дуже захоплююче зробити з Алушти або будь-якого з її великих курортів морську подорож, але це відносно дороге задоволення, а рейси бувають не кожен день, а точний розклад можна дізнатися тільки на причалах.
Публіка і сезони. Алуштинська набережна істотно відрізняється від ялтинської. Це зовсім не ярмарок марнославства, де ходить по колу одна і та ж публіка, хоча і строката, але однорідна за стилем та достатку. В Алушті зустрічаються і розходяться, не зливаючись, групки добропорядних курортників і компанії любителів пригод, обвішані рюкзаками «дикуни», рухаються каравани наворочених джипів. Тут кожен шукає і знаходить своє. Багатолюдно тут на весняні шкільні канікули, травневі свята, влітку - з червня по кінець жовтня, взагалі купатися можна ще і в листопаді, але все вже завмирає. Лише кілька цілорічних комфортабельних здравниць працюють і взимку.
Пляжі. Професорський куточок - санаторний район з величезним штучним пляжем і найдовшою в Криму (7 км) бетонної набережної.
Пляжі тут дуже гарні своїм дрібним плоским гравієм, який дає досить м'яку поверхню і в той же час, на відміну від піску, не залишає у воді ніякої каламуті.
У самій Алушті гарний (м'яким сірим піском) тільки міський пляж. Але, звичайно, в липні і серпні він сильно перевантажений, і прозорої води там очікувати важко.
Трохи просторіше на пляжі Центру дитячої творчості (за Рятувальної станцією). Далі на схід від міста йде довга низка пляжів здравниць, потрапити на них можна тільки за перепустками. Пляжі штучні, з гравію і гальки, але з природними відкладеннями дрібного сірого піску.
Хоча офіційно пляжів для натуристів (нудистів) не виділено, їх існування визнається давно, а тепер навіть і рекламується багатьма здравницями і кемпінгами. На схід від Алушти такий пляж перебуває після всіх пляжів здравниць, не доїжджаючи Східних елінгів. На заході - це кілька осередків пляжів недобудованого пансіонату в Блакитному.
Пам'ятки. Пам'ятником архітектури є храм в ім'я Всіх Кримських Святих і Св. великомученика Феодора Стратилата, що підноситься на міському горбі.
Церква зведена в 40-ті роки XIX століття, освячена в 1842 році. Автором проекту був відомий одеський архітектор Г. Торічеллі. У радянський час у храмі розташовувався клуб «Будівельник». Нині храм діючий.
Колишня дача «Голубка», будівля міської бібліотеки - історико-меморіальний пам'ятник. Це колишня дача відставного царського генерала Голубова. Зовні непримітне будівлю, складене із діоритові каменю, пов'язане з неординарними подіями і іменами.
Восени 1894 р. тут зустрілися спадкоємець імператорського престолу Росії Микола і його наречена Алісса Гессенська-Дармштадтського - майбутня цариця Олександра Федорівна, які звідси направилися в Лівадію, до тяжко хворого імператору Олександру III, щоб отримати його благословення на шлюб. Меморіальна дошка, яка нагадувала про цю подію, була знищена в перші роки радянської влади і відновлена кілька років тому.
Через п'ятдесят років у цьому будинку зупинявся на короткочасний відпочинок по шляху в Ялту Йосип Сталін, керівник радянської делегації на Кримській конференції. Мемо-тивнотериторіального дошку, присвячену перебуванню Сталіна, була прибрана після розвінчання його культу. Нині відновлена.
Третя меморіальна дошка розповідає про те, що в підвалі цього будинку знаходилися в ув'язненні члени першого радянського уряду Криму - Республіки Тавриди, захоплені і розстріляні під Алуштою 24 квітня 1918 «прислужниками імперіалізму». Пам'ятник загиблим підноситься в Приморському парку.
