Evernia prunastri — багаторічний кущистий лишайник родини уснеєвих. Слань лишайника прямостояча або звисла, м'яка, 10—20 см завдовжки. Органи вегетативного розмноження (соредії) розміщені на загорнутих краях лопатей, мають вигляд дрібних білих цяток. Плодові тіла (апотеції) 2—10 мм у діаметрі, коричневі або червоно-коричневі, матові, розміщені розріджено на верхній частині слані або на закінченнях лопатей.
Поширення
Мох дубовий як епіфіт росте в лісових і на півночі лісостепових районів України в старих тінистих лісах на стовбурах і товстих гілках різних дерев (дуб, клен, липа, ясен тощо).
Заготівля і зберігання
Для медичних потреб використовують слань лишайника (Lichen quercus). Заготовляють слань увесь рік, але найкраще влітку, коли є змога швидко і якісно сушити зібрану сировину. Слань знімають з гілок руками або зшкрібають ножем, очищають від сторонніх домішок, розстилають тонким (5—7 см завтовшки) шаром на папері або тканині й сушать проти сонця або в теплому приміщенні, періодично помішуючи. Можна сушити в сушарках при температурі, не вищій за 60°. Сухої сировини виходить 76—77 % . Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад
Слань лишайника містить евернієву кислоту та її ефіри, уснінову кислоту, смоли, віск, жири та слизисті речовини.
Фармакологічні властивості і використання
Мох дубовий має пом'якшувальні, антимікробні, протизапальні й легкі проносні властивості, збуджує апетит. Настій слані моху дубового п'ють при кашлі, астмі, хронічному запорі, в разі відсутності апетиту. Мох дубовий широко використовують у парфумерному виробництві.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, варити 5 хвилин, процідити) по півсклянки 4 рази на день до їжі.