У неділю, шостого жовтня, о 05.00 в Чернівцях зафіксували поштовх силою до трьох балів. Директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ Андрій Ніколаєв прогнозує, що можуть бути сильніші поштовхи. Інформує "Молодий буковинець".
– У неділю вранці стався землетрус на території Румунії з епіцентром у районі гір Вранча магнітудою 5,3 бала за шкалою Ріхтера, – сказав Андрій Ніколаєв. – В Одесі зафіксовано поштовх у два-три бали. У Чернівцях наші прилади теж зафіксували поштовх до трьох балів в окремих районах. Його могли відчувати мешканці верхніх поверхів. Колись ми проводили опитування. Виявилося, що найчастіше поштовхи відчували люди, які проживали на вулицях Червоноармійській, Південно-Кільцевій, Комарова. Це закономірність чи випадковість – не знаю. Подібні до нинішнього землетруси в районі гір Вранча відбувалися 27 жовтня 2004 року (5,6 бала), у квітні 2009 року (5,3 бала). Це 270 кілометрів від Чернівців. А до Одеси набагато ближче. До того ж до нас хвиля проходить попід Карпатами, що зменшує її силу.
Особисто я очікую у 2013-2014 роках сильніших поштовхів, – каже Андрій Миколайович. – А цей землетрус був слабкий. Незрозуміло, яку роль він виконав: остаточну чи перехідну. Якщо підземна енергія накопичувалася протягом 30-40 років, то вона могла вийти назовні не до кінця. Тому цей землетрус може бути тільки попереджувальним і найближчим часом слід очікувати сильніших поштовхів. Це не виключається, хоча і не підтверджується жодними даними. Тобто сказати однозначно не можна. Але така ймовірність існує. Не хочу нікого лякати, а тільки попередити. Були періоди, коли активність у районі гір Вранча була сильнішою. З 1977 по 2013 роки ми зафіксували сім землетрусів магнітудою від трьох до шести балів. А справді катастрофічна подія – це понад сім балів. І вона цілком можлива.
Відповідно до карти сейсмічного районування Буковини, в зоні семибального землетрусу можуть знаходитися: Чернівці, Путила, Сторожинець, Глибока, Герца і Новоселиця. В зоні шести балів: Вижниця, Берегомет, Вашківці, Кіцмань, Заставна. Епіцентр карпатських землетрусів знаходиться в Румунії, за 250 кілометрів від Чернівців, у районі гір Вранча. У геофізичній обсерваторії ЧНУ зібрано дані, зокрема й літописні, майже за тисячу років, починаючи з 1091-го. За цей період наш регіон відчув 53 землетруси. Найсильніший із них стався 1820 року. Тоді сила поштовхів сягнула понад сім балів. У каталозі землетрусів згадується, що він наробив великої шкоди і дуже налякав чернівчан.
Джерело: expres.ua