Bombus (Thoracobombus) pomorum Panzer, 1805
Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 52 видів підроду Thoracobombus всевітньо поширеного (за винятком Пд. Африки, Австралії та Нової Зеландії, куди завезений спеціально) роду Bombus (понад 250 видів). Один із 40 видів джмелів у фауні України.
Природоохоронний статус
Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні
Зх.-палеарктичний вид, поширений у Європі від Англії та Франції на зх. до Пд. Уралу на сх., на пн. до Скандинавії, та у Туреччині. Є відомості про його знаходження у Середній Азії. В Україні знайдений у багатьох областях від Львівської та Івано-Франківської обл. на зх., до Донецької — на сх., на пд. — у Криму, на пн. до Сумської обл. Переважно зустрічається на відкритих степових ділянках.
Чисельність і причини її зміни
Зустрічається дуже рідко. В більшості указаних точок в Україні зареєстровані лише поодинокі знахідки. Основними факторами, що призводять до зниження чисельності, є значне скорочення місць, придатних для гніздування та збору корму, знищення гнізд цього виду під час оранки полів, лук або скошування рослин та загибель дорослих особин при обробках полів пестицидами.
Особливості біології та наукове значення
Антофіл, живиться нектаром та пилком рослин, важливий запилювач багатьох рослин. Соціальний вид. Самки запліднюються сам-цями восени, після чого зимують, а навесні кожна молода матка самостійно будує гніздо. Особливості гніздування цього виду спеціально не вивчалися. За сезон розвивається одне покоління, яке складається із декількох виводків робочих особин, після чого вирощується репродуктивне потомство. Літає з квітня до жовтня.
Морфологічні ознаки
Довжина тіла маток 18-20, самців — 16-18 мм. Верхні краї бічних вічок перебувають на рівні або вище верхнього краю складних очей. Чоло нижче основи вусиків у чорних волосках. Довжина щік в 1,3 раза більша за ширину основи мандибул.
Режим збереження популяції та заходи з охорони
Охороняється в заповідниках степової та лісостепової зон України. Необхідно створити заказники і нові заповідники в інших місцях мешкання виду.
Господарське та комерційне значення
Запилювач багатьох рослин, в тому числі таких, що культивуються в степовій зоні України.
Основні джерела інформації
Wierzejski, 1874; Sniezek, 1910; Скориков, 1922; Noskiewicz, 1922; Попов, 1948, 1958; Радченко, 1989; ЧКУ, 1994; Дугина, 2005; Коновалова, 2005, 2007.