Найбільш значний внесок у розвиток дореволюційної Алушти вніс купець Микола Дмитрович Стахеев. На його кошти були побудовані не тільки дохідні дачі і виноградники, а й перший театр, а найголовніше - Набережна. Журналіст М. Федорова пише: «Акції торгового дому Стахєєва тримав імператор Микола II. Стахєєва мали приватні пароплавства, гасові заводи, нафтові промисли і золоті копальні. Старовинна купецька династія славилася хлібної та соляної торгівлею, винокурними і мануфактурними фабриками. Майже у всіх містах Росії знаходилися магазини торгового дому магнатів Стахєєва. Відомо, що в 1900 р. оборот фірми «І. К. Стахеев і сини »складай 80 мільйонів рублів. Фірма вела хлібну торгівлю з Англією, Францією, Німеччиною і Голландією ». В Алушті у Н. Стахєєва гостював його дядько - знаменитий художник І. І. Шишкін, а також двоюрідний брат Дмитро Стахеев - письменник-романтик, у свій час дуже популярний.
Вілла з чудовим парком була побудована купцем за проектом архітектора Н. П. Краснова ще в кінці XIX ст., І зараз це один з кращих куточків міста. Належить він Алуштинському центру дитячої творчості. Безумовно, самим популярним деревом Алушти, а може, і всього Криму є величезна розлога чинара (платан східний). Офіційно має 300-річний вік. Ясно, що росла вона тут задовго до появи парку. Ймовірно, тутешні старі чинари (їх 4) є спадкоємицями священного гаю в гирлі річки Демерджі. У цьому гаю, можливо, здійснювали свої криваві містичні обряди ще найдавніші жителі Криму таври.
Музеї Алушти
Алуштинський історико-краєзнавчий музей відкритий з 10 до 17 години, вихідний день вівторок.
Музей розташований в старовинному особняку. Близько 8 тисяч експонатів. Серед зібрання - археологічні колекції, ну-мізматіческій і етнічний матеріали (предмети побуту й одягу кримських татар і вірменів), рідкісні документи, матеріали, рас-позначатися про багатовікову історію Алушти.
Музей природи і дендрозоопарк Кримського державного природного заповідника відкритий, крім понеділка, з 9 до 18 години.
Кримський державний природний заповідник існує з 1923 року. До революції - угіддя для царського полювання. Це найкрупніше заповідне господарство в Україні. Заповідник «Лебедині острови», що в Каркінітській затоці, - його філія.
У музеї заповідника зібрано близько 1600 експонатів, рас-позначатися про рослинний і тваринний світ заповідника, його історію, природу гірського Криму. Вісім діорам представляють основні природні комплекси заповідника. «Я захоплений музеєм. Його діорами - серед того кращого, що я бачив де-небудь у світі », - заявив відомий англійський орнітолог Дж. В. Г. Меттьюз.
Поряд з музеєм знаходиться дендрозоопарк з вольєрами, в яких живуть олені, муфлони, козулі, орли і інші типові представники мешканців гірського Криму.
Літературно-меморіальний музей С. М. Сергєєва-Ценського (вул. Сергєєва-Ценського) відкритий для відвідування з 9 до 17 години, крім неділі та понеділка.
Проїхати до музею можна тролейбусом № 2, зупинка «Музей Сергеєва-Ценського». Сходи, що напроти зупинки, приведе до садиби письменника.
Музей знаходиться у будинку, в якому з 1906 по 1941 і з 1946 по 1958 р. жив і працював відомий письменник, академік Сергій Миколайович Сергєєв-Ценський (1875-1958). Тут, на горі Орлиної, їм були написані самі значні твори - епопея «Преображення Росії», до якої увійшли 12 романів, 3 повісті та 2 етюду, і «Севастопольська жнива». У двох відділах музею - меморіальному й літературному - зібрані майже всі матеріали, пов'язані з його життям і творчістю. Збережена бібліотека письменника, в якій чимало рідкісних книг.
Письменник похований у своїй садибі, поруч з будинком. Над могилою встановлено пам'ятник.
Будинок-музей академіка архітектури О. М. Бекетова відкритий для відвідування з 10 до 17 години, вихідні дні: неділя, понеділок.
Будівлі видатного українського архітектора прикрашають багато міст країни. Більше сорока споруд - пам'яток архітектури - в його рідному місті Харкові. Серед архітектурних пам'ятників Криму, створених О. М. Бекетовим, в Сімферополі - будівля Кримського російського академічного театру ім. М. Горького, в Алушті - вілла «Марина» (нині корпус № 3 санаторію «Робочий Куточок»), будівля колишнього управління Главспірта - (клуб-їдальня санаторію «Алушта»), побудовані за його проектом у 1936-1939 роках.
