(спірея в'язолиста, таволга в'язолиста, борошень)

Filipendula ulmaria, синонім Spiraea ulmaria — багаторічна трав'яниста рослина родини розових. Має повзуче дерев'янисте кореневище без бульб. Стебло 50—200 см заввишки, прямостояче, нерозгалужене, облистнене. Листки переривчасто-перисті; бокові листочки (2 - 5 пар) широко-яйцевидні, надрізанопилчасті, зісподу білоповстисті. Квітки дрібні. Плід - листянка. Цвіте у червні - липні.

Поширення

Росте по всій території України (на півдні трапляється рідше) на вологих луках, берегах річок і болотах, у заболочених лісах.

Заготівля і зберігання

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава містить дубильні речовини, барвники. У всіх частинах рослини є метилово-саліцилова ефірна олія.

Фармакологічні властивості і використання

Рослина має потовластивості. Внутрішньо у вигляді настоїв чи відварів трави або коріння (коріння активніше за дією) Г. в. використовують як потогінний засіб при грипі й підвищеній температурі, подагрі, ревматизмі, при геморої як сечогінний засіб при хворобах сечового міхура і нирок та як протиглисний засіб. Зовнішньо препарати Г. в. (сік, відвари, мазі) використовують при лікуванні ран.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка сухої подрібненої трави на склянку окропу) випити за день рівними порціями; відвар (5 г сухого подрібненого коріння на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день; 4 ложки суміші квіток Г. в., листя мучниці звичайної, трави остудника голого, хвоща польового і споришу звичайного, кукурудзяних приймочок, лушпиння квасолі, кореня бузини трав'янистої, березових бруньок і пелюсток волошки синьої у співвідношенні 1 : 15 : 1 : 1 : 1: 1,5 : 1,5 : 1,5 : 1,5 : 1 з вечора заливають 1 л сирої води, вранці кип'ятять 5-10 хв, напарюють 30 хв, проціджують і випивають теплим протягом дня за 6—7 прийомів при запальних процесах у сечових органах, набряках, поліартриті й подагрі; 6 столових ложок суміші квіток Г. в., трави кропиви дводомної або кропиви жалкої і звіробою звичайного у співвідношенні 1:1:1 напарюють у термосі, проціджують і випивають протягом дня за 4—5 прийомів при сильних болях у шлунку. ЗОВНІШНЬО — мазь (порошок коріння Г. в. і вершкове масло у співвідношенні 1: 5 або порошок коріння Г. в., вазелін і ланолін у співвідношенні 1:2:1 за об'ємом) для змазувань уражених місць при запальних дерматозах і для розтирань при ревматизмі; суміш коріння Г. в. і гірчака зміїного у співвідношенні 1 : 1 готують як відвар (40 г суміші на 2 л окропу) для промивання гнійних ран, для спринцювань при білях, для клізм при проносах та для примочок до ран, виразок, фістул і фурункулів.


    фейсбук