Російська кінокомпанія «Централ Партнершип» за день до прем'єри відкликала з Міністерства культури вже схвалену заявку на прокатне посвідчення для фільму «Номер 44» («Child 44» – «Малюк 44» – в оригіналі) спільного виробництва США та деяких європейських країн.

 Як повідомляє «Радіо Свобода», у картині, знятій в жанрі трилера, розповідається вигадана історія про пошук серійного вбивці співробітником радянської внутрішньої розвідки в 1953 році, незадовго до смерті Сталіна. Кінотеатри поспіхом скасовують сеанси і видаляють зі своїх сайтів всі згадки про фільм, показ якого визнаний Мінкультом «неприпустимим» напередодні 70-річчя перемоги СРСР у Великій вітчизняній війні. Кінокритики говорять про перший випадок цензури такого роду в сучасній Росії.

Дія двогодинної картини відбувається в 1953 році, незадовго до смерті вождя. В її основі – книга молодого британського письменника Тома Роба Сміта, за яку в 2008 році він отримав премію імені Яна Флемінга «Сталевий кинджал» англійської асоціації письменників-криміналістів. Режисер фільму – також британець шведського походження Даніель Еспіноса. Головний герой – Лев Демидов (його грає голлівудський актор Том Харді). Демидов, вихованець дитячого будинку, який вижив під час Голодомору, працює в якійсь спецслужбі під назвою «НГБ» і шукає ворогів народу. У якийсь момент до списку цих ворогів потрапляє його власна дружина, Демидова понижають до нижчої міліцейської посади і висилають подалі зі столиці. У місті, де він повинен почати нове життя, Демидов виходить на слід маніяка, який вбиває дітей, але розуміє, що, крім нього, в розслідуванні вбивств ніхто не зацікавлений. Ба більше, колишні колеги з «НГБ» починають переслідувати його самого.

Про те, що фільм знятий з прокату, спочатку повідомив з посиланням на «джерела в кінотеатральних колах» ТАСС, а незабаром після цього на сайті Міністерства культури було розміщено спільну заяву відомства та фірми-прокатника. Якщо судити за цим документом, інтереси приватного бізнесу і держави у випадку з фільмом «Номер 44» повністю збіглися – незрозумілим залишається лише те, чому крамола була виявлена і вилучена менш, ніж за добу до запланованої прем'єри.

Зняття фільму з прокату прокоментував і сам міністр культури Росії Володимир Мединський. За його словами, в «Номері 44» «показана не країна, а Мордор, з фізично і морально неповноцінними недолюдками, криваве місиво в кадрі з якихось орків і упирів». Зазначимо, що це визначення є практично дослівною цитатою з рецензії на фільм, опублікованої на сайті газети «Культура» публіцистом Єгором Холмогоровим.

В одному з московських кінотеатрів, де в четвер мав розпочатися прокат фільму, Радіо Свобода підтвердили скасування всіх сеансів «Номера 44». За інформацією «Медузи», фільм зняли з прокату і в одній з найбільших російських мереж кінотеатрів «Формула кіно». При цьому, запис про отримання картиною прокатного посвідчення, як і раніше, доступний в державному реєстрі на сайті Міністерства культури.


    фейсбук