Кудринецький замок-фортецю, що на Тернопільщині, побудовано у 1615 році магнатами Губертами. Пагорб, на якому він розташований, створений із білого мрамору, його білі плити виходять на поверхню.
Замок-фортеця має складну будову – це одностороння фортеця, яка має три башти (одна збереглася до наших днів, інша – частково), тобто дістатися до неї можна лише з північного боку. Зі сходу фортецю омиває річка Збруч, з заходу – починається дуже крутий схил. А от з півночі до фортеці прилягає надбрамна вежа з міцними воротами і мостом, що піднімався на ніч, а також – потужна оборонна башта з товщиною стін понад 1,5 метри.
Як і більшість фортець, Кудринецька вважалася неприступною, проте під час Визвольної війни війська Максима Кривоноса взяли її штурмом. Польський гарнізон був змушений покинути фортецю, а козацьке військо святкувало перемогу. Фортецю також штурмували і турки.
На початку XVIII століття власниками замку стають Гуменецькі і перетворюють його в замок-резиденцію. До східної стіни прибудовуються житлові приміщення, мури та башти відновлюються та підсилюються. Згодом наступні власники, Козібродські, перетворюють замок на своєрідний музей, прикрашаючи покої портретами та старовинними меблями.
Сьогодні у Тернопільському краєзнавчому музеї працює виставка з зібраною колекцією із Кудринецького замку.
Читайте також: Інтерактивна карта замків та фортець України