AMI ЗУБНА (кела)

Ammi visnaga — дворічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних), до 100 см заввишки. Стебло прямостояче, галузисте, трохи борозенчасте. Листки чергові, піхвові. Квітки двостатеві, дрібні, білі, 5-пелюсткові, з неприємним запахом, зібрані в складний зонтик. Плід — двосім'янка. Цвіте у червні — липні. Плоди достигають у серпні — вересні.

Поширення

Поодинокі місцезнаходження відомі на Передкавказзі. На Україні, у південних районах,— у культурі.

Заготівля і зберігання

Заготовляють плоди (Fructus Ammi Visnagae) разом з половою у вересні — жовтні. Сушать у сухому, добре провітрюваному приміщенні, розстилаючи їх тонким шаром, часто перегортаючи. Зберігають у мішках, у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — до 3 років.

Хімічний склад

Кількісний і якісний склад діючих речовин А. з. залежить значною мірою від умов вирощування. Вся рослина містить похідні фурано-хромону (келін, віснагін, келінін, аміол, келінол, віснаміол, віснадин та інші| і флавоноїди. Крім цього, в плодах міститься понад 20 % жирної олії, є ефірна олія. Основна діюча речовина А. з. — келін.

Фармакологічні властивості і використання

Плоди А. з. здавна використовують у народній медицині Єгипту і країн Близького Сходу як ефективний засіб при лікуванні нирковокам'яної хвороби. Фармакологічна активність А. з. зумовлена сумою біологічно активних спазмолітичних речовин. Окремі складові, наприклад, віснамін, виявляють і фотосенсибілізуючу та седативну дію. Келін призначають при атеросклеротичному кардіосклерозі, хронічній коронарній недостатності, спазмах кишечника і шлунка, а також при стенокардії та бронхіальній астмі у міжприступові періоди. Келін входить до складу препаратів вікаліну, келатрину та келіверину. Авісан рекомендується при спазмах сечовивідних шляхів, для кращого відходження сечових каменів, при ниркових коліках, а також як засіб, що полегшує катетеризацію сечоводів.

Лікарські форми і застосування

Келін випускають у таблетках по 0,02 г. Застосовують внутрішньо по 1-2 таблетки 3 рази на день після їжі. Курс лікування 15-30 днів.


    фейсбук