Загадкове найдавніше поселення, якому понад чотири тисячі років, розташувалося у прекрасному подільському краї. На так зване Немирівське скіфське городище, або Великі вали приїздять подивитись з усієї України.

Цей багатошаровий пам'ятник археології, розташований на Лівобережжі Південного Бугу, у 10 км від річки і у 4 км на південний схід від міста Немирів Вінницької області.

Мовчазними, загадковими спорудами видніються у багатьох місцях Південного Побужжя земляні укріплення у вигляді валів і ровів. Вони й досі дивують своєю складною будовою, масивністю земляних насипів.

Слугували вони не одному народові, використовувались переважно для захисту від нападу ворогів. Більшість з цих городищ виникла в VII ст. до н. є. Дата створення Немирівського скіфського городища VII – VI ст. до н. е.. Це свого роду потужна захисна система площею біля 100 га. Вали заввишки 9 м і завдовжки по периметру майже 5 км. Річка Мірка ділить городище на дві нерівні частини.

Майже в центрі огородженої валом площі, на високому північному березі річки, є особливе внутрішнє укріплення – так зване замчисько. Територія городища вперше заселена в ІІІ ст. до н.е. племенами трипільської культури. Пізніше на цих теренах з'явилися скіфи-орачі, про яких писав Геродот (VII – VIст. до н. є.), та слов'янські племена уличів. Вчені встановили, що основний вал насипаний в VI ст. до н. е. На території городища виявлено житла-землянки, де знайдено чимало виробів з глини, кістки, рогу, бронзи та заліза.

На замчиську була культова споруда – так званий "зольник", пов'язаний, вірогідно, з культом домашнього вогнища, та три поховання скіфського часу. Своєю формою дуже схожий на калошу, яка в довжину сягає півкілометра Зараз це місце сили. Тут величезна кількість енергії, яка накопичувалася тисяча років. Городище - сучасник єгипетських пірамід, що надає відчуття величі цього місця. Парадоксально те, що як люди могли без будь-яких знарядь праці звести таку споруду. Ми можемо тільки здогадуватися як це було.

Дістатися скіфського городища можна будь-яким автобусом, який їздить з Вінниці у Гайсинському напрямку.  


    фейсбук