Pulmonaria obscura — багаторічна трав'яниста шорстко-волосиста рослина родини шорстколистих. Стебло прямостояче, 15—30 см заввишки, біля основи — з великими коричневими лусками. Листки чергові, прості, цілокраї; прикореневі — широкояйцевидні, 5—21 см завдовжки, загострені, біля основи звужені в ширококрилаті черешки; стеблові — сидячі. Квітки двостатеві, правильні, пониклі, у верхівкових небагатоквіткових завійках; віночок лійковидний, спочатку рожевий, потім — пурпурово-фіолетовий або синій. Плід сухий, з 4 горішків. Цвіте у квітні — травні.

Поширення

Росте в листяних і мішаних лісах, по чагарниках у лісових і лісостепових районах, зрідка — в Степу.

Сировина

Використовують траву, зібрану в період цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава містить дубильні речовини, рутин, слиз, каротин, аскорбінову кислоту, сполуки марганцю, заліза, міді, ванадію, титану, срібла, нікелю, стронцію тощо.

Фармакологічні властивості використання

Препарати трави медунки мають протизапальні, кровоспинні, ранозагоювальні, в'яжучі й пом'якшувальні властивості, позитивно впливають на процеси кровотворення. Настій трави вживають при гемороїдальних, носових та інших кровотечах, геморагічному діатезі, недокрів'ї, захворюваннях дихальних шляхів, запаленнях шлунка і кишечника, при проносах. Як зовнішній засіб настій трави рослини використовують для промивання гнійних ран і наривів та для спринцювань при білях у жінок.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО— настій (1 столова ложка трави на 400 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують) по півсклянки 3—4 рази на день. ЗОВНІШНЬО — настій (готують, як у попередньому прописі) для промивань, компресів, примочок і спринцювань.


    фейсбук