ЗЕУС ЗВИЧАЙНИЙ

Zeus faber Linnaeus, 1758

Таксономічна належність

Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Зеусоподібні (Zeiformes), родина — Зеусові (Zeidae). Один з 2-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Раніше в Україні відзначався підвид Зеус середземноморський — Zeus faberpungio Cuvier, 1829.

Природоохоронний статус виду

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні

Сх. Атлантика від Норвегії до Мадейри, Середземне, Чорне моря. В України зустрічається біля чорноморських берегів Криму і в пн.-зх. частині Чорного моря.

Чисельність і причини її зміни

Невідомі, можливо, рибальство. Біля берегів України в останні 20-25 років практично не зустрічався.

Особливості біології та наукове значення

Морський пелагічний вид, тримається поодинці або невеликими групами. Мешкає в придонних шарах на глибині до 500 метрів, зазвичай на 20-160 м, рідше біля берегів і в бухтах. Малорухлива риба, але може здійснювати стрімкі кидки і здатна переміщуватися на великі відстані. Хижак, харчується в основному рибою, рідше ракоподібними. Використовуючи особливості будови тіла і маскувальні забарвлення, поволі підпливає до жертви, атакує стрімким кидком і хапає її виступаючою щелепою. Розмноження в Чорному морі достовірно не встановлене, в Середземному нереститься з березня по травень. Ікрометання порційне. Ікра пелагічна, прозора, сферична, діаметром 1,96-2 мм з крупною жировою краплею діаметром 0,36-0,4 мм.

Морфологічні ознаки

Тіло відносно коротке, дуже високе, його найбільша висота майже в два рази менша за довжину, сильно сплюснуте з боків, округло-овальне. Два спинні плавці розділені невеликим проміжком. Вздовж основи другого спинного плавця і нижньої частини тіла від голови до хвостового стебла розташовані кісткові щитки, які мають по два більш-менш розвинені шипи. Голова велика, в профіль за формою чотирикутна. Рот великий, кінцевий з сильно виступаючою верхньою щелепою. Над верхнім краєм зябрової кришки, на потилиці і передочній кістці в дорослих особин є шипи. Зуби дрібні, конічні. Зазвичай досягає довжини 20-30 см, максимально до 50 см. Забарвлення світле, оливково-зелене з бурим відтінком на спині. Під колючим спинним плавцем є чорна пляма, облямована світлим обідком.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

В Україні риба непромислова.

Основні джерела інформації

Световидов, 1964; FAO, 1981; FNAM, 1984-1986; FAO, 1987.

Автор: О.Р. Болтачов


    фейсбук

    Останні матеріали