Cucurbita pepo —однорічна однодомна трав'яниста рослина. Квітки одностатеві, одиничні.
Заготівля і зберігання
В науковій медицині використовують насіння, в народній — м'якуш плода і плодоніжки. Насіння відпускається аптеками. Заготовляють його із зрілих плодів. Строк придатності насіння — один рік.
Хімічний склад
Плоди містять каротин та нікотинову (0,5 мг%) кислоту, вітанеральних речовин (калій -170 мг% , залізо - 100, мідь - 180, фтор - 86). До складу насіння входять жирна олія, нічні кислоти. Використовується як засіб проти стьожкових і круглих глистів. За активністю воно поступається дріоптерису чоловічому.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО - очищене сире насіння з сіро-зеленою шкірочкою для дегельмінтації та профілактики різних стьожкових глистів і як сечогінний засіб, сік м'якуша по 2 столові ложки три рази на день як сечогінний засіб або по 1 склянці З рази на день при хворобах печінки, нирок; відвар черешків (20 г на 400 мл окропу) по півсклянки 4 рази на день; 2 склянки суміші насіння Г. з. і конопляного сім'я, взятих порівну, готують як емульсію на трьох склянках окропу (розтирають у ступці і при постійному перемішуванні доливають окріп, проціджують) і випивають за день рівними порціями; 4 столові ложки суміші гарбузового насіння (20 г), конопляного сім'я (20 г), листя ожини сизої (20 г), квіток липи серцелистої (20 г), бузини чорної (20 г), ромашки лікарської (10 г), трави звіробою звичайного (20 г) і насіння льону звичайного (20 г) заварюють 0,5 л окропу, настоюють одну годину і випивають за день за 4 прийоми. ЗОВНІШНЬО — м'якуш накладають на уражені ділянки шкіри; маска на обличчя при сухості шкіри (Hyposteatosis cutis): 2 столові ложки вареного м'якуша Г. з. старанно змішують з 1 столовою ложкою оливкової або мигдальної олії і одержану суміш наносять на обличчя; через 20 хвилин змивають теплою водою, а потім одразу ж холодною.