Однорічна трав'яниста щетинисто-залозиста рослина родини губоцвітих. Стебло чотиригранне, прямостояче, розгалужене, під вузлами потовщене, 10— 60 см заввишки. Листки супротивні, прості, черешкові, яйцевидно-ланцетні, з округлою основою й загостреною верхівкою, по краю великозубчасті, з 4—12 зубцями на кожному боці. Квітки двостатеві, з двогубим пурпуровим віночком, зібрані в несправжні кільця, які утворюють головчасті суцвіття. Плід — з 4 горішків. Цвіте у червні — вересні.

Поширення

Жабрій звичайний росте в лісах, серед чагарників, на забур'янених місцях, переважно в правобережних лісових і лісостепових районах України.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву (НегЬа Gaeopsidis Іеігhitis). Збирають облистнену частину рослин під час цвітіння. Сушать під накриттям на відкритому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Сухої сировини виходить 20 % . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава жабрію звичайного містить кремнієву кислоту (до 10%), дубильні (5 — 10%), гіркі, смолисті та восковидні речовини, сапоніни, ефірну олію.

Фармакологічні властивості і використання

Найбільше значення жабрій звичайний має як відхаркувальний засіб. Зважаючи на це, його використовують при бронхіальному катарі з густим харкотинням, при кашлі та бронхіальній астмі. Окремо або в суміші з хвощем польовим жабрій використовують для лікування туберкульозу легень. Вважається, що жабрій, завдяки тому, щ0 В ньому багато силікатів, зумовлює активну проліферацію сполучної тканини і збільшує опірність організму. Є відомості про добрий терапевтичний ефект при лікуванні жабрієм нирковокам'яної хвороби (лікують і запобігають її виникненню), запалень у сечовивідних шляхах та анемії. В болгарській народній медицині препарати жабрію п'ють при злоякісній анемії (лейкемії). Як зовнішній засіб рослину використовують при панариції та інших запальних захворюваннях шкіри.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 500 мл окропу, варять 5 хвилин, охолоджують, проціджують) по півсклянки 4 рази на день; 3 столові ложки суміші трави жабрію звичайного, хвоща польового, споришу звичайного й коріння первоцвіту весняного (по 20 г} настоюють 15 хвилин на 500 мл окропу, проціджують і випивають ковтками за 1 день при туберкульозі легень. Тривале й особливо надмірне вживання препаратів жабрію звичайного може спричинити інтоксикацію організму, яка проявляється болями в м'язах.


    фейсбук