Високе (25-30 м заввишки) листопадне дводомне дерево родини вербових. Має розлогу крону й циліндричний стовбур, укритий сіро-попелястою корою; в нижній частині стовбура, особливо у старих дерев, кора майже чорна, глибокотріщинувата. Бруньки голі, клейкі. Листки чергові, на довгих голих сплюснутих черешках, яйцевидно-трикутні або майже ромбічні, при основі від ширококлиновидних до майже прямообрізаних, на верхівці витягнуті в довгий гострячок, по краю залозисто-пилчасті, з обох боків голі, знизу — ясні. Квітки одностатеві, в пониклих сережках; пиляки пурпурові; приймочки жовті, дволопатеві, відігнуті. Плід — коробочка. Цвіте у березні — квітні, до появи листя.
Поширення
Тополя чорна росте по всій території України, крім Карпат, по долинах і берегах річок, у заплавах, по берегах стариць і озер, нерідко утворюючи чисті лісостани. Часто її культивують як декоративну й фітомеліоративну рослину.
Заготівля і зберігання
Для виготовлення ліків використовують листкові бруньки тополі (Gemmae populi), які заготовляють в період цвітіння дерев, відламуючи їх від гілок, зрізаних секаторами або пилками під час рубок догляду. Зібрані бруньки сушать у затінку на протязі або в теплому провітрюваному приміщенні, розкладаючи їх тонким (2—3 см завтовшки) шаром на тканині чи папері й час від часу перемішуючи. Сухих бруньок виходить 20 % . Готову сировину зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях.
Хімічний склад
Бруньки тополі чорної містять фенолглюкозиди саліцин і популін; флавоноїди (8,05 % ) апігенін, галангін і генкванін, 3-метиловий ефір галангіну, ізальпінін, кверцетин, кемпферол, 3-метиловий ефір кемпферолу, піностробін, піноцембрин, рамноцитрин, рамнетин, ізорамнетин, цинеол і неідентифіковані сесквітерпеноїди; вітамін С, жирну олію та інші сполуки.
Фармакологічні властивості і використання
Препарати тополі мають діуретичні, антисептичні й потогінні властивості. Найчастіше їх використовують при захворюваннях нирок, циститах, нетриманні сечі, болісному сечовипусканні, особливо при вагітності й для лікування гострих запальних процесів дихальних шляхів та хронічного бронхіту з гнійним мокротинням. Важливо підкреслити, що препарати тополі навіть при тривалому вживанні не виявляють побічного впливу на організм. При зовнішньому застосуванні препарати тополі виявляють протизапальну, антимікробну дію.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — 2 чайні ложки подрібненої сировини настоюють 15 хвилин на 1—2 склянках окропу, проціджують і одержаний настій випивають за день за 3—4 прийоми; настойку з бруньок (1 —2 чайні ложки подрібненої сировини на 100 мл горілки, настояти 7 днів) по 20 крапель 3 рази на день. ЗОВНІШНЬО — сидячі ванни з настою (З столові ложки подрібнених бруньок кип'ятять 5 хвилин у 4 склянках води, настоюють 4 години, проціджують і додають до ванни) при геморої: мазь (1 частина порошку бруньок на 4 частини мазевої основи); настій на олії (1 частина подрібненої сировини на 5 частин олії, кип'ятити 30 хвилин, настояти 15 днів, процідити) або настойку {готують, як у попередньому прописі) для змащування чи розтирання уражених ділянок тіла; комбіновану настойку з рівних частин бруньок тополі чорної і берези бородавчастої (готують на горілці у співвідношенні 1 : 10) для змащування ділянок шкіри, уражених мікозом.