Востаннє подібні археологічні розкопки на території замку проводили майже 40 років тому. Цього разу роботи проводив археолог, кандидат історичних наук та директор археологічного музею УжНУ Володимир Мойжес разом з працівниками замку та півсотнею волонтерів.

Про це йдеться у матеріалі mukachevo.net.

Розкопки на території мукачівського замку стартували у 2019-го році біля північної стіни східного бастіону. У радянські часи цю територію навмисно засипали. На розкопку пішло чимало часу й зусиль, але як виявилось не дарма: під триметровим шаром ґрунту та будівельного сміття археологи натрапили на невідому споруду з купольною стелею.

Приміщення розкопали й взялися досліджувати. Саме приміщенні виявилося практично неушкодженим: стіни будови були зроблені з ламаного каменю, місцями домуровані цеглою. Купол повністю змурований з цегли.

Під час археологічних робіт знайшли купу ґудзиків, що належали військовим чехословацької, угорської та німецької армій, люльки тютюну, угорську монету 19-20 століття та чималу кількість гільз та куль Першої Світової війни.

Функціональне призначення віднайденої споруди визначити було не просто. Зрештою, допомогли результати досліджень речовини, яку фахівці зібрали зі стін будівлі. Аналіз показав – споруду найімовірніше звели ще в середині 16-го століття. А завдяки співпраці з іноземними колегами, історики з’ясували – це замкове льодосховище, де колись зберігали продукти. В сучасному світі замість нього люди використовують звичайний холодильник. Використовувався він аж до початку 20 століття.

Історики кажуть - будівля унікальна, бо подібних у центральній Європі майже не залишилося. Після завершення усіх робіт, її планують облаштувати й відкрити для туристів.


    фейсбук