Lixus canescens (Fischer-Waldheim, 1835)

Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердо-Крилі (Coleoptera), родина — Довгоносики (Curculionidae).

Природоохоронний статус виду
Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні
Пн. частина Румунії, Молдова, Нижнє Поволжя, Пд. Урал. В Україні зареєстрований в лівобережному Степу (ділянки сухого Степу, кам'янисті схили морського узбережжя).

Чисельність і причини її зміни
Незначна. Причини зміни чисельності: деградація його місць перебування (численні антропічні фактори), а також збирання населенням кореневищ катрану.

Особливості біології та наукове значення
Імаго живиться листям, личинки — стеблами та кореневищами катрану (Crambe maritima). Парування — у травні. Самка відкладає 1-2 яйця у невеликі комірки стебла катрану, які сама і вигризає. Личинки виходять через 5-7 днів; поступово просуваються серединою стебел до кореневищ. Заляльковування — в кінці серпня. В одній рослині розвиваються від 1-2 до 5 жуків.

Морфологічні ознаки
14-19 мм. Верх з густими сірувато-білими волосками, розташованими у вигляді окремих плям. Низ, крім останніх трьох сегментів черевця, з густими білими, глибоко розщепленими лусками. Надкрила без бокових смуг, ширші за передньоспинку, паралельнобокі, їх верхівки загострені та подовжені. Останні сегменти черевця густо вкриті простими волосками, з голими цятками. Головотрубка сильно зігнута, в обох статей товстіша за передні стегна, з тупим кілем, лоб з великою ямкою. Передньоспинка трохи коротша своєї ширини біля основи, конічно звужена до верхівки, з помітно закругленими лопатями та подвійним цяткуванням на диску.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Охороняється, як компонент біоценозу, в «Хомутовському Степу» (Український степовий ПЗ), заказнику загальнодержавного значення «Обіточна коса». Для охорони потрібно виявити і взяти під охорону інші місця його перебування з детальним вивченням особливостей біології виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.

Основні джерела інформації
Тер-Минасян, 1967; Воловник, 1984; ЧКУ, Тваринний світ, 1994; Воловник, 1994.


    фейсбук