Diplecogaster bimaculatus (Bonnaterre, 1788)
Таксономічна належність
Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Присоскопероподібні (Gobiesociformes), родина — Присоскоперо- ві (Gobiesocidae).Один з 3 видів роду, єдиний вид роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду
Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні
Прибережні атлантичні води навколо Європи (від Балтійського до Середземного моря), а також по периметру Чорного моря. В Україні відзначена в прибережжі Чорного моря вздовж берегів Кримського п-ва та в пн.-зх. його частині (о. Зміїний).
Чисельність і причини її зміни
Мала. Причини зміни чисельності не встановлені.
Особливості біології та наукове значення
Живе у частинах моря з солоністю води 1619 %, не поширючись в опріснені ділянки. Мешкає дуже близько до берега, майже до урізу води. Тримається в смузі прибою на твердих, зазвичай кам'янистих ґрунтах на глибині до 30 м, іноді виходить на глибину до 100 м. Міграції незначні: у травні-червні найближче до берега, восени далі; у середині жовтня — до Філофорного поля Зернова. Плідники завдовжки 2,5-3,4 см. Плодючість менша за 200 ікринок. Розмноження відбувається поблизу берега в місцях з малою глибиною, кам'янистими розсипами, на черепаш- никовому і піщаному ґрунті, у квітні-серпні. Нерестовим субстратом служать гладкі каме-ні і поверхня черепашок, обернені до ґрунту. На них самки порціями відкладають ікру, яку запліднює і охороняє самець. На одну черепашку розміром 6-7 см припадає до 194 ікринок (не від однієї самки). У кінці вересня мальки досягають довжини 9,5 мм, переходять від пелагічного до придонного способу життя і стають подібними до дорослих особин.
Морфологічні ознаки
Тіло довгасте, помірної висоти, дещо розширене у боки. Хвостове стебло дуже коротке, стиснене з боків. Голова притиснута зверху, широка. Рило за формою на зразок качиного дзьоба. Біля передніх носових отворів по 1 довгому виросту, задні носові отвори у вигляді коротких трубочок. Рот помірної величини. Зуби дрібні, спереду зібрані пучком, з боків більші, в 1 ряд. Найбільша довжина тіла 4-5 см. Забарвлення кармінове або пурпурно-червоне, іноді коричневе або зеленувате, темне на спинній частині і світле на черевній. Між очима 2-3 жовті з темною облямівкою смужки; на потилиці 2 овальних плями, оточені двома світлішими кільцями.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Не здійснювалися.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Промислового значення не має.
Основні джерела інформації
Виноградов,1949, 1961; Виноградов, Ткачева, 1950; Смирнов, 1959; Световидов, 1964; Дука, 1971; Каталог коллекций..., 2003; Мовчан, 2006.