Пам'ятником архітектури є і будівля Будинку-музею - старовинний особняк, колишня дача сім'ї Бекетових.
В експозиції музею меморіальні речі, живописні роботи, написані А. Н. Бекетовим під час перебування в Криму. Тут же можна ознайомитися з постійно оновлюваною експозицією кращих творів кримських художників.
Музей письменника І. С. Шмельова відкритий з 10 до 17 години, вихідні дні: неділя, понеділок.
Це єдиний на території СНД музей відомого в білої еміграції російського письменника. Розташований він поруч з Будинком-музеєм академіка А. Н. Бекетова, в будинку, також належав у минулому сім'ї Бекетових.
Іван Сергійович Шмельов (1873-1950) в Алушті прожив чотири трагічні роки-з 1918 по 1922. У 1922 р. емігрував до Франції, де створив чимало художніх творів, серед яких «Сонце мертвих» - одне з найбільш значних художньо-документальних творів про Громадянську війну в Росії. У 2000 р. прах І. С. Шмельова повернений на батьківщину письменника, перепохований в Донському монастирі.
Будинок, де жив Іван Шмельов, - глинобитний, в дві невеликі кімнати з верандою, знаходиться поруч з колишньою садибою С. М. Сергєєва-Ценського. На ньому встановлена меморіальна дошка.
Пам'ятники історії, культури
Пам'ятний знак воїнам-визволителям - самохідна артилерійська установка (САУ-100), встановлена на п'єдесталі, знаходиться у сквері Перемоги.
Пам'ятник загиблим героям-алуштинці, полеглим у роки Громадянської та Великої Вітчизняної воєн, знаходиться на вул. Леніна, поруч з кінотеатром «Південний».
Пам'ятник кримським партизанам - 3-й км Ялтінског шосе. Монумент присвячений бійцям Алуштинського партизанського загону, загиблим в боях з фашистськими загарбниками в, гірському лісі.
Два пам'ятники височіють у Приморському парку.
Пам'ятник членам уряду РСР Тавриди. У березні 1918 р. рішенням ЦВК РКП (б) в Криму була утворена Радянська соціалістична республіка Тавриди. З Петрограда було прислано й уряд на чолі з польськими комуністами Нафталі Слуцьким («Антоном») і Яном Таврацкім. Однак, через місяць в Крим вступили німецькі війська. Наркоми, що намагалися евакуюватися на Тамань по південнобережної дорозі, у с. Біюк-Ламбат (Малий Маяк) були схоплені повсталими кримськими татарами і білогвардійцями й розстріляні.
Недалеко від обеліска - пам'ятник А. М. Горькому. В Алушті 24-річний Олексій Пєшков побував у 1891 р., коли пішки перетнув півострів по південному узбережжю.
Пам'ятник письменникові С. Н. Сергєєва-Ценського, який прожив в Алушті близько півстоліття, знаходиться в сквері санаторію «Слава» - вул. Червонофлотська, 9. Пам'ятник виліплений з білого мармуру за проектом відомого скульптора Н. В. Томського. Встановлений в 1966 році.
Знаменитості. У 1825 р. польський поет Адам Міцкевич написав тут кілька сонетів, в тому ж році свої враження від сходження на Чатирдаг описав А. С. Грибоєдов. Тут бували і творили поети В. А. Жуковський, В. Я. Брюсов, В. Маяковський, письменники В. Г. Короленка, Максим Горький, М. Коцюбинський, А. І. Купрін, К. Г. Паустовський.
Тутешні місця тісно пов'язані з діяльністю відомих учених: академіків П. І. Кеппена і А. Е. Ферсмана, професора Н. А. Головкінського. Взагалі на початку століття поблизу Алушти з дач відомих московських і петербурзьких вчених склався ціле селище, названий тоді Професорського куточка.
Покупки і розваги. Магазини, як водиться, сконцентровані в основному в центральній частині міста, хоча до-статочно їх у всіх районах.
Ринки - в центрі міста і біля автостанції. Втім, влітку лотки виникають усюди, де є приїжджі.
Концерти влаштовуються в курортних залах, а також в кіноконцертних залах великих здравниць, в Алушті це, наприклад, зал санаторію Міністерства Оборони України. Тут часто влаштовують дитячі фестивалі та концерти.


    фейсбук