Pyrola rotundifolia — багаторічна трав'яниста рослина родини грушанкових. Стебло 10— 40 см заввишки, тупогранчасте, з 1—2 піхвовими листками. Прикореневі листки в розетці, окрулі, нерівно зазубрені, довгочерешкові. Квітки правильні, широко-дзвониковидні, у багатоквітковій верхівковій китиці; віночок білий, іноді біло-рожевий. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Росте розсіяно на Поліссі, у Карпатах, на Прикарпатті, зрідка — в Лісостепу на вологих луках, у соснових, мішаних і листяних лісах, у горах.

Сировина

Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

У листках рослини знайдено глікозиди, арбутин і емульсин, дубильні речовини (до 18 % ), сахарозу та аскорбінову кислоту (60 мг%).

Фармакологічні властивості і використання

Галенові препарати Г. к. рекомендуються в народній медицині як сечогінний, в'яжучий, протиспазматичний, протизапальний і антисептичний засіб. їїх використовують при катарах шлунково-кишкового тракту, хронічному запаленні нирок, сечового міхура (з наявністю гною в сечі), передміхурової залози, при запальних захворюваннях жіночої статевої сфери, при водянці, спастичних шлунково-кишкових, головних і ревматичних болях, кровотечах (післяпологових, гемороїдальних тощо), при діабеті й цинзі. Настоєм трави полощуть ротову порожнину і горло при запаленні, промивають гнійні рани. Для лікування ран, які довго не гояться, використовують і свіжий сік рослини. В тібетській медицині рослину використовували при хворобах печінки, туберкульозі кісток та як жарознижуючий засіб.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка трави на 200 мл окропу, настоюють 2 години) по 1—2 столові ложки 3 рази на день; настойку (у співвідношенні 1 : 10, на горілці) по 20—25 крапель тричі на день. ЗОВНІШНЬО — полоскання рота, горла, промивання ран настоєм; на рани накладають свіже потовчене листя.


    фейсбук