Американські вчені проаналізували історію виникнення посух за останні дві тисячі років і заявили про те, що на заході і південному заході США в будь-який момент може початися посуха, яка триватиме мінімум 30 років.

Висновки дослідників опубліковані в Journal of Climate, – передає ZN.UA.

 Починаючи з 2011 року, в південних регіонах США лютує посуха, яка торкнулася 98% жителів Каліфорнії і майже всіх її лісів, багато з яких фактично повністю висохли за цей час. Для боротьби з нею влада Каліфорнії прийняли дуже суворі обмежувальні заходи, які співставні з драконівськими обмеженнями по споживанню води під час посухи в 1970-ті роки, які були сформульовані, але не застосовані на практиці.

За оцінками вчених, тільки за останні п’ять років Каліфорнія втратила близько 67 кубічних кілометрів води, і до настання «супершторму» наприкінці грудня минулого року ситуація швидко наближалася до критичної. Після потужної серії дощів у січні влада штату заявила про завершення посухи, однак кліматологи побоюються, що ситуація знову може змінитися.

У ході дослідження вчені створили набір кліматичних моделей, в яких народженням посух управляли або катаклізми, або ж коливання клімату, і порівняли результати розрахунків з тим, що показували палеокліматичні дані. Кліматологів цікавили не час і місце появи конкретних посух, а їхня частота, розподіл за часом і число малих і великих подій такого роду.

Як показали ці розрахунки, великі посухи виникають в основному через випадкові коливання клімату Землі, однак деякі їхні властивості залежать від «зовнішніх» подій, наприклад, ймовірність того, що кілька великих посух почнуться майже в один і той же момент часу і посилять дію одна одної.

Все це говорить про те, що найпотужніші посухи, що тривають по 30 років, можуть виникати на заході США навіть у тому випадку, якщо клімат планети не буде змінюватися в майбутньому. Подібні катаклізми, як відзначають вчені, торкнуться території багатьох штатів і їхня влада повинна бути готова, що такі проблеми можуть виникнути в будь-який наступний літній або зимовий сезон.

Останні матеріали

Газета "Агробізнес сьогодні" - агроновини України та світу