В Івано-Франківську український музикант та доброволець медичного батальйону «Госпітальєри» Мишко Адамчак презентував аудіоальбом із лемківськими казками «Оповім ти дашто» (розповім тобі щось).
Про це повідомляє Укрінформ.
«Ми вже записали перший аудіоальбом, першу збірку казок, і до кожної ми зробили анімаційний відеосупровід, щоб дітям було цікаво не лише слухати. Ми дуже ретельно промалювали вбрання лемків, особливості архітектури, свійських тварин… все подано так, як було у лемківських селах, звідки наші казки. У нашій збірці є 18 казок», - зазначив Адамчак.
За його словами, реалізація проєкту, над яким працювали близько 4-х місяців, стала можливою за підтримки Українського культурного фонду. Аудіоказки записані голосами корінних лемків та відомих українців з лемківським корінням.
Одну із перших казок записала співачка та акторка Галина Баранкевич.
«Я озвучувала казку про війну між собакою та вовком. Вона мені дуже зрезонувала з ситуацією, яку маємо в нашій країні… Це наче паралель, де вовк почав погрожувати звичайному собаці, який звик жити в пестливих і домашніх умовах. У казці перемогла справедливість, попри те, що вовк був дуже грізним і злим», - говорить Баранкевич.
Вона зауважила, що лемківський діалект розуміє добре, але для озвучення казки довго тренувалась і працювала з діалектологом, який був запрошений у проєкт.
Адамчак у роботі над проєктом виступив не лише автором, але й учасником, який серед інших записав автентичну казку. Розповів, що для нього лемківська говірка була зрозумілою з дитинства, бо музикант походить із родини лемків.
«Лемківська тема йшла паралельно із моїм зростанням. Коли я став музикантом, ці мотиви теж почали переплітатись у моїй творчості», - зізнається Адамчак.
У аудіоальбомі лемківські казки супроводжує мелодія скрипки та сопілки. Остання звучить у виконанні Мишка Адамчака.
Усі казки та анімацію до них можна знайти на сайті «Оповім ти дашто». Нині автори альбому вже готуються до наступної серії казок та працюють над книгою з лемківськими казками.
Лемки - етнографічна група українців, що мешкає або походить із Лемківщини (Лемковини), розташованої в карпатських Бескидах на території сучасних України, Польщі та Словаччини. Більша частина лемків ідентифікує себе українцями.
Фото: Укрінформ